Strona Główna Ogród Alokazja – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie i choroby

Alokazja – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie i choroby

Autor: Maciej
Alokazja – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie i choroby

Alokazja jest dość oryginalną rośliną ze względu na nietypowe liście. Jak ją uprawiać? W jaki sposób pielęgnować? Jak rozmnażać? W naszym artykule znajdziesz kompendium wiedzy na temat Alokazji!

Alokazja – co to za roślina?

Kwiat Alocasia ma polską nazwę – zakleśń, albo potoczną „ucho słonia”. Należy on do rodziny obrazkowatych. W naturalnych warunkach rośnie w tropikalnych lasach Azji Południowo-Wschodniej, przede wszystkim na Borneo. Można jednak ten gatunek hodować w szklarni, oranżerii, czy na oknie.

Alokazja jest nieco egzotyczna, poza tym to bylina długoletnia. Wyróżniają ją oryginalne, duże, unerwione liście, które mogą mieć nawet 40-60 centymetrów. Dzięki temu ta zielona roślina jest tak wyjątkowa. Co ważne ogromne liście wystają z kłączy podziemnych.

Ciemnozielony kolor kontrastuje z jasnymi nerwami – białymi, kremowymi lub żółtymi. Natomiast spodnia część liścia jest niekiedy zabarwiona na fioletowo. Co ważne Alokazja wytwarza sok mleczny, który jest trujący! W domu niestety, ale bardzo rzadko kwitnie, a jeśli już to kwiaty są niewielkie, podobnie jak owoce.

Alokazja – wymagania

Alokazja wymagania ma dość specyficzne, ponieważ potrzebuje lekko wilgotną ziemię. Przyda się gliniana doniczka dobrze utrzymująca wilgoć, poza tym po zakupie w sklepie najlepiej od razu sadzonkę przesadzić. Postaw na 50% ziemi, gdzie jest 20% torfu i resztę dobrej jakości ziemi uniwersalnej, do tego dodaj 50% rozluźniaczy, na przykład kokos w postaci włókna oraz chipsów. Ważny jest również drenaż na spodzie, czyli 2-3 centymetrowa warstwa keramazytu.

Najlepsze warunki Alokazja będzie miała w szklarni lub w oranżerii. W domu musimy koniecznie posiadać nawilżać powietrza! Dobrym pomysłem jest także wybór doniczki z nawodnieniem, bo dba za nas o dostarczanie wody.

Koniecznie przeczytaj  Urządzamy ogród – dobry plan + dokładna realizacja = satysfakcjonujący efekt

Uprawa alokazji – jak wygląda?

Alokazja uprawa jest nieco wymagająca, ale naprawdę trudno „zabić” tego rodzaju roślinę. Po odrzuceniu liści uda się uratować kwiat, dzięki bulwie, która po spoczynku zazwyczaj odżywa na nowo. Ta roślina uwielbia jasne stanowiska, jednak źle znosi przeciągi oraz pełne słońce. Wymaga umiarkowanego podlewania, ponadto zraszania miękką wodą. Zaleca się również usuwać kurz z liści, bardzo delikatnie. Optymalna temperatura to 21 stopni, a minimum 18. Już przy 16 stopniach widać, że Alokazja ma charakterystyczne plamy.

Nie można zapominać, że Alokazja to roślinna tropikalna, dlatego też warunki powinny być, jak najbardziej zbliżone do tych egzotycznych. W okresie zimowym trzeba zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, a to jest trudne z racji posiadania grzejników. Najlepsza będzie wtedy kuchnia oraz łazienka.

Jak pielęgnować alokazję?

Alokazja pielęgnacja trwa cały rok. Jest trudna, ale wystarczy pamiętać o kilku istotnych rzeczach:

  • w sezonie wiosna-lato nawozimy roślinę miej więcej co 2 tygodnie, przede wszystkim płynnym środkiem mineralnym
  • jesienią oraz zimą zapominamy o nawożeniu
  • potrzebuje sporej doniczki, bo ten gatunek szybko rośnie i korzenie mogą w krótkim czasie przerosnąć osłonkę
  • regularnie przecieraj liście miękką, wilgotną szmatką
  • co roku wiosną zmieniamy ziemię, choć nie zawsze konieczne jest przesadzanie do większej doniczki.

Podlewanie alokazji – jak to robić?

Podlewanie musi być zrównoważone, bowiem za mała, jak i za duża ilość wody nie służy tej roślinie. Kontroluj na bieżąco stan wilgotności! Alokazja podlewanie jest częste, bowiem nie można dopuścić do przesuszenia ziemi. Stosuj wodę o temperaturze pokojowej, a do spryskiwania koniecznie miękką. Spokojnie można zrobić prysznic lub wystawić roślinę na deszcz.

Alokazja – rozmnażanie

Jeśli chodzi o rozmnażanie, najlepszym sposobem jest podział kłącza lub wykorzystanie odrostów. Jak to zrobić? Odcinamy je i umieszczamy w wilgotnym torfie w temperaturze 25-28 stopni, dobrze trzymać pod folią. Ważne jest jednak, aby zasmarować rany węglem drzewnym. Alokazja rozmnażanie jest proste, a dzięki temu można powiększyć ilość egzemplarzy tej rośliny w swoim domu. Wykonujemy taki zabieg w okresie wiosennym lub wczesnym latem.

Koniecznie przeczytaj  Jak oddzielić trawnik od rabaty, czyli obrzeża ogrodowe?

Alokazja – choroby

Alokazja choroby powodują przede wszystkim błędy w pielęgnacji. Na przykład:

  • żółte liście to wina za dużej lub za małej dawki wody w podłożu, przy przelaniu pojawia się dodatkowo gnicie korzenia bądź łodygi
  • brązowe plamki, albo jedynie krawędzie to skutek przesuszenia podłoża, tudzież przelania
  • szare przebarwienia to następstwo długotrwałego wysuszenia podłoża, albo objaw zaatakowania przez przędziorki.

Kiedy mowa o szkodnikach to Alokazję atakują głównie:

  • mszyce
  • przędziorki
  • tarczniki
  • wełnowce.

Dokładnie obserwuj roślinę i sprawdzaj poziom wilgotności, w ten sposób uda się uniknąć wielu chorób oraz rozwoju niebezpiecznych szkodników. Gdy się pojawią konieczne staje się użycie specjalistycznych preparatów.

Zdarza się również tak, że zaraz po przyniesieniu kwiatka ze sklepu doznaje on nagłej zmiany temperatur, właśnie wtedy liście szybko żółkną. Co zrobić? Roślina potrzebuje czasu, aby zaadoptować się do nowych warunków. Warto zabezpieczyć ją papierem lub folią podczas transportu.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies