Strona Główna Ogród Drewno w ogrodzie – dowiedz się co i kiedy musisz zaimpregnować?

Drewno w ogrodzie – dowiedz się co i kiedy musisz zaimpregnować?

Autor: Maciej
Drewno w ogrodzie – dowiedz się co i kiedy musisz zaimpregnować?

Drewno to bardzo popularny surowiec, z którego wykonuje się mnóstwo różnorodnych elementów architektury ogrodowej. Drewniane altany, pergole, balustrady, huśtawki, ławki czy kwietniki – wyglądają pięknie, są funkcjonalne, a do tego idealnie komponują się z roślinami. Warunki atmosferyczne panujące na świeżym powietrzu nie są jednak zbyt sprzyjające. Wilgoć, deszcz, śnieg, wiatr mogą doprowadzić do szybkiego zniszczenia drewna. Na szczęście regularna impregnacja pomoże zachować trwałość i dobrą kondycję drewnianych elementów na wiele lat. Podpowiadamy jak impregnować drewnianą architekturę ogrodową. Czym i kiedy zabezpieczać i pielęgnować drewno, aby było trwałe i zawsze prezentowało się dobrze.

Pielęgnacja drewna w ogrodzie – najważniejsze zasady

Drewno to bardzo trwały i ekologiczny materiał, który w ogrodzie prezentuje się pięknie i wdzięcznie. Aby przez długie lata zachowało swój niepowtarzalny urok, musisz o nie dbać w odpowiedni sposób. Do najważniejszych kwestii, o jakie musisz zadbać, aby chronić drewno w swoim ogrodzie, zaliczamy:

  • impregnację
  • dekorację
  • odpowiednie dostosowanie impregnatu do gatunku drewna
  • odpowiednią technikę impregnacji
  • odpowiednie wymieszanie preparatu do impregnacji
  • stosowanie tego samego preparatu do konkretnej powierzchni
  • unikanie wilgoci
  • ochronę przed grzybami
  • ochronę drewna przed promieniami UV.

Impregnacja drewna w ogrodzie

Sposób impregnacji oraz preparat, którego użyjesz, zależny będzie od gatunku drewna, jakie chcesz zabezpieczyć. Przykładowo płyty oraz bale z litego, miękkiego drewna, dobrze jest nasączyć pokostem. Rozcieńczając go pół na pół z benzyną ekstrakcyjną, będziesz miał pewności, że wsiąknie głęboko. Tak przygotowanym preparatem pokryj drewno kilka razy. Ostatnia warstwa powinna być pokostem nierozcieńczonym. Podesty ogrodowe z desek lub paneli pokostuj impregnatem, który nie będzie tworzył powłoki lakierowej. Może to być preparat koloryzujący. Z reguły jest on transparenty i nie zakrywa słojów drewna.

Koniecznie przeczytaj  Jak się pozbyć chwastów i mchu z kostki brukowej?

Kiedy impregnować drewno ogrodowe?

Elementy drewniane należy impregnować, wtedy gdy są suche. Przed impregnacją dobrze jest je oczyścić z ewentualnych zabrudzeń. Do mycia możesz zastosować zwykłą wodę z szarym mydłem. Najlepiej sprawdzi się do tego szczotka ryżowa, która ułatwi usunięcie zaschniętych zabrudzeń. Większość twardych gatunków drewna, takich jak drewno dębowe, jest odporne na ścieranie i zarysowania.

Czym impregnować drewno w ogrodzie?

Impregnowanie drewna powinno być przeprowadzone w odpowiedniej kolejności. Impregnat powinien być nałożony przed produktami dekoracyjnymi. Jego rolą jest zabezpieczenie drewna przed glonami, grzybami oraz pleśnią. Możesz też użyć preparatu impregnacyjno-dekoracyjnego, który jednocześnie zabezpieczy drewno i zapewni pożądany efekt wizualny. Musisz być jednak świadomy tego, że w zależności od gatunku drewna, uzyskany kolor impregnatu dekoracyjnego może być inny. W sklepie próbki kolorów najczęściej prezentowane są na elementach sosnowych. Inne gatunki drewna, charakteryzują się innym składem chemicznym, przez co w inny sposób mogą reagować na produkty impregnacyjno-dekoracyjne. Jeśli chcesz się upewnić, czy kolor będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom, wykonaj próbę malowania na niewielkiej powierzchni w niewidoczny miejscu.

Jak nakładać preparaty ochronne na drewno?

Preparaty do impregnacji drewna nakładaj cienkimi warstwami. Dzięki temu warstwy szybko wyschną i nie będą pękać ani się łuszczyć. Podczas malowania elementów drewnianych pamiętaj, żeby regularnie mieszać impregnat. Zapobiegnie to rozwarstwianiu się pigmentów i osadzaniu na dnie. Pamiętaj, że desek, które wcześniej były olejowane, nie dasz rady przykryć lakierem i odwrotnie. Lakierowane drewno, nie przyjmie oleju.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies