Strona Główna Ogród Opryski drzew owocowych – kalendarz

Opryski drzew owocowych – kalendarz

Autor: Maciej
Opryski drzew owocowych – kalendarz

Drzewa owocowe wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak przycinanie, nawożenie czy opryskiwanie w celu utrzymania ich dobrej kondycji, ochrony przed szkodnikami i chorobami, a także zapewnienia obfitego owocowania. Wszystkie te czynności powinny być wykonywane w odpowiednim czasie, aby ich działanie było efektywne. Planując opryski drzew owocowych, musimy trzymać się kalendarza oprysków, w którym zajdziemy optymalne pory stosowania oprysków dla wybranych gatunków drzew.

Dlaczego trzeba opryskiwać drzewa owocowe?

Dzięki drzewom owocowym możemy, niemal na wyciągniecie ręki mieć do dyspozycji smaczne, soczyste pełne witamin owoce. Żeby jednak było to możliwe, a nasza praca przy ich uprawie nie poszła na marne, musimy zadbać o to, aby ochronić drzewa przed atakiem szkodników oraz chorób. Niestety drzewa owocowe są dość na nie podatne, dlatego zwłaszcza w momencie osłabienia drzewa, może ono zachorować, co odbije się na wielkości oraz jakości plonów. Wiele osób ma obiekcje przed wykonywaniem oprysków, ponieważ sadzi drzewa z myślą o tym, aby były one zdrowe i wolne od chemii. Nie zawsze jednak jest to możliwe, czasami warto skorzystać z wybranych oprysków, wybierając naturalne preparaty, a także inne bezpieczne metody ochrony roślin, które zagwarantują zdrowie naszych drzewom.

Kiedy pryskać drzewa owocowe?

Opryski drzew owocowych trzeba przeprowadzać w okresie, zanim na drzewie pojawią się nowe liście. Można je wiec wykonywać jesienią, zimą lub bardzo wczesną wiosną. Dla różnych gatunków drzew owocowych zalecane są różne pory opryskiwania. Nie można określić jednej stałej daty dla wykonywania oprysków drzew owocowych, każdego roku może to być wykonywane w innym okresie ze względu na pogodę, która ma bezpośredni wpływ na rozwój roślin. Planując więc termin oprysków najlepiej kierować się kalendarzem oprysków, a także zaleceniami ich producentów, oczywiście biorąc pod uwagę panująca aurę oraz prognozowaną pogodę.

Koniecznie przeczytaj  Czereśnia – soczysty i pyszny symbol lata. Jak uprawiać czereśnie w ogrodzie?

Kalendarz oprysków drzew owocowych

Jak już wspomniano, większość oprysków drzew owocowych wykonuje się w okresie bezlistnym, jednak są też środki, które stosuje się w innych okresach. W kalendarzu oprysków drzew owocowych znajdziemy precyzyjne wskazówki, w jakim okresie, przeciwko jakim szkodnikom i chorobom należy opryskiwać drzewa owocowe. Wyróżniamy następujące okresy rozwoju drzewa, według których wyznacza się odpowiednie pory oprysków:

  • Okres bezlistny
  • Okres nabrzmiewania pąków
  • Okres pękania pąków
  • Okres ukazywania się pierwszych liści
  • Okres zielonych pąków kwiatowych
  • Okres różowych pąków kwiatowych
  • Okres białych pąków kwiatowych
  • Okres kwitnienia
  • Okres końca kwitnienia
  • Okres rozwoju zawiązków
  • Okres wzrostu owoców
  • Okres po zbiorach

Opryski wiosenne

Wiosenne opryski drzew owocowych są bardzo ważne, ponieważ to one chronią drzewa przed ewentualnymi chorobami, które mogłyby zaważyć nad jakością oraz wielkością zbiorów. Z reguły wiosenne opryski wykonuje się bardzo wczesną wiosną w okresie tak zwanego przedwiośnia. Trzeba wybrać odpowiedni dzień, w miarę ciepły i bezwietrzny, jednak najlepiej pochmurny, aby promienie słońca nie poparzyły świeżo opryskanych pędów drzewa. Ważne, aby przeczytać też zalecenia na opakowaniu oprysku, który będziemy stosować, a także dostosować termin oprysku do rekomendowanej fazy rozwoju drzewa. Kolejne opryski powinniśmy wykonywać tym samym preparatem co za pierwszym razem.

Jak prawidłowo opryskiwać drzewa?

Skuteczne i efektywne opryski drzew owocowych będą wtedy, kiedy zadbamy o to, aby oprysk został rozprowadzony równomiernie i dokładnie pokrył całe drzewo. Wszystkie jego elementy – pień, gałęzie, pędy powinny zostać opryskane maksymalnie równo. Rozpoczynając oprysk od nasady drzewa, przechodzimy do góry, aż do jego szczytu. W przypadku stosowania preparatów olejowych, drzewa opryskujemy tak obficie, żeby preparat skapywał z rośliny. Z kolei opryski preparatami na bazie miedzianu należy wykonywać punktowo i niezbyt obficie, celując bezpośrednio na gałązki z pąkami.

Koniecznie przeczytaj  Maliny w Twoim ogrodzie. Dlaczego warto je uprawiać i jak to zrobić?

Opryski drzew owocowych na szkodniki

Opryski drzew owocowych przeciwko szkodnikom należy wykonywać w ściśle określonym przez producenta preparatów terminie. Ważny jest również gatunek drzewa, na którym będziemy wykonywać oprysk, a także rodzaj szkodnika, przeciwko któremu chcemy chronić drzewo. Przykładowo, oprysk przeciwko misecznikowi śliwowemu, mszycy i przędziorkowi owocowemu opryski wykonujemy opryski wczesną wiosną – na przełomie lutego i marca. Są to pierwsze z oprysków, jakie stosuje się na drzewach owocowych. Na te owady stosuje się preparaty olejowe. Sadownicy i ogrodnicy, chętnie korzystają z dostępnych w sieci kalendarzy oprysków, które dokładnie podpowiadają, kiedy i jakie opryski należy wykonać.

Opryski jabłoni

Jabłonie to jedne z najpopularniejszych drzew owocowych, hodowanych zarówno przez amatorskich ogrodników, jak i przez profesjonalnych sadowników. Drzewa te są też bardzo chętnie atakowane przez różnego rodzaju szkodniki i choroby, dlatego chcąc uzyskać zadowalające zbiory, konieczne jest ich regularne opryskiwanie. Do tych najczęściej stosowanych zaliczmy preparaty siarkowe, które chronią jabłonie przeciwko mączniakowi, kwieciakowi jabłkowcowi, i parchowi jabłoni. W przypadku mączniaka oprysk ten wykonujemy w momencie, gdy pąk kwiatowy przebarwia się na różowo, z kolei w walce z kwieciakiem jabłkowcem opryskujemy, zanim zaczną pękać pąki liściowe. Aby uchronić drzewa przed parchem jabłoni, opryskujemy je, wtedy gdy pąk kwiatowy ma kolor zielony. Opryski przeciwko szkodnikom takim jak mszyca, przędziorek, namiotniki jabłoniowe, owocnice jabłkowe, gąsienice motyli, przędzik przedzimek, wykonujemy, używając preparatów, przeznaczonych do zwalczania konkretnego typu owadów. Najlepszy czas na te opryski to faza zielonego i różowego pąka kwiatowego.

Preparaty na bazie miedzianu – w jakim celu stosuje się je na drzewach owocowych?

Opryski na bazie miedzianu to jednej z najpopularniejszych środków stosowanych przez ogrodników i sadowników do ochrony drzew owocowych. Używa się ich do walki chorobami takimi jak parch jabłoni i gruszy, antraknoza, oraz szara pleśń, a także z chorobami bakteryjnymi, takimi jak zaraza ogniowa, czy rak bakteryjny drzew pestkowych. Drzewa takie jak śliwy, wiśnie, czereśnie oraz brzoskwinie opryskujemy miedzianym w czasie dojrzewania pąków liściowych, w celu ochrony ich przed rakiem bakteryjnym. Natomiast przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych opryskujemy te drzewa wtedy, gdy zaczynają kwitnąć, a pąki kwiatowe są białe.

Koniecznie przeczytaj  Przycinanie tui – kiedy i jak formować tuje?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies