Strona Główna Zwierzęta w ogrodzie Dzięcioł duży – jak go rozpoznać i jak zaprosić do ogrodu?

Dzięcioł duży – jak go rozpoznać i jak zaprosić do ogrodu?

Autor: Maciej
Dzięcioł duży na drzewie

Dzięcioł duży to prawdopodobnie najbardziej znany i najczęściej występujący w Polsce gatunek dzięcioła. Chyba każdy z nas potrafi opisać, a przynajmniej ma pewne wyobrażenie o tym, jak wygląda dzięcioł. Nie każdy jednak wie o nim coś więcej. Na przykład, dlaczego warto zaprosić tego głośnego poniekąd, ale pożytecznego jegomościa do ogrodu.

Dzięcioł duży – charakterystyka

Dzięcioł duży, należy do rodzinnych dzięciołowatych, jest to ptak pospolity, średniej wielkości. Potocznie nazywa się go lekarzem lasu, dlatego jego obecność jest bardzo pożądana, w każdym rodzaju zalesień, a także obszarów zadrzewionych, w tym także w ogrodach. Obecność dzięcioła jest niezwykle łatwa do zauważenia. Charakterystyczne stukanie, a także upierzenie i spokojnie uosobienie sprawia, że jest idealnym okazem do obserwacji. W czasie swojej pracy – leczenia drzewa, jest nieruchomo uczepiony pnia drzewa i szybkie ruchy głowy wykonują najważniejszą część jego pracy. Dzięcioł duży wielkością przypomina szpaka, ma bardzo charakterystyczne biało-czarne upierzenie z czerwonymi elementami. Czarny jest wierzch jego ciała, skrzydeł, ogona oraz kupra, pierś oraz gardło są białe, przedzielone czarną pręgą. Jaskrawoczerwone podogonie oraz dolna część brzucha odróżniają dzięcioła dużego od innych gatunków dzięciołów. Typowy u dzięcioła jest również dziób – czarny lub ciemnoszary, kształtem przypomina dłuto.

Dzięcioł duży – występowanie

Dzięcioł duży występuje na terenie ca lej Europy, północnej oraz środkowej Azji, a także północnej Afryki. Najczęściej można spotkać go w koronach drzew w trakcie żerowania. Dzięcioł duży prowadzi osiadły tryb życia, jednak cześć populacji w okresie jesiennym migruje. W Polsce dzięcioł jest rozpowszechnionym, średnio licznym gatunkiem lęgowym. Możemy go spotkać niemal w każdym rodzaju drzewostanów, na terenie całego kraju. Najczęściej na swoje siedliska dzięcioły duże wybierają stare lasy liściaste lub sosnowe. Można jednak spotkać je też w śródpolowych kępach drzew, a nawet w ogrodach i miejskich parkach. To mało wymagający gatunek, pod względem typu zadrzewienia oraz wysokości nad poziomem morza.

Koniecznie przeczytaj  Ptaki w ogrodzie – jak o nie dbać i jak zachęcać do odwiedzania?

Dlaczego dzięcioł w drzewo stuka?

Dzięcioła rozpoznamy po jego charakterystycznym stukaniu w drzewo. Wiemy, że w ten sposób ten ciekawy ptak leczy owo drzewo, jednak o co właściwie w tym leczeniu chodzi? Dlaczego dzięcioły stukają w drzewo i czy tego uczyli ich na ptasiej medycynie? Nie do końca tak to wygląda. Chodzi raczej o to, że dzięcioły w pniach drzew i pod korą znajdują swoje ulubione przysmaki – czyli chrząszcze i wielkie, tłuste larwy. Czasami trafiają też na całe kolonie mrówek, które są prawdziwą ucztą dla naszego leśnego doktora. Warto więc zastanowić się, czy dzięcioł to rzeczywiście doktor, czy może raczej pożyteczny łakomczuch?

Dzięcioł duży w ogrodzie

Dzięcioł duży w ogrodzie to duża atrakcja. Ze względu na swój mało płochliwy charakter, jest doskonałym gatunkiem do obserwacji. Dzieci będą zachwycone możliwością podglądania tego pięknego ptaka podczas swoich codziennych zajęć. Dzięcioł jest bardzo szybkim i wyrazistym ptakiem, co dodatkowo doda ogrodowi dzikości. Oczywiście nie należy zapominać o roli, jaką ten gatunek pełni w ekosystemie. Z dzięciołem w ogrodzie możemy być spokojni o kondycje naszych drzew.

Jak zaprosić dzięcioła do ogrodu?

Żeby dzięcioł duży zechciał zamieszkać w naszym ogrodzie, musimy stworzyć mu atrakcyjne dla tego gatunku warunki. Dzięcioły przepadają za dojrzałymi drzewami owocowymi, cenią sobie także owocujące świerki, sosny, leszczyny i orzechy włoskie. Zimą dzięcioły chętnie korzystają z karmników, dlatego warto przygotować taki w ogrodzie. Na drzewie z kolei możemy zawiesić płaty niesolonej słoniny. Dzięcioł z pewnością nie oprze się takim rarytasom i pozwoli nam popodglądać się w akcji.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies