Strona Główna Ogród Co posadzić wzdłuż ścieżek ogrodowych?

Co posadzić wzdłuż ścieżek ogrodowych?

Autor: Maciej
ścieżka ogrodowa ułożona z kamieni

Ścieżki w ogrodzie to jeden z najczęściej pojawiających się elementów architektury ogrodowej. Są one traktami komunikacyjnymi ale nie tylko. Ścieżki mają bowiem bardzo duże walory estetyczne, zdobią przestrzeń, oddzielają poszczególne strefy w ogrodzie i pozwalają cieszyć się jego urokiem z różnej perspektywy. Aby ozdobić ścieżki ogrodowe najczęściej wykonuje się przy nich oświetlenie, a także nasadzenia. Jakie rośliny warto sadzić wzdłuż ścieżek ogrodowych, a jakich lepiej unikać?

Rośliny na ścieżki ogrodowe

Istnieje mnóstwo gatunków roślin, które nadają się do posadzenia wzdłuż ścieżek ogrodowych. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, czego oczekujemy, możemy wybierać pojedyncze krzewy, które będą luźno rosnąć wzdłuż ścieżki, lub rośliny tak zwane obwódkowe, z pomocą których stworzymy miniaturowe żywopłoty.

Rośliny obwódkowe do ogrodu

Chcąc stworzyć miniaturowy żywopłot wzdłuż ścieżek ogrodowych musimy dobrać odpowiednie gatunki roślin, które posadzone gęsto i odpowiednio formowane stworzą zwartą i zdecydowaną linię. Mogą to być na przykład byliny, takie jak:

  • Dzwonek karpacki – dorasta do 40 cm wysokości, latem pięknie kwitnie, dobrze rośnie na żyznej glebie w nasłonecznionych miejscach.
  • Przewrotnik ostroklapowy – bujnie się rozrasta i dorasta do 40 cm wysokości, tworzy puszyste kwiatostany z drobnych żółtozielonych kwiatów, radzi sobie w przeciętnej glebie, w miejscach o średnim nasłonecznieniu.
  • Zawciąg nadmorski – jest rośliną bardzo dekoracyjną, zimozielone liście tworzą niskie poduchy przypominające kępy traw, kwitnie późną wiosną na różowo. Dobrze radzi sobie w przeciętnej glebie, na stanowiskach słonecznych.
  • Goździk siny – piękne niebieskozielone liście układają się w gęste, niskie poduszeczki, latem roślina kwitnie na różowo. Goździk dobrze radzi sobie na pełnym słońcu, bez problemu znosi suszę.
Koniecznie przeczytaj  Mata szkółkarska – co to jest, do czego służy i czy warto ją stosować?

Obwódki przy ogrodowych ścieżkach możemy też stworzyć sadząc niskie krzewinki oraz większe krzewy. Możemy skorzystać z takich gatunków jak:

  • Lawenda wąskolistna
  • Ubiorek wiecznie zielony
  • Barwinek pospolity
  • Tawuła japońska
  • Bukszpan\berberys Thunberga

Rośliny ozdobne przy ścieżkach ogrodowych

Ścieżki ogrodowe możemy ozdobić nie tylko roślinnymi obwódkami, możemy też posadzić rośliny, które wpiszą się w styl ogrodu i staną się dodatkową ozdobą. Przykładowo warto wziąć pod uwagę różne gatunki traw ozdobnych, które posadzone wzdłuż ścieżki stworzą niepowtarzalny klimat. Ogrody rustykalne warto wzbogacić kolorowymi różnorodnymi gatunkami kwiatów i krzewów kwitnących, takich jak hortensje, cynie, dalie, mieczyki, żurawki, wyżliny czy naparstnice. Jeżeli chodzi o aranżację ścieżek w ogrodach minimalistycznych, takich jak ogrody w stylu japońskim musimy dopasować nasadzenia do klimatu ogrodu. Rośliny powinny być uporządkowane i skoncentrowane na naśladowaniu przyrody.

Pnącza i drzewa przy ogrodowych ścieżkach

Bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym ścieżek ogrodowych są kwitnące a także zielone pnącza, wznoszące się po przeznaczonych do tego podporach. Wykorzystując drewniane drabinki, łuki czy altany, możemy stworzyć iście magiczne przejścia, które zachwycą urodą kwitnących róż, czy tajemniczego, zielonego bluszczu. W dużych ogrodach ścieżki można ozdobić nasadzeniami z drzew takich jak brzozy, lipy, kasztanowce, jarząby, jodły, cisy czy sosny pospolite.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies