Strona Główna Zwierzęta w ogrodzie Strzyżak czy kleszcz? Sprawdź jak je rozróżnić!

Strzyżak czy kleszcz? Sprawdź jak je rozróżnić!

Autor: Maciej
kleszcz

Kleszcze od lat sieją postrach, obawiamy się ich przede wszystkim latem, w okresie wakacyjnym kiedy wolny czas spędzamy nad jeziorem, w lesie czy po prostu w ogrodzie. Kleszczy obawiamy się nie dlatego że boleśnie gryzą i powodują pojawienie się swędzącego bąbla, jak to jest w przypadku ukąszenia komara. Boimy się ukąszenia kleszcza ze względu na groźne choroby, takie jak borelioza, czy odkleszczowe zapalenie mózgu, które przenoszą te owady. Ostatnio jednak coraz częściej słyszy się o kolejnym nieprzyjemnym owadzie, który również może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Strzyżak sarni, bo o nim mowa nazywany jest latającym kleszczem i podobnie jak kleszcz pasożytuje na ludzkiej krwi. Jak go rozpoznać i czym grozi jego ugryzienie?

Strzyżak sarni – charakterystyka

Strzyżak sarni, nazywany też strzyżakiem jelenim to skrzydlaty owad pasożytniczy, który wyglądem przypomina kleszcza. Różnią się przede wszystkim tym, że strzyżak lata, jednak co istotne, po znalezieniu ofiary owad zrzuca skrzydła. Strzyżaki pospolicie występują w lasach i na terenach przyleśnych. Żerują przede wszystkim latem – od czerwca do września, co nie oznacza, że w czasie ciepłej jesieni czy wiosny, nie można trafić na strzyżaka.

Strzyżak sarni – jak go rozpoznać?

Chcąc zidentyfikować strzyżaka, musimy mieć świadomość jak wygląda ten owad. Jego wygląd charakteryzuje się:

  • Brunatnym kolorem ciała o długości około 6 mm
  • Tułowiem porośniętym szczeciną
  • Odnóżami zakończonymi pazurkami czepnymi
  • Brązowym, spłaszczonym ciałem z trzema parami silnych odnóży
  • Chitynowego pancerza
  • 6 milimetrowych skrzydeł, zrzucanych po wczepieniu w ciało żywiciela

Samice strzyżaka są jajożyworodne. Oznacza to, że na futrze żywiciela wydają na świat wyklutą już larwę. Co bardzo istotne, strzyżak nie rozmnaża się na ciele człowieka.

Koniecznie przeczytaj  Mrówki w ogrodzie – szkodniki czy przyjaciele?

Czym różni się strzyżak od kleszcza?

Strzyżak i kleszcz to owady które są do siebie bardzo podobne. Jednak znając charakterystykę wyglądu obu z nich, już na pierwszy rzut oka jesteśmy w stanie znaleźć dwie największe różnice – są to skrzydła oraz liczba odnóży. Kleszcz, który należy do rodziny pajęczaków posiada cztery pary odnóży, natomiast strzyżak będący owadem, ma 3 pary odnóży. Kleszcze nie posiadają skrzydeł, a ponadto są mniejsze od strzyżaków.

Czy ugryzienie strzyżaka boli?

Strzyżaki, tak jak kleszcze żywią się krwią. Pasożytują na ciele żywiciela, w przypadku strzyżaków najczęściej są nim sarny, jelenie i łosie. Człowiek może stać się przypadkową ofiarą, w przypadku spotkania ze strzyżakiem w lesie. Kleszcz z kolei również pasożytuje na żywicielu, jednak znacznie częściej jest nim właśnie człowiek. Co gorsze kleszcze możemy spotkać nie tylko w lesie, ale również w parku, na łące, a nawet w przydomowym ogrodzie. Jeżeli chodzi o ukąszenie strzyżaka, to sam jego moment nie jest bolesny, dlatego często nie mamy jego świadomości. Po ugryzieniu jednak na skórze może pojawić się świąd i zaczerwienienie a także przewlekła reakcja alergiczna. Ukąszenie strzyżaka może doprowadzić do obrzęku w postaci swędzącej grudki, która może utrzymywać się na skórze przez kilka tygodni, a nawet przez rok.

Czy ukąszenie strzyżaka sarniego jest niebezpieczne?

Strzyżaki to bardzo uciążliwe stworzenia, mimo, że występują głównie w lesie, to jednak spotkanie z nim nie należy do przyjemnych. Najczęściej strzyżaki pojawiają się całymi chmarami i obsiadają ofiarę, gdy to jest człowiek wchodzą pod ubranie, we włosy, do uszu a nawet pod powieki. Co gorsze strzyżaka trudno jest zabić. Jego twardy pancerz bardzo to utrudnia, a jego haczykowate odnóża skutecznie przyczepiają się do ubrania i skóry. Strzyżaki podobnie jak kleszcze mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza, bartonelloza, oraz anaplazmoza, ponadto bakterie wywołujące zmiany skórne i inne choroby.

Koniecznie przeczytaj  Poidełka dla ptaków

Strzyżak a reakcja alergiczna

Ugryzienie strzyżaka może być bardzo niebezpieczne dla alergików oraz małych dzieci. Reakcja alergiczna która pojawia się po ugryzieniu może być bardzo bolesna i przedłużająca się, co dla dziecka będzie bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. W przypadku alergików ukąszenie może grozić nawet silną reakcją alergiczną i prowadzić do duszności. W przypadku gdy strzyżak dostanie się pod powiekę, trzeba niezwłocznie przepłukać oko roztworem soli fizjologicznej i obserwować. W razie utrzymującego się podrażnienia konieczna będzie wizyta u okulisty, który może zalecić stosowanie kropli do oczu lub maści z antybiotykiem.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies