Strona Główna Zwierzęta w ogrodzie Co możesz zrobić, aby pomóc przetrwać zimę dzikim zwierzętom?

Co możesz zrobić, aby pomóc przetrwać zimę dzikim zwierzętom?

Autor: Maciej
Dokarmianie ptaków z karmnika

Zima to czas kiedy przyroda zasypia. Rośliny ograniczają większość swoich funkcji życiowych. Wiele zwierząt zasypia w sen zimowy, ptaki odlatują do ciepłych krajów, a ludzie zamykają się w ciepłych domach. Co jednak z tymi stworzeniami, które nie odlatują, nie zasypiają, tylko muszą przetrwać ten trudny czas na zewnętrz, w swoich norkach czy gniazdach? Większość z nich, w trakcie lata gromadzi zapasy jedzenia na zimę, inne poszukują żywności w zmarzniętej ziemi i obgryzają gałązki drzew. My jako ludzie możemy zrobić coś, by pomóc dzikim zwierzętom przetrwać zimę.

Zima – ciężki czas dla dzikich zwierząt i ptaków

Zima to bardzo trudny okres dla dzikich zwierząt oraz ptaków, które nie odlatują do cieplejszych miejsc. Mróz, opady śniegu sprawiają że dostęp do pożywienia jest bardzo utrudniony. Zamarznięte zbiorniki wodne utrudniają z kolei dostęp do wody. Na szczęście my ludzie możemy pomóc zwierzętom przetrwać zimę, nawet poprzez niewielkie modyfikacje w naszym ogrodzie.

Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

Pierwszym najłatwiejszym chyba sposobem wsparcia dzikich zwierząt, w szczególności ptaków w przetrwaniu zimy jest zbudowanie w ogrodzie karmnika dla ptaków. Karmnik powinien być odpowiedniej wielkości, dostosowany do gatunków ptaków jakie odwiedzają nasz ogród. Warto umieścić przy nim też poidełko do którego będziemy codziennie dolewać świeżą wodę. Jeżeli chodzi o karmę dla ptaków, najlepiej stosować różnego rodzaju nasiona i kasze, suszone owoce, czy słonina. Musimy jednak pamiętać, że jeśli raz rozpoczniemy dokarmianie ptaków w ogrodzie, musimy robić to przez całą zimę. Ptaki przyzwyczajają się bowiem do tego, że mają dostęp do pożywienia i dostosowują swoje codzienne aktywności do pobierania pokarmu z naszego karmnika.

Koniecznie przeczytaj  Strzyżak czy kleszcz? Sprawdź jak je rozróżnić!

Drzewa i krzewy przyjazne ptakom

Innym sposobem na wsparcie zwierząt w przetrwaniu zimy, jest posadzenie w ogrodzie krzewów i drzew, których owoce utrzymują się przez zimę, dostarczając tym samym pożywienia. Do takich roślin należą rokitnik, jarząb, czy ostrokrzew. Ptaki urządzą sobie w nich własną stołówkę, dzięki czemu zawsze będą miały dostęp do smacznego pożywienia.

Małe zwierzęta w ogrodzie

Prócz ptaków w naszych ogrodach schronienie mogą znaleźć też inne małe stworzenia, takie jak na przykład jeże. Jeże zimą przechodzą w stan hibernacji, aby przetrwać muszą jednak mieć dostęp do bezpiecznej kryjówki. Może to być na przykład szopa, drewutnia, strych, czy garaż, w którym jeż spokojnie przetrwa zimę. Możemy też zbudować specjalne budki dla jeży, które posłużą im za zimowe schronienie. Jeże z pewnością odwdzięczą nam się wiosną, pożerając szkodniki i owady żerujące w naszych ogrodach.

Na pomoc owadom

Owady, mimo że latem wiele z nich działa nam na nerwy, to jednak są niezwykle pożyteczne i wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ekosystemu. Warto więc pomóc im nieco przetrwać ciężki zimowy czas. Możemy to zrobić na przykład budując hotele dla owadów. Są to niewielkie ogrodowe budki/domki, wypełnione naturalnymi materiałami. Latem owady mogą tam bezpiecznie się rozmnażać, zimą natomiast hibernować. Najczęściej w hotelach dla owadów osiedlają się pszczoły samotnice, które są niezwykle ważne dla zapylania kwiatów. Wypełnienie domku dla owadów może zawierać takie elementy jak szyszki, trzcinę, słomę, czy puste łodygi roślin.

Kompostownik zimowym schronieniem dla owadów i płazów

Kompostownik w ogrodzie pełni wiele istotnych funkcji. Pomaga nam pozbywać się resztek organicznych, które ulegają rozkładowi, tworząc dobroczynny kompost. Kompost z kolei staje się nawozem pod rośliny, wspiera ich wzrost i poprawia jakość gleby. W pryzmie prócz kompostu znajdziemy też wiele żywych organizmów takich jak dżdżownice, stonogi, prosionki, które wspierają szybki rozkład materii. Zimą w kompostowniku schronienie znajdują też ropuchy, traszki, a także węże i jaszczurki.

Koniecznie przeczytaj  Wróble w ogrodzie

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies