Strona Główna Ogród Magazynowanie i rozsączanie wody deszczowej – co powinieneś o tym wiedzieć?

Magazynowanie i rozsączanie wody deszczowej – co powinieneś o tym wiedzieć?

Autor: Maciej
Magazynowanie i rozsączanie wody deszczowej – co powinieneś o tym wiedzieć?

Woda deszczowa to prawdziwy skarb w ogrodzie. W czasach nawracających suszy i niedoborów wody, magazynowanie deszczówki to doskonałe rozwiązanie – ekologiczne i ekonomiczne. Woda deszczowa ma doskonały skład, który działa dobroczynnie na rośliny. Podlewanie ogrodu deszczówką jest więc bardzo polecane i wskazane. Woda opadowa może posłużyć nie tylko do nawadniania roślin, ale też do mycia samochodu, a nawet prania. Warto więc poznać sposoby i metody jej wykorzystania.

Woda opadowa a system odwadniający

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych już na etapie planów i budowy decyduje się na wykonanie systemu odwodnienia. Jest to szczególnie polecane w przypadku domów budowanych na gruntach mokrych. Mogłoby się wydawać, że przypadku systemu odwodnienia, nie ma możliwości pozyskiwania i magazynowania deszczówki. Nic bardziej mylnego. Jak najbardziej jest to możliwe, a nawet wskazane. Wodę deszczową trzeba przecież gdzieś odprowadzać, zachowując przepisy gospodarki wodnej. Wodę deszczową odprowadzaną przez system odwodnienia możesz na przykład rozsączać na ogrodzie lub magazynować.

Dlaczego warto magazynować lub rozsączać deszczówkę?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, woda opadowa cechuje się bardzo dobrym parametrami i ma dobroczynne działanie dla roślin i nie tylko. Magazynując i wykorzystując deszczówkę, możesz więc zasilić swój ogród w życiodajną wodę doskonałej jakości. Ponadto, wykorzystując wodę deszczową do podlewania działki, obniżasz rachunki za pobór wody wodociągowej. Co więcej, nie musisz uiszczać opłat za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji. Bardzo istne jest też to, że rozsączanie deszczówki jest procesem zbliżonym do naturalnego obiegu wody w przyrodzie.

System rozsączania deszczówki – co to takiego i jak działa?

System rozsączania wody opadowej polega na magazynowaniu deszczówki w specjalnych zbiornikach retencyjno-rozsączających. Zbierają one wodę deszczową, która dociera do nich rurą z drenażu lub odwodnienia powierzchni ogrodu. Ścianki zbiorników retencyjnych pokryte są licznymi otworami. Zmagazynowana woda stopniowo wsiąka w glebę, właśnie dzięki tym otworom. Tego typu rozwiązania do rozsączania wody opadowej możesz zainstalować pod ścieżkami lub podjazdami, a także w miejscach, które porasta roślinność. Istotne jest jednak to, że zdają one egzamin tylko w gruntach przepuszczalnych. Ewentualnie można jest stosować w gruntach słabo przepuszczalnych, charakteryzujących się niskim poziomem wód gruntowych.

Koniecznie przeczytaj  Borówka - uprawa i pielęgnacja. Jak wyhodować borówkę w swoim ogrodzie?

Skrzynki retencyjne w ogrodzie

Zbiorniki retencyjno-rozsączające możesz łączyć, aby uzyskać zbiornik o pożądanej pojemności. Pojemność należy obliczyć w oparciu o wielkość odwadnianej powierzchni, a także rodzaj gleby w miejscu, gdzie będą zainstalowane. Skrzynię rozsączającą możesz też wykonać samodzielnie, nieco tańszym kosztem. Potrzeba będzie Ci do tego plastikowa beczka, która częściowo wypełnisz żwirem. Beczkę trzeba umieścić w ziemi do góry dnem, a następnie doprowadzić do niej rurę kanalizacyjną.

Magazynowanie wody opadowej – zbiorniki podziemne

Jeżeli zależy Ci na zebraniu większej ilości wody opadowej do późniejszego wykorzystania, zaplanuj zbiornik do magazynowania deszczówki. Możesz wykorzystać do tego specjalny bezodpływowy zbiornik, który zakopiesz w gruncie. Zbiorniki do magazynowania wody zwykle wykonane są z tworzyw sztucznych lub betonu. Deszczówka doprowadzana jest do zbiornika zakopanego w ziemi rurą kanalizacyjną. Na wlocie do zbiornika powinien być zamontowany filtr, zatrzymujący zanieczyszczenia, Jest to ważne, ponieważ, mogą one później doprowadzić do uszkodzenia pompy, potrzebnej do pobierania wody. Zbiorniki podziemne na deszczówkę powinny być wyposażone w system przelewowy. Zabezpieczy on zbiornik podczas ulewy, odprowadzając nadmiar wody do skrzynki retencyjno-rozsączajacej lub do kanalizacji deszczowej. To jakiej pojemności zbiornik do magazynowania wody wybierzesz, zależy od wielkości odwadnianego terenu.

Powierzchniowe zbiorniki do magazynowania deszczówki

Jeżeli nie posiadasz systemu odwodnienia działki lub nie masz miejsca na duży zbiornik podziemny, nic straconego. Możesz magazynować wodę opadową w zbiorniku powierzchniowym. Wystarczy, że podłączysz rurę spustową, która odprowadza wodę z rynien, ze zbiornikiem powierzchniowym. W sklepach ogrodniczych jest ogromny wybór tego typu zbiorników na deszczówkę. Może to być zbiornik ozdobny, który na stałe stanie się częścią architektury ogrodowej. Możesz też zainwestować w prosty zbiornik na wodę, który umieścisz w miejscu niewidocznym, niereprezentacyjnym. Ważne, aby powierzchniowy magazyn deszczówki posiadał zawór, umożliwiający pobór zebranej wody.

Koniecznie przeczytaj  Jak zwalczyć mszyce – najlepsze naturalne i chemiczne sposoby

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies