Strona Główna Ogród Bodziszek – rodzaje, uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Bodziszek – rodzaje, uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Autor: Maciej
Bodziszek – rodzaje, uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Bodziszek jest dość popularnym gatunkiem, wręcz bazą wielu ogrodów. Jakie ma rodzaje? Jak go uprawiać? W jaki sposób rozmnażać? Sprawdź nasz artykuł, ponieważ tam znajdziesz kompendium wiedzy o Bodziszku!

Bodziszek – co to jest?

Geranium, czyli Bodziszek jest rośliną z rodziny bodziszkowatych, gdzie jest ponad 300 gatunków. W Polsce mamy około 16 odmian występujących naturalnie, ponadto często uprawia się je w ogrodzie.

Bodziszek zachwyca przede wszystkim ozdobnymi liśćmi, jak i drobnymi lub dużymi kwiatami występującymi w różnych kolorach. Kwitną one zazwyczaj, od czerwca, do połowy września.

Bodziszek – najlepsze gatunki do uprawy?

Bodziszek może być wieloletni, jak i jednoroczny. Do najpopularniejszych gatunków należy:

  • Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum

Ta odmiana rośnie do 30 centymetrów. To małe, ale gęste krzaczki, które szybko się rozrastają. Co ważne intensywnie pachną, do tego tworzą „dywan” białych kwiatków, jeśli jest to wariant White Ness.

  • Bodziszek wspaniały (Geranium x magnificum)

To dużo większy gatunek, bowiem osiąga do 40-70 centymetrów. Kwiaty są duże o wyjątkowej barwie purpurowo-niebieskiej, ale z ciemniejszymi żyłkami. Kwitną w okresie czerwiec-sierpień.

  • Bodziszek łąkowy (Geranium pratense)

Mamy tu aż kilka odmian, które różnią się kwiatami oraz nieco liśćmi. To wysoka roślina sięgająca nawet do 80 centymetrów. Kwitnie w okresie maj-lipiec.

  • Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum)

Jak nazwa wskazuje kwiaty są karminowoczerwone, choć inne odmiany bywają jaśniejsze. Okres kwitnienia to maj-wrzesień. Ten wariant osiąga wysokość 15-35 centymetrów.

  • Bodziszek rozłogowy (Geraniumsoboliferum)

Wyróżnia się rozłożystymi pędami, a także tym, że jego średnica sięga do 0,5 metra. Lubi zaciemnione stanowisko.

  • Bodziszek himalajski (Geranium himalayense)

To spory okaz, bo osiąga 30-50 centymetrów. Ma kwiaty o barwie fioletowo niebieskiej z czerwonymi żyłkami, a środek już o purpurowo czerwonej. To odporna odmiana, która kwitnie, od czerwca, do sierpnia.

  • Bodziszek bezszypułkowy (Geranium sessiliflorum)

To jedna z niższych odsłon, bowiem rośnie tylko do 5 centymetrów. Tu jasne kwiaty mocno kontrastują z ciemnymi liśćmi.

  • Bodziszek żałobny (Geranium phaeum)

Po tą nietypową nazwą kryje się wysoki wariant sięgający do 80 centymetrów. Ma drobne kwiatki o kolorze ciemnopurpurowym, a niekiedy wpadają nawet w brąz.

  • Bodziszek kantabryjski (Geranium cantabrigiense)

Ten gatunek lubi nasłonecznione stanowiska. Potrafi urosnąć nawet do 50 centymetrów. Cudownie pachnie!

  • Bodziszek endressa – (Geranium Endressii)

Rośnie do 35 centymetrów, poza tym wyróżnia go różowy kwiat i zwarty pokrój. Kwitnie w okresie letnim.

Koniecznie przeczytaj  Kalanchoe - uprawa i pielęgnacja. Co warto wiedzieć o kalanchoe?

Jakie zastosowanie ma bodziszek?

Bodziszek zastosowanie ma różne. Wykazuje, bowiem właściwości:

  • przeciwzapalne
  • wzmacniające naczynia krwionośne
  • przeciwbiegunkowe
  • ściągające
  • antyseptyczne
  • antyoksydacyjne.

Jest to zioło, które doskonale wspiera leczenie problemów skórnych, a także schorzeń drogi moczowej. Wykorzystuje się tą roślinę w suplementach, poza tym w maściach i w innych specyfikach.

Bodziszek wieloletni to dobry pomysł, gdy pragniemy szybko zazielenić ogród. Cudownie sprawdzi się do rabat, jak i do uprawy pod krzewami, czy pod drzewami. Jednak w tym drugim wypadku kwitnienie będzie mniejsze. Możesz ściąć bodziszka i wstawić do wazonu, co ważne przetrwa w nim długo.

Bodziszki wydzielają specjalne olejki eteryczne, które odstraszają komary, mole, jak i ślimaki.

Jak uprawiać bodziszka?

Bodziszek uprawa nie jest wymagająca, ale w zależności od gatunku musimy zapewnić mu nieco inne warunki. Pomimo to jest to łatwy w pielęgnacji typ, aczkolwiek nie lubi mokrych miejsc i bardzo kamienistych, bo źle je znosi. Postaw, zatem na nasłonecznioną bądź półcienistą lokalizację, gdzie jest niezbyt ciężka gleba. Mimo wszystko należy pamiętać, iż ta roślina toleruje naprawdę różne odmiany ziemi. Będzie to dobry wybór nawet na te mało urodzajne!

Jak rozmnażać bodziszka?

Bodziszek rozmnażanie może mieć rozmaite, choć opcja z korzenia jest najlepszym wyborem. Decydujemy się na ten zabieg w okresie wiosennym, czyli pomiędzy kwietniem, a majem, gdzie poprzez rozdzielenie i rozsadzenie w wybranym miejscu zyskujemy nowe rośliny. Ważne jest, aby je obficie podlać!

Alternatywą będzie korzystanie z nasion, ale to trudne rozwiązanie, bo wymaga przechowywania najpierw w lodówce, a potem dopiero następuje rozsianie. Nie musisz ich kupować, dlatego że uda się pozbierać je samodzielnie, z tak zwanych torebek. Co ważne trzeba przy tym uważać, ponieważ łatwo o ich popękanie, co skutkuje samoistnym rozsianiem się bodziszków po ogrodzie.

Koniecznie przeczytaj  Uprawa bambusów w ogrodzie – czy jest możliwa w Polskim klimacie, jeśli tak to, co zrobić, aby je uprawiać?

Bodziszek – jak przebiega jego pielęgnacja?

Bodziszek nie jest zbyt wymagający, bo to silna roślina, więc doskonale radzi sobie nawet w trudnych warunkach. Okresowa susza nie jest problemem. Jeśli zależy Ci na pięknych i dużych kwiatach nawoź bodziszka nawozami ograniczmy, albo tymi mineralnymi, które mają w sobie wysoką zawartość fosforu, a także mikroelementów.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies