Strona Główna Ogród Żywopłot z bukszpanu – jak zaplanować i zrealizować piękne zielone ogrodzenie w swoim ogrodzie?

Żywopłot z bukszpanu – jak zaplanować i zrealizować piękne zielone ogrodzenie w swoim ogrodzie?

Autor: Maciej
Żywopłot z bukszpanu

Zielone ogrodzenia są niezwykle urokliwe. Tworzą piękne tło dla kwitnących roślin, a także skutecznie chronią działkę przed wiatrem, a także spojrzeniami ciekawskich sąsiadów. Istnieje wiele gatunków roślin wykorzystywanych do tworzenia żywopłotów. Można tworzyć je z zimozielonych iglaków takich jak żywotniki czy cyprysy, ale również z wytrzymałych roślin liściastych, takich jak szybkorosnące bluszcze, lub popularny i wdzięczny bukszpan. W tym artykule właśnie na tej roślinie się skupimy i podpowiemy jak stworzyć piękny i zadbany żywopłoty z bukszpanu.

Żywopłot z bukszpanu – co warto o nim wiedzieć?

Bukszpan wieczniezielony to najczęściej spotykana w przydomowych ogrodach roślina liściasta z rodziny bukszpanowatych. Bukszpan od lat wykorzystywany był do tworzenia wysokich żywopłotów, ale też niskich alejek, obwódek czy ogrodowych rzeźb. Pięknie uformowane zielone labirynty można spotkać w zamkowych ogrodach, w parkach, na skwerach, ale też w prywatnych ogródkach. Bukszpan jest rośliną niezwykle elegancką a przy tym bardzo łatwą w uprawie i pielęgnacji. Może być uprawiany na stanowiskach słonecznych oraz zacienionych. Dobrze radzi sobie nawet na niezbyt żyznych glebach. Odpowiednio pielęgnowany i przycinany pozwala stworzyć najbardziej fantazyjne zielone ogrodzenia i rzeźby.

Jak zaplanować żywopłot z bukszpanu?

Przede wszystkim, planując stworzenie żywopłotu z bukszpanu, musisz liczyć się z tym, że będziesz potrzebować dużo sadzonek. Na szczęście, roślina ta nie jest bardzo droga, ale jeśli jesteś właścicielem dużej działki, ostateczny koszt żywopłotu może okazać się dość wysoki. Na szczęście, możliwe jest zaoszczędzenie na sadzonkach, poprzez samodzielne rozmnażanie bukszpanu. – pobierając zdrewniałe pędy od dorosłych osobników. Gałązki włożone do mokrego podłoża lub wody dość szybko puszczają korzonki, tworząc młode sadzonki. Sadzenie żywopłotu możesz wykonywać przez cały sezon, przy czym warto wiedzieć, że kupne sadzonki z doniczki możesz wysadzać do gleby od marca aż do września, natomiast te samodzielnie rozmnażane, lub pochodzące ze szkółki, które mają jeszcze nagie korzenie najlepiej sadzić w maju. Pozwoli im to spokojnie przyjąć się w nowym miejscu i zakorzenić przed zimą.

Koniecznie przeczytaj  Ziemia do kwiatów – dlaczego jest tak ważna, dla powodzenia uprawy roślin?
Żywopłot z bukszpanu

Jak sadzić bukszpan – porady techniczne

Do posadzenia bukszpanu musisz przygotować wgłębienia w ziemi w dwóch równoległych rzędach. Aby żywopłot był gęsty i okazały, musisz zachować odpowiednie odległości między sadzonkami. W zależności od gatunku rośliny, jej preferencji, ale też przeznaczenia, gęstość sadzenia będzie nieco inna. Na niskie żywopłoty, czy zielone „murki”, najlepszy będzie bukszpan drobnolistny. W celu stworzenia gęstego murku musisz wsadzić sadzonki do gleby co 10-12 centymetrów. Z kolei, aby stworzyć wysoki żywopłot, lepiej wybierz bukszpan wieczniezielony, który będziesz sadził w odległościach od 15 do 20 cm. Odległości między roślinami mogą wydać Ci się dość małe, jednak bukszpan ma to do siebie, że rozwija się bardzo powoli, dlatego im bliżej siebie będą poszczególne sadzonki, tym szybciej otrzymasz pożądany efekt spójnego ogrodzenia.

Żywopłot z bukszpanu – jak go pielęgnować?

Po posadzeniu sadzonek bukszpanu spokojnie możesz bardzo mocno przyciąć rośliny nawet o 2/3 ich wysokości. Nie bój się tego zrobić, ponieważ dzięki temu roślina będzie szybciej się zagęszczała. Kiedy już uzyskasz zamierzony efekt i Twój żywopłot z bukszpanu osiągnie odpowiednie wymiary, musisz dbać o jego regularne przycinanie i kształtowanie. Dzięki temu roślina będzie tworzyła efektowny zielony mur, będący pięknym tłem dla pozostałych nasadzeń w ogrodzie. Do przycinania żywopłotu z bukszpanu najlepiej sprawdzą się akumulatorowe lub elektryczne nożyce do żywopłotu, które pozwolą Ci szybko i skutecznie nadać żywopłotowi odpowiedni kształt.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies