Strona Główna Kwiaty Sadzenie i przesadzanie hortensji

Sadzenie i przesadzanie hortensji

Autor: Maciej
Przesadzanie roślin, mężczyzna trzymający roślinę z korzeniami w dłoniach

Hortensje to bardzo popularne, kwitnące krzewy ogrodowe, które niemal przez całe lato cieszą nasze oczy pięknymi kwiatowymi gronami w różnorodnych kolorach. Uprawa hortensji nie jest trudna, jednak wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które pomogą zachować krzewy w dobrej kondycji, a także pobudzić roślinę do bujnego kwitnięcia. Bardzo ważna jest gleba, w jakiej będą rosły hortensje, od niej zależy nie tylko powodzenie w jej uprawie, ale też barwa jej kwiatów. W tym artykule znajdziecie Państwo najważniejsze informacje na temat sadzenia oraz przesadzania hortensji ogrodowych.

Hortensje – charakterystyka

Istnieje mnóstwo odmian hortensji, które uprawiane są w przydomowych ogrodach. Różnią się one pod względem pokroju, koloru oraz wielkości kwiatów, a także terminu kwitnienia. Do najpopularniejszych gatunków należy hortensja bukietowa. Pochodzi ona z Japonii oraz Chin. Dorasta do 2 metrów wysokości, najczęściej uprawiana w formie krzewu. Jej pień jest niski, a kwiatostany wiechowate, w odcieniu bieli. Podczas przekwitania z kolei przybierają one różowy odcień. Pielęgnacja tego gatunku polega przede wszystkim na przycinaniu, które pobudza roślin do kwitnienia. Wyróżniamy kilka odmian hortensji bukietowych, do najpopularniejszych należy odmiana Grandiflora, której kwiaty mają nawet 30 cm średnicy. Kolejnym powszechnie spotykanym w ogrodach gatunkiem hortensji jest hortensja ogrodowa. Czas jej kwitnienia przypada na okres między lipcem a wrześniem. Jej kwiatostany są bardzo okazałe, płaskie w białym kolorze. Na uwagę zasługują również długie, grubo piłkowane liście, które jesienią pięknie przebarwiają się na czerwono brązowy kolor. Hortensja ogrodowa osiąga nawet 3 metry wysokości.

Wśród atrakcyjnych jej odmian możemy wyróżnić Bouquet Rose, która wyróżnia się pięknymi różowymi kwiatami, utrzymującymi się od czerwca do września. W przydomowych ogródkach, a także w parkach możemy spotkać jeszcze hortensje z gatunku krzewiastych i drzewiastych. Pochodzą one z Ameryki Południowej. Najpopularniejsza jej odmiana to Grandiflora. Hortensja krzewiasta dorasta do 1 metra wysokości, tworzy gęste i szerokie krzewy. Jej białe kwiaty, w początkowym stadium rozwoju są zielonkawe i pojawiają się już w czerwcu, pozostając na roślinie aż do września.

Koniecznie przeczytaj  Malwa w ogrodzie - co trzeba wiedzieć o jej uprawie? Sadzenie, podlewanie, pielęgnacja

Uprawa hortensji – gdzie sadzić hortensje?

Krzewy hortensji nie są trudne w uprawie, jednak, aby zachować je w dobrej kondycji i korzystać z ich niewątpliwej urody trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Przede wszystkim potrzebują one odpowiedniego stanowiska – powinno być ono ciepłe w lekkim półcieniu. Najlepiej czują się w glebie lekkiej, próchniczej, umiarkowanie i regularnie wilgotnej o lekko kwaśnym pH. Hortensja bukietowa wyróżnia się mrozoodpornością, a jej kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach. Mrozoodporna jest również hortensja krzewiasta, z kolei hortensja ogrodowa radzi sobie w miejscach, gdzie zimy nie są zbyt srogie — silny mróz, wiatr oraz śnieg mogą jej bowiem zaszkodzić, dlatego w takim klimacie na zimę wymaga okrywania.

Sadzenie hortensji do gruntu

Najlepszym terminem na sadzenie krzewów hortensji jest wczesna wiosna, na przełomie marca i kwietnia. Pozwoli to roślinie zaaklimatyzować się i dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy. Dopuszczalne jest sadzenie hortensji jesienią, na przełomie września i października, jednak w tym przypadku musimy zadbać o to, aby odpowiednio okryć roślinę na zimę, nawet w przypadku gatunków mrozoodpornych, młode sadzonki mogą nie przetrwać pierwszej zimy bez zabezpieczenia. Planując sadzenie hortensji do gruntu, pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca. Najlepiej, aby było to stanowisko słoneczne, ewentualnie lekko zacienione, dobrze, aby było osłonięte od wiatru. Hortensje najlepiej czują się w glebie lekkiej, próchniczej, bogatej w składniki mineralne, o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym.

Przystępując do sadzenia, wykonujemy dołek o dwukrotnie większej szerokości i głębokości od bryły korzeniowej hortensji. Na dno dołka wsypujemy mieszankę ziemi z kwaśnym torfem lub specjalne gotowe podłoże do hortensji. Następnie umieszczamy w nim roślinę, dbając, aby była posadzona na takiej głębokości, w jakiej rosła do tej pory. Kiedy po wyciągnięciu hortensji z doniczki zauważymy, że bryła korzeniowa jest mocno zbita, warto delikatnie rozluźnić ja palcami. Dzięki temu łatwiej będzie roślinie wypuścić młode korzonki. Po wsadzeniu rośliny do dołka przysypujemy ją resztą przygotowanego podłoża, a następnie obficie podlewamy, jeśli to konieczne, po wsiąknięciu wody, uzupełniamy otwór resztką ziemi. Ziemię lekko ugniatamy, tworząc zagłębienie, które będzie zatrzymywało wodę. Warto również wyściółkować miejsce wokół krzewu np. korą sosnową. Pomoże ona dłużej utrzymać wilgoć, a także zabezpieczy korzenie przed przemarzaniem.

Koniecznie przeczytaj  Jak zwalczyć mszyce – najlepsze naturalne i chemiczne sposoby

Pielęgnacja hortensji w ogrodzie

Hortensje potrzebują przede wszystkim odpowiedniej wilgotności gleby w lecie, a także regularnego przycinania, które zapewni im bujne kwitnięcie, oraz utrzymanie odpowiedniego pokroju. Cięcie hortensji bukietowej oraz ogrodowej wykonujemy wiosną. Pozbywamy się wtedy uszkodzonych i złamanych pędów. Usuwamy również dwuletnie, a także osłabione pędy, które powodują przegęszczenie rośliny. Hortensja krzewiasta dodatkowo wymaga stosowania podpórek, które zapobiegną wyłamywaniu się gałązek – w czasie kwitnienia, duże kwiaty mocno obciążają pędy.

Kiedy przesadzać hortensje?

Najlepszym terminem na rozsadzanie i przesadzanie hortensji jest wczesna wiosna. Najlepiej wybrać okres, kiedy już nie pojawiają się przymrozki, ziemia jest już całkowicie odmarznięta, ale na roślinie nie pojawiły się jeszcze pąk liści i kwiatów. Przesadzać możemy również jesienią na przełomie września i października, gdy nie grożą już letnie upały, ale jeszcze nie pojawiły się przymrozki. Przed przesadzeniem, krzewy hortensji ogrodowej i bukietowej warto przyciąć. Zmniejszając w ten sposób rozmiar krzewów, przesadzenie będzie łatwiejsze, a roślina szybciej się zregeneruje. Hortensje, które kwitną na pędach zeszłorocznych, należy przesadzić w całości, bez przycinania, w przeciwnym razie może okazać się, że po przesadzeniu nie zakwitną w najbliższym sezonie wegetacyjnym.

Jak przesadzać hortensje?

Do przesadzania krzewów hortensji, musimy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim ważne, aby wybrać odpowiednie miejsce, w którym posadzimy krzewy. Jak już rośliny i znaleźć jej takie miejsce, gdzie będzie miała słoneczne lub lekko zacienione stanowisko, gleba będzie odpowiednio żyzna i nawilżona, a jej odczyn będzie lekko kwaśny. Hortensja nie będzie dobrze rosła w ciężkim, zbitym, gliniastym podłożu. Jeżeli miejsce, które wybraliśmy, nie spełnia warunków glebowych, możemy sprawić, aby tak się stało.

W tym celu należy wykopać dołek, w którym będą rosnąć hortensje, następnie wypełnić go odkwaszonym torfem, który wymieszamy z materiałem nieodkwaszającym. Tak przygotowane podłoże zostawiamy na jakiś czas, aby się uleżało. Przystępując do przesadzania krzewów hortensji, pracę zaczynamy od okopania krzewu za pomocą szpadla. Musimy robić to starannie i delikatnie, żeby nie uszkodzić korzeni hortensji. Szpadel należy wbijać w ziemię pionowo w dół, nie przechylając go na boki. Dopiero kiedy obkopiemy całą roślinę dookoła, delikatnie podważamy bryłę korzeniową i wyciągamy ją z gruntu. Tak wykopany krzew przenosimy w nowe, przygotowane miejsce. Dołek na hortensje musi być na tyle duży, aby swobodnie pomieścił całą bryłę korzeniową. Po umieszczeniu w niej rośliny obsypujemy ją próchniczą ziemią z dodatkiem wysokiego torfu. Nie ubijamy ziemi wokół krzewu, tylko lekko ją ugniatamy – pozwoli to na swobodny dostęp powietrza do korzeni. Po zasadzeniu hortensji obficie ją podlewamy.

Koniecznie przeczytaj  Opryski drzew owocowych – kalendarz

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies