Strona Główna Kwiaty Jak przezimować begonie – kompleksowy poradnik

Jak przezimować begonie – kompleksowy poradnik

Autor: Maciej
Jak przezimować begonie – kompleksowy poradnik

Jesień to czas, kiedy trzeba przygotować ogród do zbliżającej się wielkimi krokami zimy. Jesienne porządki to nie tylko grabienie trawy, ale też przygotowywanie roślin ogrodowych na chłodne dni i mroźne noce. Musimy zadbać o okrycie tych szczególnie wrażliwych, a także odpowiednie zabezpieczenie tych, które na zewnątrz nie mają szans na przetrwanie zimy. Jednymi z takich roślin są begonie. Latem zdobią nasze balkony i tarasy, zimą jednak potrzebują bezpiecznego schronienia, aby odżyć w kolejnym letnim sezonie. Przygotowaliśmy krótki poradnik jak skutecznie i bezpiecznie przezimować begonie.

Begonie – charakterystyka

Begonie to bardzo piękne i niezwykle popularne kwiaty balkonowe. Ich długie kwitnienie sprawia, że chętnie wybierane są do ozdoby parapetów, balustrad, ale też rabat kwitowych. Do najpopularniejszych gatunków begonii uprawianych na balkonach i tarasach należą begonia stale kwitnąca oraz begonia bulwiasta. Begonia stale kwitnąca w polskim klimacie traktowana jest jako roślina jednoroczna, dlatego nie nadaje się do zimowania. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku begonii bulwiastej. Jej bulwy można przechowywać przez zimę, trzeba jednak odpowiednio je przygotować. Do zimowania wybieramy bulwy zdrowe, bez plamek i śladów gnicia – tylko wtedy jest szansa, że przetrwają one zimę i wiosną rozpoczną nowy okres wegetacyjny.

Jak przygotować begonie do zimowania?

Begonie są wrażliwe na przymrozki, dlatego bulwy musimy przygotować do zimowania, zanim temperatury spadną na dobre poniżej zera. Zimowanie begonii najlepiej rozpocząć na przełomie października i listopada, tuż po pojawieniu się pierwszych przymrozków. Bulwy begonii wyjmujemy z ziemi razem z całą bryłą korzeniową i składamy w suchym miejscu. Następnie musimy poczekać aż łodygi i liście wyschną, wtedy bez problemu oddzielmy je od bulwy. Po ich usunięciu bulwy oczyszczamy z resztek ziemi.

Koniecznie przeczytaj  Passiflora – oryginalna, niecodzienna ozdoba tarasu i ogrodu. Uprawa i pielęgnacja

Jak przezimować begonie?

Bulwy begonii najlepiej zimować w drewnianych skrzyniach. Umieszczamy tam suchy torf lub piasek, w którym dołujemy bulwy. Begonie zimujemy w temperaturze między 5 a 10 stopni Celsjusza. Możemy przechowywać je w piwnicy, garażu lub innym suchym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0 stopni. Bulwy begonii nie muszą mieć dostępu do światła.

Jak i kiedy przygotować begonie do nowej wegetacji?

W lutym rozpoczynamy pędzić bulwy begonii w temperaturze 18 stopni Celsjusza. Należy ułożyć bulwy ciasno, jedna obok drugiej, kierując wierzchnią stronę bulwy oczkami ku górze. Rozpoznamy tę stronę po lekkim wgłębieniu i małych pączkach. Gdy bulwy są już ułożone odpowiednio ciasno i w dobrą stronę, ponownie przysypujemy je mieszanką torfu i piasku w stosunku 1:1 i przestawiamy w jasne miejsce o wyższej temperaturze. Kiedy zauważymy pierwsze pędy begonii, a ich długość sięgnie 10 cm, możemy przystąpić do ich rozsadzania do pojedynczych doniczek. W okolicy maja, kiedy ryzyko przymrozków jest już minimalne, rozpoczynamy hartowanie sadzonek, po czym możemy przesadzić begonie do docelowych doniczek na tarasie lub balkonie.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies