Strona Główna Ogród Koszenie w czasie upałów – czy i jak to robić prawidłowo?

Koszenie w czasie upałów – czy i jak to robić prawidłowo?

Autor: Maciej
Koszenie w czasie upałów, kosiarka kosząca trawę

Koszenie trawnika to obok nawaniania i nawożenia jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, wpływających na jego dobrą kondycję. Jego częstotliwość zależna jest od gatunku trawy, a także warunków atmosferycznych, takich jak wilgotność czy temperatura. Może być koniecznie 1 raz w tygodniu, lub raz na kilka tygodni, a czasami kilka razy w tygodniu. Koszenie nie jest zbyt skomplikowaną czynnością i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Są jednak pewne niuanse, które warto znać i brać pod uwagę planując koszenie. Pogoda oczywiście jest jednym z nich, kolejny to wysokość, kierunek, a także pora koszenia.

Pielęgnacja trawnika w lecie

Nawadnianie, nawadnianie i jeszcze raz nawadnianie to klucz do zdrowego i silnego trawnika, który przetrwa nawet najbardziej upalne lato. Oczywiście nawadnianie wykonywane z głową, które wspierane jest odpowiednim koszeniem i nawożeniem. Woda to życie, a jej niedobór bardzo szybko zauważysz na swoim zielonym dywanie. Źdźbła żółkną i zasychają, a trawnik robi się pełen żółtych, nieestetycznych placków. Aby do tego nie dopuścić, musisz więc zadbać o jego odpowiednie nawadnianie.

Podlewanie trawnika w lecie

Szacunkowo trawnik potrzebuje około 5 l wody na metr sześcienny. Aby odpowiednio zasilić trawnik w wodę, podlewanie musi być obfite i dokładne. Pozwoli to na dotarcie wody do głębszych partii gleby, gdzie zakorzeniona jest trawa. Bardzo ważna jest pora podlewania trawnika. Najlepszy do tego jest wczesny poranek, kiedy słońce jeszcze nie operuje zbyt mocno. Woda zdąży wtedy spokojnie wsiąknąć w ziemię, a liście trawy nie będą narażone na poparzenia. Dopuszcza się też podlewanie wieczorne, jednak tutaj warto być ostrożnym. Zdarza się bowiem, że późne podlewanie prowadzi do rozwoju chorób grzybowych. Kolejną kwestią jest czas i częstotliwość podlewania. Zdecydowanie lepiej podlewać trawnik co drugi dzień przez dłuższy czas, niż codziennie przez kilka minut. Podczas krótkiego podlewania, woda nie zdąży dotrzeć do głębszych partii, szybciej wyparuje i nie będzie zasilać trawy odpowiednio długo.

Koniecznie przeczytaj  Jak oddzielić trawnik od rabaty, czyli obrzeża ogrodowe?

Automatyczne nawadnianie trawnika

System automatycznego nawadniania trawnika to doskonałe i zbawienne rozwiązanie zwłaszcza dla osób zapracowanych lub często podróżujących. Odpowiednie rozmieszczenie zraszaczy, które sterowane są za pomocą programowalnego sterownika, pozwala na zachowanie stałych pór, oraz odpowiedniego czasu nawadniania trawnika. Jeżeli zależy Ci, aby Twój trawnik był zawsze w dobrej kondycji i pięknie się prezentował, koniecznie pomyśl o montażu automatycznego systemu nawadniania. To nie tylko oszczędność czasu, ale też oszczędność wody i gwarancja dobrego nawodnienia trawnika.

Nawożenie trawy w lecie

Pomocne w utrzymaniu dobrej kondycji trawy latem jest nawiezienie jej nawozem o wysokiej zawartości potasu. Przed spodziewaną falą upałów możesz zasilić trawnik takim nawozem. Pomoże on komórkom trawy dłużej utrzymywać wodę, a tym samym, lepiej poradzić sobie z wysokimi temperaturami i niedoborem wody.

Jak kosić trawę w lecie?

Jak już wspomniano na początku, koszenie trawnika to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego trzeba go wykonywać nawet podczas upałów. Mimo tego, że w czasie słonecznych i upalnych dni trawa rośnie wolniej, koszenie należy wykonywać systematycznie. To ważne, nawet jeżeli darń Twojego trawnika jest dość niska. Regularne koszenie pozwoli uniknąć zakwitnięcia źdźbeł trawy. W przypadku trawy, kiedy darń zakwita, a następnie przekwita i zasycha bardzo ciężko ją odbudować. Regularne koszenie trawnika uchroni go więc przed tworzeniem się suchych, łysych plam. Bardzo ważne, aby po skoszeniu trawnik odpowiednio nawodnić.

Sposób koszenia ma znaczenie

Koszenie ma duże znaczenie zwłaszcza w lecie. Regularne ścinanie trawy to jedno, a drugie to precyzja cięcia oraz ostrość noży. Dobrze naostrzony nóż kosiarki nie będzie ranił darni, dzięki czemu trawa nie będzie traciła wody, jak w przypadku darni uszkodzonej przez tępe ostrza. Warto pomyśleć o zakupie robota koszącego, który pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu na koszenie. Robot będzie to robił regularnie za Ciebie według zaprogramowanego harmonogramu i zgodnie z ustawionymi parametrami wysokości trawy.

Koniecznie przeczytaj  Domek na drzewie – co trzeba wiedzieć przed budową?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies