Strona Główna Ogród Szybko rosnące drzewa – najszybsze, dające cień, do małego ogrodu

Szybko rosnące drzewa – najszybsze, dające cień, do małego ogrodu

Autor: Maciej
Szybko rosnące drzewa – najszybsze, dające cień, do małego ogrodu

Drzewa to bardzo ważny element każdego ogrodu. Pokrój oraz rozmiar drzew może być różny. Nie każdy chce i ma możliwość sadzić drzewa wysokie, chociażby ze względu na rozmiar działki czy też bliskość zabudowań. Jednak powszechnie sadząc drzewa, robimy to nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych. Drzewa to bowiem naturalne źródło cienia- miejsce wytchnienia w upalne dni. Zakładając ogród, zwykle musimy poczekać wiele lat, zanim zasadzone sadzonki drzew urosną na tyle, aby spełniać tę właśnie funkcję. Żeby trochę to przyspieszyć, możemy jednak wybrać takie gatunki drzew, które charakteryzują się stosunkowo szybkim wzrostem. Znajdziemy je zarówno wśród drzew iglastych, jak i liściastych.

Szybko rosnące drzewa iglaste

Wśród szybko rosnących iglaków na uwagę zasługuje modrzew europejski. Często występuje w formie szczepionej na pniu lub w naturalnej formie, w postaci wysokiego i rozłożystego drzewa. Igły modrzewia są bardzo miękkie i delikatne w jasnozielonym odcieniu. Młode pędy modrzewia wytwarzają malutkie szyszki, które wiosną przybierają różowy kolor. Modrzew nadaje się do formowania, jednak spokojnie możemy zostawić go też w jego naturalnej formie, gdyż jest ona bardzo atrakcyjna. Modrzew jest bardzo atrakcyjny wizualnie, szybko rośnie, a do tego stanowi idealne siedlisko dla ptaków. Co więcej, ma właściwości oczyszczające powietrze, a także jest dominantą ogrodu. Kolejnym drzewem iglastym o szybkim wzroście jest metasekwoja chińska. Dorasta nawet do 30 m wysokości, dlatego to drzewo idealne do przestronnych ogrodów. Charakteryzuje się smukłą, stożkowatą koroną. Igły sekwoi chińskiej są miękkie i gęsto okrywają pędy drzewa, jesienią przebarwiają się na żółto oraz brązowo, a następnie opadają. Sekwoja chińska wytarza drobne kuliste szyszki. Drzewo to dobrze czuje się na wilgotnych, gliniastych glebach.

Koniecznie przeczytaj  Truskawki w domu i w ogrodzie – sadzenie i uprawa w doniczce

Drzewa szybko rosnące dające cień

Wśród drzew ogrodowych o intensywnym wzroście, które stosunkowo szybko zapewnią kojący cień w upalne dni, warto zwrócić szczególną uwagę na tradycyjną wierzbę płaczącą. To drzewo, które silnie związane jest z polskim krajobrazem. Wierzba płacząca dorasta nawet do 20 metrów wysokości, jednak jej ostateczną wysokość z łatwością możemy regulować przez odpowiednie przycinanie. Charakterystyczny płaczący pokrój wierzby sprawia, że jej gałęzie tworzą pięknie zielone wodospady. Lancetowate, jasnozielone liście, osadzone są na wiotkich żółtozielonych pędach. Wierzba dobrze czuje się na wilgotnych stanowiskach.

Drzewa do małego ogrodu szybko rosnące

Wybierając drzewa do ogrodu, musimy brać pod uwagę nie tylko tempo wzrostu, ale też ostateczne wymiary, jakie one osiągną. W małym ogrodzie nie posadzimy wierzby płaczącej czy tulipanowca, gdyż dorastają one do 20, a nawet 30 metrów wysokości i mogłyby w przyszłości stanowić zagrożenie dla budynku i zdominować całą działkę. Do małych ogrodów lepiej więc wybrać drzewa o niższym pokroju a szerokiej koronie, takie jak na przykład katalpa, czyli surmia bigoniowa. Katalpa idealnie prezentuje się w nowoczesnych i geometrycznych ogrodach. Jej okrągła korona złożona jest z ogromnych, sercowatych liści. Pień surmii jest stosunkowo smukły, a korona wspaniale formuje się w regularną kulę. Katalpa nie wymaga formowania ani strzyżenia, ponieważ korona pięknie układa się w sposób naturalny. Wiosną katalpa kwitnie, a jej białe kwiaty wytwarzają bardzo przyjemny zapach. Jesienią natomiast pojawiają się owoce w kształcie długich strąków fasoli. Katalpa rośnie bardzo szybko, już po 3 latach osiąga wymiary, pozwalające na skuteczne osłonięcie kawałka ogrodu przed słońcem. Warto dodać, że katalpa to drzewo, którego nie lubią komary, sądząc ją w ogrodzie, zyskamy nie tylko atrakcyjne i funkcjonalne drzewo, ale też naturalną barierę na komary.

Koniecznie przeczytaj  Jak zwalczyć mszyce – najlepsze naturalne i chemiczne sposoby

Drzewa liściaste szybko rosnące

Spośród drzew liściastych charakteryzujących się szybkim wzrostem, a do tego ciekawym wyglądem z pewnością możemy zaliczyć sumaka octowca. To ciekawe drzewo ogrodowe, wyróżnia się lekko tropikalnym wyglądem, dorasta do 3,5 m wysokości, a co najważniejsze, wysokość tę osiąga nawet w 3 sezony wegetacyjne. Korona sumaka jest rozłożysta, w połączeniu z pierzastymi liśćmi tworzy doskonałą, lekko ażurową osłonę przed słońcem. Konary sumaka są bardzo oryginalnie ukształtowane, co dodaje im orientalnego wyglądu. Szczyt swojej atrakcyjności osiąga jednak jesienią, gdy liście przebarwiają się na ognisty czerwono-pomarańczowy odcień. Ponadto, drzewo zdobią bordowe kwiatostany, pozostające na nim przez całą zimę. Kora sumaka jest bardzo ciekawa, pokrywają ją bardzo drobniutkie włoski. Sumak to piękne, szybko rosnące drzewo, które sprawdzi się szczególnie w dużych ogrodach. Warto dodać, że sumak octowiec nie ma wygórowanych wymagań co do podłoża i lokalizacji.

Brzoza pożyteczna

Kolejnym liściastym drzewem o szybki wzroście jest popularna brzoza pożyteczna. Wyróżnia ją śnieżnobiała kora, z łuszczącymi płatami, które stanowią jej element dekoracyjny – nie jest ona oznaką choroby drzewa. Korona brzozy jest bardzo lekka i dynamiczna. Liście są dość drobne, jednak większe niż u brzozy brodawkowatej. Jesienią liście brzozy pożytecznej przebarwiają się na żółto. Drzewo to osiąga wysokość od 7 do 10 metrów, a korona osiąga szerokość od 5 do 7 metrów. Roczne przyrosty brzozy są duże, dlatego dość szybko zaczyna pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również ochronną, oferując upragniony cień w upalne dni. Brzozy nie mają dużych wymagań glebowych, jednak, jeśli chodzi o lokalizację, to koniecznie potrzebują słońca. Sadząc brzozę, pamiętajmy więc, aby ulokować ją w miejscu, gdzie będzie miała nieograniczony dostęp do światła słonecznego.

Tulipanowiec

Tulipanowiec to bardzo atrakcyjne wizualnie drzewo liściaste, które dorasta nawet do 20 metrów wysokości. Warto wiec wziąć to pod uwagę wybierając miejsce, w którym posadzimy tę roślinę. Tulipanowiec wyróżnia się liśćmi o ciekawym, trójpalczastym kształcie, a także pięknymi kwiatami. Kwiaty pojawiają się jednak dopiero między 6 a 10 rokiem życia drzewa, jednak nawet bez nich tulipanowiec jest bardzo interesującym drzewem, które warto posadzić w swoim ogrodzie. Jesienią liście tulipanowca przebarwiają się na żółto i idealnie nadają się do tworzenia pięknych jesiennych dekoracji.

Koniecznie przeczytaj  Ogród zimowy - wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

Paulownia omszona

Jeszcze jednym godnym uwagi drzewem liściastym, o szybkim wzroście jest paulownia omszona. Drzewo to może rosnąć nawet na najbardziej jałowej glebie, nie ma dużych wymagań co do stanowiska, a co najważniejsze według feng-shui ma wyjątkowo dobrą energię. Paulownia świetnie oczyszcza powietrze, młode okazy paulowni wytwarzają nawet 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa w ich wieku. Na szczególne uznanie należy jednak wzrost tego drzewa, pędy paulowni wyrastające na wiosnę, jesienią mogą mierzyć nawet 3 metry, a dodatkowo pokryte są ogromnymi liśćmi. Odmiana Oxtree to prawdziwy rekordzista, 3-letnie sadzonki tego drzew osiągają nawet 20 metrów wysokości. Paulownia kwitnie końcem kwietnia, liliowe kwiaty o waniliowym aromacie pojawiają się na bezlistnych gałęziach, tworząc charakterystyczne subtelne kwietne obłoki. Liście paulowni pojawiają się znacznie później, a ich długość dochodzi do 25 cm. Jesienne przymrozki sprawiają, że liście paulowni opadają, ścieląc bardzo efektowny dywan na ziemi. Na gałązkach drzewa pozostają natomiast owocowe w formie brązowych torebek, zawierających nawet 2 tysiące nasion.

Dąb czerwony

To, co wyróżnia go od tradycyjnych dębów to tempo wzrostu. W lasach przez to uważany jest za gatunek inwazyjny, stanowiący konkurencję dla innych roślin. Dąb czerwony dorasta do 30 metrów wysokości, przez co polecany jest raczej do większych ogrodów. Wybierając stanowisko dla tego drzewa, warto wziąć pod uwagę jego docelowy wzrost. Największą ozdobą dębu czerwonego są jego piękne, ostro klapowane liście, wspaniale przebarwiające się jesienią. Żołędzie dębu czerwonego są pękate i krótko szypułkowe.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies