Strona Główna Zwierzęta w ogrodzie Rudzik w ogrodzie – jak go rozpoznać i zaprosić do ogrodu?

Rudzik w ogrodzie – jak go rozpoznać i zaprosić do ogrodu?

Autor: Maciej
Rudzik

Śpiew ptaków może mieć terapeutyczne działanie. Nie od dziś wiadomo, że obcowanie z naturą działa na nas kojąco, uspokaja nerwy, pozwala złapać dystans i odetchnąć od codziennej gonitwy. Mieszkając w domu z ogrodem, możemy regularnie obcować z przyrodą, słuchać śpiewu ptaków, cieszyć się zielenią drzew, to prawdziwy luksus mieć to wszystko na wyciągnięcie dłoni. Gdy poświęcimy trochę czasu, możemy bliżej poznać ptaki, dające koncerty w naszym ogrodzie. Być może jest wśród nich jeden mały muzyk, który wyróżnia się na tle „konkurencji”, jeżeli nie to warto zaprosić go do swojego ogrodu.

Rudzik zwyczajny – charakterystyka

Rudzik zwyczajny, bo o nim mowa to niewielkich gabarytów ptak wędrowny, należący do rodziny muchołówkowatych. Występuje w Europie, Syberii i Azji Mniejszej. Zimą rudziki przenoszą się najczęściej na południe Europy, np. na półwysep Iberyjski. Wiosną jednak wracają na nasze tereny. Rudziki w Polsce objęte są całkowitą ochroną. Rudzki obu płci wyglądają bardzo podobnie – mają okrągłą posturę i cienki ogon. Nie należy on do dużych ptaków, dorosłe rudzki osiągają długość około 14 cm, i 22 cm rozpiętości skrzydeł, ich waga wynosi maksymalnie 20 gram. Nazwa rudzika pochodzi od jego rudego upierzenia na piersi a także w okolicach gardła i na bokach głowy. Starsze ptaki mają bledszy odcień rudości. Na wierzchu upierzenie rudzika przybiera barwę szaro-oliwkową, a jego ogon ma kolor brązowy. Rudziki mają długi cienki dziób i długie, brązowe nogi. Ich duże oczy gwarantują dobre widzenie po zmierzchu.

Rudzik zwyczajny – wyjątkowy artysta ogrodowy

Rudziki to prawdziwe gwiazdy ptasiej estrady. Ich piękny śpiew można usłyszeć przez cały rok, jednak szczególne występy rudziki dają wiosną, w godzinach popołudniowych. Spokojnie możemy mówić tu o typowych ptasich zalotach, ponieważ rudzik swoimi dźwięcznymi melodiami pragnie przekonać do siebie potencjalną partnerkę. Rudziki śpiewają z ukrycia, ale też ze stanowisk wyeksponowanych. Ich charakterystyczny świergot ma zmienne tempo, liczne gwizdy i opadające frazy. Czasami możemy usłyszeć też krótkie ostre nawoływania.

Koniecznie przeczytaj  Motyle w ogrodzie - poznaj najpopularniejsze gatunki i dowiedz się, jak zaprosić je do ogrodu!

Jak żyje rudzik?

Rudziki chętnie spacerują po podłożu, chociaż ten spacer bardziej przypomina podskoki. W trakcie przystanku ptaszek kiwa wesoło ogonem. Ich melodyjny śpiew to nie tylko zaloty, ale też forma ochrony swojego terytorium. Rudziki odlatują na zimę na południe Europy, najczęściej latają nocą. Ptaki te najchętniej zamieszkują tereny podmokłe, wilgotne lasy, o bogatym poszyciu, a także sady, stare i zapomniane parki lub ogrody. Rudziki żywią się owadami, a także ich larwami, oraz chrząszczami, ślimakami i pająkami. Jesienią bardzo chętnie wzbogacają swoją dietę o nasiona i jagody. To właśnie ten rodzaj pożywienia rudzikom dostarczają ludzie. Rudziki nie przepadają za budkami przygotowanym przez człowieka, preferują nisko położone gniazda, często robią je na ziemi, ewentualnie w zacienionych krzewach, koronach niskich drzew czy dziuplach.

Rudziki a ludzie

Rudziki to dość odważne ptaki, które nie uciekają w popłochu przed ludźmi. Chętnie obserwują osoby pracujące w ogrodzie czy sadzie. Widok rudzików w parku nie należy do zaskakujących, dzięki otwartemu charakterowi i dowadze tych ptaków, możemy swobodnie podziwiać ich śpiew w parkowych alejkach czy ogrodach. No właśnie, a co zrobić, aby rudzik osiedlił się na naszej działce? Przede wszystkim musimy zadbać o łatwy dostęp do różnorodnych i gęstych krzewów, a także trawników, na których rudziki znajdą pokarm. Zostawiając w ogrodzie wiązki chrusty lub martwe drewno oferujmy rudzikom atrakcyjne miejsce na nocleg i założenie gniazda.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies