Strona Główna Ogród Mata szkółkarska – co to jest, do czego służy i czy warto ją stosować?

Mata szkółkarska – co to jest, do czego służy i czy warto ją stosować?

Autor: Maciej
Mata szkółkarska – co to jest, do czego służy i czy warto ją stosować?

Mata szkółkarska to nic innego jak popularna agrowłóknina, czy też tkanina ściółkująca. Jest ona jednym z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych ochronnych materiałów ogrodniczych. Stosują ją zarówno właściciele przydomowych ogródków, jak i profesjonalni plantatorzy. W sklepach ogrodniczych znajdziemy bardzo bogaty wybór mat szkółkarskich. Różnią się one od siebie przede wszystkim wielkością i gramaturą. Jaki rodzaj matki sprawdzi się najlepiej do Twojego ogródka? Czym kierować się przy jej wyborze i na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z użyciem agrowłókniny znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest mata szkółkarska?

Popularna agrowłóknina, czyli wspomniana już mata szkółkarska jest to materiał, wykonany z tworzywa polipropylenowego. Jest on bardzo trwały i charakteryzuje go widoczny splot. Dawniej maty szkółkarskie można było spotkać przede wszystkim u profesjonalnych rolników, czy architektów krajobrazu. Dziś każdy ma dostęp do tego typu materiałów i może z nich owocnie korzystać na potrzeby przydomowego ogródka. Agrowłóknina stosowana jest przede wszystkim po to, aby chronić uprawę przed wzrostem chwastów, ale nie tylko. Mata szkółkarska poprawia też nawilżenie gruntu, a także wspiera utrzymanie odpowiedniej temperatury podłoża. Dobre warunki gruntowe pozytywnie wpływają na kondycję roślin, ich rozwój oraz wielkość plonów. Dzięki zastosowaniu agrowłókniny wzrost chwastów zminimalizowany jest na tyle, że często niweluje konieczność stosowania chemicznych oprysków.

Gdzie i dlaczego warto stosować matę szkółkarską?

Mata szkółkarska jest bardzo skuteczną metodą zabezpieczania uprawy przed chwastami. Jest ona gruba i wytrzymała, dzięki czemu skutecznie zapobiega rozrastaniu się niechcianych roślin. Agrowłókninę warto stosować przede wszystkim na dużych uprawach. Najlepiej rozkładać ją jeszcze przed posadzeniem roślin, będzie to znacznie szybsze i łatwiejsze. Aby wsadzić sadzonkę w ziemię, wystarczy naciąć matę w odpowiednim miejscu np. na krzyż i odwinąć delikatnie na boki. Po zasadzeniu roślin wyrównujemy matę i w taki sposób sadzonka jest odpowiednio chroniona. Rozkładanie maty pod rosnącymi roślinami też jest możliwe, ale wymaga więcej pracy. Na nałożoną matę warto jeszcze rozłożyć warstwę ściółki lub kory. Poprawi to efekt wizualny uprawy.

Koniecznie przeczytaj  Rośliny pnące na balkon – które warto wybrać?

Czy mata szkółkarska zawsze jest dobrym pomysłem?

Agrowłóknina wydaje się bardzo skutecznym sposobem walki z chwastami, a co za tym idzie ułatwiającym prace w ogrodzie. Oprócz zabezpieczenia przed rozrostem chwastów zapewnia ona roślinom dobre warunki do wzrostu. Mata poprawia wilgotność, a także pomaga utrzymać optymalną temperaturę. Czy jest to zatem produkt idealny, który każdy powinien mieć w swoim ogrodzie i na polu uprawnym? Nie do końca. Maty szkółkarskie mają niestety sporo wad, o których warto też wspomnieć, żeby podejmować świadome decyzje.

Wady agrowłókniny

Mata szkółkarska oprócz swoich licznych zalet, posiada też kilka istotnych wad, których dobrze mieć świadomość. Przede wszystkim utrudnia ona stosowanie nawozów. Podczas nawożenia roślin okrytych matą szkółkarską istnieje ryzyko, że nawozy będą słabiej docierać do podłoża. Konieczne jest więc stosowanie nawozów rozpuszczalnych w wodzie lub takich o powolnym uwalnianiu. Długo działający nawóz w granulkach należy wysypywać pod agrowłókninę. To dość pracochłonne zajęcie i z pewnością zajmie więcej czasu niż nawożenie roślin nieokrytych. Z kolei wysypywanie nawozów granulowanych tylko na matę nie ma sensu. Nawóz nie dotrze do rośliny lub dotrze w minimalnej ilości, a jego resztka zwietrzeje.

Mata szkółkarska a nawadnianie

Kolejnym mankamentem agrotakniny jest nawadnianie roślin. W przypadku upraw okrytych matą konieczne jest zastosowanie automatycznego nawadniania. Linie kroplujące umieszczone pod matą, dostarczą wodę bezpośrednio do korzeni rośliny. Podczas podlewania zwykłymi zraszaczami czy wężem ogrodowym, roślina nie otrzyma odpowiedniej ilości wody. Zostanie ona w dużej mierze zatrzymana przez matę, po czym odparuje, nie docierając do gleby i korzeni roślin.

Obieg materii organicznej a maty szkółkarskie

Następnym problemem, który może pojawić się przy zastosowaniu agrowłókniny to zaburzenie struktury gleby. Obieg materii organicznej między ściółką a glebą będzie utrudniony przez matę. W wyniku tej bariery podłoże po dłuższym czasie zostanie pozbawione składników mineralnych, które są wynikiem naturalnych procesów przemiany. Co więcej, zatrzymanie naturalnego obiegu wodno-powietrznego powoduje również zmiany w zachowaniu roślin. Zaczynają one budować systemu korzeniowe płytko, blisko powierzchni materiału, co nie jest dla nich zbyt korzystne.

Koniecznie przeczytaj  Jak zasadzić czosnek i cieszyć się owocnymi plonami?

Mata szkółkarska — stosować czy nie?

Stosowanie maty szkółkarskiej w wielu przypadkach jest nieocenionym ułatwieniem. Eliminacja chwastów, które zaburzają wzrost roślin, jest konieczna, zwłaszcza w przypadku dużych upraw roślin. Wady agrowłókniny, o których wspomniano w artykule, są oczywiście ważne i trzeba je przemyśleć. W przypadku profesjonalnych upraw rolniczych wystarczy jednak, że w parze z matą szkółkarską pójdzie system automatycznego nawadniania, połączony z podawaniem nawozu w płynie. W taki sposób większość mankamentów tego rozwiązania zostanie wyeliminowanych. Jeżeli zaś chodzi o przydomowe ogródki i warzywniki, lepiej zastosować mniej inwazyjne materiały, takie jak agrowłóknina.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies