Strona Główna Kwiaty Jak przycinać storczyki krok po kroku?

Jak przycinać storczyki krok po kroku?

Autor: Maciej
Przycinanie storczyków

Storczyki, czy też inaczej orchidee, to niezwykle wdzięczne i bardzo popularne rośliny domowe. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji wspaniale i długo kwitnąć ozdabiając wnętrza i tworząc niepowtarzalny, wręcz egzotyczny klimat. Nie tylko podlewanie i nawożenie storczyków jest ważne, w celu zachowania ich w dobrej kondycji. Niezwykle istotną kwestią jest też ich podcinanie, które wykonane w odpowiedni sposób wzmocni roślinę i pozwoli jej jeszcze lepiej się rozwijać. Jak zatem przycinać storczyki, aby rosły zdrowe, duże i cudownie zdobiły Twoje wnętrze przez długi czas?

Kwitnienie storczyków

Planowanie przycinania storczyków jest ściśle związane z okresem ich kwitnienia, dlatego przed podejściem do przycinania, warto dokładnie zapoznać się z tym zagadnieniem. W zależności do gatunku orchidei, sposobu jej nawożenia oraz warunków, w jakich na co dzień żyje (temperatura, wilgotność, nasłonecznienie), jej okresy kwitnienia mogą być różne. Niektóre gatunki storczyków mogą kwitnąć nawet przez cały rok, inne z kolei tylko przez kilka miesięcy. Pierwsze pąki zwykle pojawiają się w październiku i listopadzie, utrzymując się niemal przez całą zimę, aż do marca/kwietnia, kiedy to najczęściej więdną i opadają.

Przycinanie storczyków – co musisz wiedzieć?

Pierwszą kwestią, jaką należy poruszyć, zanim przystąpimy do wytłumaczenia jak poprawnie przycinać storczyki, jest cel tego zabiegu. Po co przycinać storczyki, jak to wpływa na roślinę i jakich efektów możesz się spodziewać? Przede wszystkim storczyki, podobnie jak inne gatunki roślin, przycinamy po to, aby pobudzić roślinę do wzrostu, a ponadto, aby ją wzmocnić. Prawidłowo wykonane przycinanie powinno prowadzić do wypuszczenia przez storczyk nowych pędów. Floryści zalecają, aby storczyki przycinać po całkowitym ich przekwitnięciu. Jednak kluczową kwestią jest obserwacja swojej rośliny i dostosowanie się do jej rytmu. Przycinanie storczyków najlepiej wykonywać zdezynfekowanym sekatorem, co zabezpieczy roślinę przed zarażeniem chorobotwórczymi bakteriami.

Koniecznie przeczytaj  Jak skutecznie odwodnić glebę w ogrodzie?

Przycinanie storczyków – które części rośliny można przycinać?

Przycinanie roślin jest dla nich dobre pod warunkiem, że robisz to świadomie i z zachowaniem odpowiednich zasad. W przypadku storczyków ważne jest, aby wiedzieć, które ich części można przycinać. Po pierwsze pod żadnym pozorem, nie należy samodzielnie przycinać zielonych ani nawet żółtych liści storczyków – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przeczekanie, aż liść się całkowicie wysuszy i opadnie. Nie przycinamy także korzeni powietrznych, które się rozrastają. Które części rośliny zatem można przycinać? Z powodzeniem można przycinać przesuszone pędy kwiatowe – robimy to bezpośrednio nad miejscem uschnięcia. Ważne, aby usuwać tylko zdrewniałe elementy storczyka i nie naruszyć tkanek, które wciąż są żywe i się rozwijają.

Pielęgnacja orchidei po przycinaniu

Przycięcie orchidei ma na celu pobudzenie jej do wzrostu. Aby reakcja rośliny była możliwa, trzeba dać jej trochę czasu i nie stymulować zbyt intensywnie w inny sposób. Z tego powodu, przez kilka dni po przecince najlepiej zrezygnować z podawania roślinie nawozu, a także z oprysku liści storczyka wodą – nadmiar wody może sprawić, że na roślinie stworzą się warunki optymalne do rozwoju grzybów, na których atak świeżo przycięte części mogą być bardziej podatne. Kiedy storczyk się zregeneruje, można spokojnie wrócić do standardowych czynności pielęgnacyjnych.

Pielęgnacja storczyków

Jak pielęgnować storczyki?

Jak już wspomniano wcześniej, odpowiednia pielęgnacja storczyków pozwala cieszyć się wyjątkową urodą tych kwiatów długo i efektywnie. Orchidee to wspaniała ozdoba wnętrza, dodająca mu nieco orientalnego stylu. Aby rośliny te ciszyły oko i zachowały swój blask, musisz dokładnie poznać ich potrzeby i wymagania pielęgnacyjne. Kluczem do sukcesu z pewnością jest odpowiednia ilość światła. Orchidee potrzebują naprawdę sporo światła słonecznego, jednak najlepiej, aby było ono rozproszone, co oznacza, że niekoniecznie przepadają za ostrymi promieniami słonecznymi. Lepiej doniczkę ze storczykiem ustawić na wschodnim parapecie, skąd promienie słońca będą do niego docierać w ciągu całego dnia, jednak w południe, gdy słońce operuje najmocniej, roślina nie będzie narażona na bezpośrednią styczność z jego promieniami – ponieważ może skutkować to nawet poparzeniami słonecznymi.

Koniecznie przeczytaj  Jak zwalczyć pędraki w ogrodzie? Sprawdzone sposoby na ich zwalczanie

Kolejną ważną sprawą jest odpowiednie nawodnienie. Odpowiednie, oznacza w tym przypadku nieprzemoczone. Storczyki najlepiej podlewać dopiero, kiedy ich podłoże całkowici wyschnie. Zbyt intensywnie podlewane storczyki narażone są na gnicie systemu korzeniowego. Nie należy zostawiać wody w doniczce czy na podstawce. Najlepsza do podlewania storczyków jest woda destylowana lub przegotowana kranówka. Jeżeli zachowasz te podstawowe zasady pielęgnacji storczyków, z pewnością będziesz mógł cieszyć się zdrowo rosnącymi i pięknie kwitnącymi roślinami przez długi czas.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies