Strona Główna Ogród Jak zwalczyć mszyce – najlepsze naturalne i chemiczne sposoby

Jak zwalczyć mszyce – najlepsze naturalne i chemiczne sposoby

Autor: Maciej
Jak zwalczyć mszyce – najlepsze naturalne i chemiczne sposoby

Szkodniki w ogrodzie potrafią uprzykrzyć życie jego właścicielom. Cały wkład pracy włożony w pielęgnację roślin może zostać przekreślony przez małe stworzenia, które uzurpują sobie prawo do żywienia się i niszczenia naszych roślin. Gdy tylko zauważymy, że w naszym ogrodzie zadomowił się nieproszony gość, musimy działać szybko i skutecznie. Mszyce to jeden z takich właśnie intruzów, którzy sieją spustoszenie i przyczyniają się do znacznego pogorszenia kondycji wielu pięknych roślin, w tym na przykład wspaniale kwitnących krzewów różanych. Jak rozpoznać, że mszyca zagościła w naszym ogrodzie? Jak się jej skutecznie pozbyć i nie zaszkodzić przy tym innym roślinom oraz pożytecznym owadom?

Dlaczego należy zwalczać mszyce?

Mszyce to szkodniki, które żywią się sokami roślinnymi. Żerując na łodygach oraz liściach roślin, wysysają z nich soki, osłabiając je tym samym i doprowadzając do obumierania. Co więcej, mszyce w czasie żerowania wydzielają charakterystyczną spadź. Jest ona pożywką dla grzybów patogennych, ponadto mszyce przenoszą groźne wirusy, powodujące zamieranie roślin. Mszyce są bardzo trudne do wytępienia z tego powodu, że rozmnażają się niezwykle szybko. Gęsto oblepiają liście i pędy rośliny. Dotknięte mszycą posobniki zaczynają słabnąć, zniekształcają się ich liście oraz pędy, roślina karłowacieje i traci swoje walory estetyczne. Bez szybkiej interwencji mszyca doprowadzi do całkowitego obumarcia rośliny. Z tego właśnie powodu, gdy tylko zauważymy pojawienie się tego szkodnika w ogrodzie, musimy przystąpić do działania. Do wyboru mamy różne metody walki z mszycą. Możemy użyć dostępnych w sklepach ogrodniczych preparaty chemiczne lub spróbować jednego z wielu domowych sposobów walki z tym szkodnikiem. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych i skutecznych metod zwalczania mszycy.

Jak zwalczać mszyce

Jak już wspomniano, istnieje kilka sposobów walki z mszycami. Najważniejsza jest jednak szybka reakcja i systematyczne stosowane wybranych środków. Zwalczanie mszycy nie należy do najłatwiejszych szczególnie z tego powodu, że samice są bardzo płodne, przez co mszyce błyskawicznie się rozmnażają. Co więcej, bardzo szybko mogą atakować rośliny sąsiadujące, dlatego, gdy zauważmy larwy na jednej roślinie, warto dokładnie przyjrzeć się innym, w bezpośrednim sąsiedztwie. Zwalczanie mszycy najczęściej polega na regularnym oprysku wybranym środkiem. Może to być samodzielnie zrobiony domowy preparat na mszyce lub jeden z dostępnych w sklepach ogrodniczych ekologiczny, lub chemiczny specyfik na mszyce.

Koniecznie przeczytaj  Mieczyki - pielęgnacja i uprawia

Domowe sposoby zwalczania mszyc

Istnieje wiele skutecznych domowych sposobów zwalczania mszyc. Nie są one tak mocne i skuteczne jak chemiczne preparaty, jednak stosowane regularnie na niewielkie kolonie tych szkodników powinny poradzić sobie z minimalizacją, a nawet całkowitym pozbyciem się mszyc. Zanim jednak przejdziemy do opisu poszczególnych domowych sposobów na mszyce, warto wspomnieć o działaniach prewencyjnych, które warto wykonywać w ogrodzie, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się mszyc. Mszyce żerują co prawda na różnych roślinach, jednak jest też wiele takich, których nie tolerują. Są to między innymi czosnek, cebula, mięta czy lawenda. Wzbogacając ogród w te rośliny, tworzymy naturalną barierę, zniechęcającą mszyce do żerowania na tym obszarze. Warto też sadząc rośliny w ogrodzie pamiętać o tym, że duże skupiska tego samego gatunku są wymarzonym wręcz miejscem żerowania mszyc. Lepiej więc rozproszyć rośliny zwłaszcza te, w których lubują się mszyce, po całym ogrodzie – będą one dla nich nieco mniej dostępne. Pamiętajmy też o tym, aby dbać o pielęgnacje ogrodu. Mszyce wczesną wiosną rozpoczynają żerowanie na chwastach. Jeżeli systematycznie ich nie usuwamy, tworzymy przyjazne środowisko dla tych szkodników, a z chwastów niedaleka droga do krzewów róży czy innych roślin ozdobnych.

Naturalne środki na mszyce

Kiedy zauważymy mszyce na roślinach w ogrodzie, musimy działać szybko. Naturalne środki na mszyce wykonamy samodzielnie z łatwo dostępnych składników. Jednym z nich jest ocet, na mszyce działa on bardzo skutecznie. Jak zrobić preparat z octu na mszyce? Musimy przygotować roztwór wody i octu w proporcjach 100 ml octu na 1 l wody. Możemy też dodać do tej mieszanki kilka kropli płynu do naczyń. Tak przygotowanym preparatem spryskujemy rośliny, na których zauważyliśmy mszyce.

Cebula na mszyce

Kolejnym domowym sposobem walki z mszycami jest wywar z cebuli. Jest on bardzo popularny i skuteczny. Do jego przygotowania potrzebujemy jednej dużej cebuli, która kroimy w kostkę i w dużym garnku gotujemy przez około 30 minut w 1 litrze wody. Po tym czasie wywar odcedzamy, studzimy, a następnie przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i aplikujemy na roślinę, na której żerują mszyce. Oprysk możemy powtarzać kilkukrotnie w odstępach kilku dni.

Koniecznie przeczytaj  Podwyższone grządki – co to jest, jak je zrobić i kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Soda na mszyce

Soda oczyszczona to złoty środek na wiele domowych i ogrodowych problemów. Przyda się więc również na mszyce. Aby wykonać oprysk z sody oczyszczonej, mieszamy łyżeczkę sody ze szklanką wody oraz połową łyżeczki oleju rzepakowego. Tak otrzymaną mieszankę przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i opryskujemy rośliny porażone mszycą.

Woda i mleko na mszyce

Woda i mleko również tworzą bardzo skuteczny preparat, który pomoże nam w walce z mszycą w ogrodzie. Krowie mleko mieszamy z wodą w proporcjach 1:1 i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Takim preparatem spryskujemy roślinę z mszycą. Oprysk możemy powtórzyć kilka razy, jednak często już po drugim zauważmy satysfakcjonujące efekty.

Pokrzywa dobra na wszystko

Dobroczynne właściwości pokrzywy znane są nie od dziś. Nawóz z pokrzywy w postaci gnojówki lub wywaru to skuteczny środek do wzmacniania roślin ozdobnych oraz uprawnych. Pokrzywa jest również stosowana do oprysków zwalczających szkodniki w tym właśnie mszyce. Aby zrobić wyciąg z pokrzywy, potrzebujemy 1 kg świeżych pokrzyw i 10 litrów odstanej wody deszczowej. Pokrzywy zalewamy wodą i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie możemy pożądaną ilość przelać do butelki ze spryskiwaczem i zaaplikować na rośliny zaatakowane przez mszyce.

Oprysk z czosnku na mszyce

Bardzo skutecznym sposobem na mszyce jest oprysk z czosnku. Do jego przygotowania potrzebujemy 3-4 ząbki czosnku, które musimy drobno posiekać, przełożyć do pojemnika i zalać chłodną wodą. Pojemnik z czosnkiem zostawiamy na 24 godziny w ciepłym pomieszczeniu, unikając miejsca bezpośrednio nasłonecznionego. Po upływie doby, roztwór możemy przelać do butelki ze spryskiwaczem, rozcieńczając go wodą w stosunku 1:1.

Szare mydło w walce z mszycą

Nietypowym sposobem walki z mszycą jest roztwór z szarego mydła. Aby go przygotować, potrzebujemy 20 g szarego mydła, które musimy rozpuścić 1 litrze ciepłej wody. Kiedy mieszanka wystygnie, przelewamy ją do butelki ze spryskiwaczem i aplikujemy na kwiaty i inne rośliny, na których żerują mszyce.

Koniecznie przeczytaj  Ogród na dachu – wszystko, co trzeba wiedzieć, aby go zbudować

Ekologiczne sposoby zwalczania mszyc

Domowe środki na mszyce mogą być bardzo skuteczne, ale nie zawsze mamy możliwość oraz czas, aby je wykonać. Alternatywnym rozwiązaniem bezpiecznym dla środowiska może być użycie jednego z dostępnych ekologicznych preparatów na mszyce. Najczęściej robione są one na bazie skoncentrowanych wywarów roślinnych, które należy rozcieńczyć z wodą, lub w postaci gotowych do użycia sprayów. Ekologiczne środki na mszyce mają tę przewagę nad chemicznymi, że nie są szkodliwe dla zwierząt, ludzi oraz środowiska, jednak wciąż mogą być zagrożeniem dla innych pożytecznych owadów. Z tego powodu podczas ich stosowania musimy zachować ostrożność. W sklepach ogrodniczych dostępne są różne preparaty ekologiczne na mszyce, różniące się zastosowanymi substancjami aktywnymi.

Jeśli to możliwe, warto stosować 2, a nawet 3 środki naprzemiennie, zapobiegnie to uodpornieniu się szkodników na konkretne preparaty. Spośród dostępnych na rynku ekologicznych preparatów na mszyce powszechnie wybierane są takie jak Agrocover, który bazuje na roztworze wielocukrów. Powoduje on oblepienie szkodników lepką substancją i uniemożliwienie im poruszania się, żerowania oraz oddychania. Inny środek – Emulpar 940 EC stworzony został z kolei na bazie oleju rydzowego. Działa na podobnej zasadzie jak Agrocover, jednak dodatkowo zapobiega brązowieniu igieł u iglaków. Ciekawym preparatem na mszyce jest Limocide firmy Protect Garden. Powoduje on dehydratację błon komórkowych patogenów. Co najważniejsze, preparat ten jest w pełni bezpieczny dla ludzi, zwierząt oraz środowiska.

Chemiczne sposoby zwalczania mszyc

Kiedy zależy nam na szybki i skutecznym zwalczeniu mszyc możemy też sięgnąć po chemiczne preparaty na szkodniki. Ich stosowanie wymaga jednak od nas dużej ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa, takich jak okresy karencji i prewencji. Opryski chemicznymi preparatami należy przeprowadzać wcześnie rano lub późnym wieczorem. Jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa pożytecznym owadom, takim jak pszczoły czy trzmiele, dla których oprysk jest zabójczą trucizną. Do najczęściej wybieranych chemicznych środków na mszyce zaliczamy Mospilan 20 SP, o bardzo szerokim zastosowaniu – można z jego pomocą zwalczać wiele innych szkodników.

Mospilan działa kontaktowo, a także żołądkowo. Docierając do szkodnika wszystkimi możliwymi drogami dość szybko i skutecznie go unicestwia. Innym popularnym i skutecznym preparatem na mszyce jest Karate Gol lub Karate Zeon. Są to środki przeznaczone tylko do zwalczania mszyc, podobnie jak środki Deltam i Polysect 005 SL. Podobnie jak w przypadku środków ekologicznych, dobrze jest stosować naprzemiennie co najmniej 2 środki. Dzięki temu mszyce nie uodpornią się na jeden konkretny środek, a walka z nimi będzie bardziej skuteczna.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies