Strona Główna Dom Lawenda w doniczce – wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie lawendy na balkonie i tarasie

Lawenda w doniczce – wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie lawendy na balkonie i tarasie

Autor: Maciej
Lawenda w doniczce

Wspaniałe kwiaty lawendy tworzące filetowe dywany urzekają nas niepowtarzalnym aromatem i charakterystyczną formą. Lawenda kojarzy się z krajobrazami rodem z Prowansji, której swoją drogą, lawenda jest swoistym symbolem. Dziś lawenda uprawiana jest na szeroką skalę zarówno przez profesjonalnych rolników, jak i przez amatorów ogrodnictwa, szukających ciekawych, ozdobnych roślin do ogrodu. Ta aromatyczna roślina posiada bowiem walory nie tylko wizualne, ale również prozdrowotne. Obecne w lawendzie olejki eteryczne wykazują działanie uspakajające, uśmierzające bóle kostne, stawowe czy bóle głowy. Lawenda od starożytności stosowana była do leczenia infekcji gardła, krtani, płuc czy oskrzeli, w średniowieczu natomiast stosowano lawendę do walki z dżumą. Jak widać, uprawa lawendy ma mnóstwo zalet, a co najważniejsze nie jest wcale trudna.

Uprawa lawendy

W naturalnym środowisku lawenda rośnie na polach uprawnych, tworząc długie fioletowe łany. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby uprawiać ją w przydomowym ogródku, a nawet w donicy na tarasie czy balkonie. Istnieje ponad 40 gatunków lawendy. W Polsce najczęściej występuje lawenda wąskolistna inaczej nazywana lawendą lekarską. Jak wspomniano wcześniej, lawenda naturalnie występuje w rejonie Morza Śródziemnego, jednak na przestrzeni lat, krzewinka ta przystosowała się do bardzo zróżnicowanych warunków. Jeżeli marzy Ci się uprawa lawendy w donicy na tarasie czy balkonie, wspominana już lawenda wąskolistna świetnie się do tego nadaje. Lawenda wąskolistna występuje w wielu odmianach, różniących się od siebie pod względem okresu kwitnienia, kolorystyki oraz wielkości krzewu.

Lawenda w doniczce – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia uprawy lawendy w doniczce jest wybór odpowiedniej odmiany i zakup sadzonek. Do hodowli balkonowej specjaliści z branży polecają odmiany dwarf munstead – z charakterystycznymi ciemnoniebieskimi kwiatami lub dwarf blue, z kwiatami w kolorze ciemnego fioletu. Jeśli szukasz gatunku, który będzie odporny na ataki grzybów i chorób, postaw na odmianę platinum nico. Z kolei, jeśli marzy Ci się uprawa lawendy pełna intensywnych kolorów, stawiaj na odmiany niebieskoliliowe munstead, purpurowe twickle, różowe hidcote pink lub loddon pink czy też białe nana alba. Gdy już wybierzesz odpowiednie gatunki, pora na przygotowanie doniczek, ziemi i odpowiedniego dla tych roślin miejsca. Jeśli chodzi o towarzystwo roślinne dla lawendy, to będzie się ona pięknie prezentowała w towarzystwie macierzanki, goździków oraz bodziszków, ewentualnie możemy ją posadzić na tle złocistej trawy. Lawendę możesz też posadzić w sąsiedztwie roślin o dużych kwiatach, takich jak kocanki, scewola, petunie czy pelargonie.

Koniecznie przeczytaj  Migdałek trójklapowy - subtelna i piękna ozdoba ogrodu. Uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Jak posadzić lawendę w doniczce?

Sam proces sadzenia lawendy nie jest zbyt skomplikowany. W zależności do wielkości sadzonek oraz ich ilości, potrzebne będą donice o mniejszych lub większych gabarytach. W donicy, w której będzie rosła lawenda, przygotuj co najmniej 5-centymetrową warstwę drenażu, następnie do połowy wypełnij donicę ziemią kompostową. Podczas wsadzania roślin do ziemi, nie zapomnij rozluźnić bryły korzeniowej. Po wsadzeniu lawendy uzupełnij donicę ziemią i lekko ubij. Warto też wypełnić ziemię kamieniami, które będą oddawać ciepło do rośliny. Aby lawenda rosła zdrowo i pięknie kwitła, konieczne jest jej regularne zasilanie. Musisz więc pamiętać o stosowaniu odpowiedniego dla lawendy nawozu. Ponadto, pamiętaj o regularnym obrywaniu przekwitniętych kwiatostanów, dzięki temu roślin będzie zawsze prezentowała się efektownie.

Jak pielęgnować lawendę na balkonie?

Jak widzisz, posadzenie lawendy na balkonie wcale nie jest trudne. Aby jednak roślina cały czas dobrze się prezentowała i dawała zamierzony efekt wizualny, musisz pamiętać o regularnej pielęgnacji. Obrywanie przekwitniętych kwiatostanów to jedno, ale dla zachowania odpowiedniego pokroju rośliny musisz też pamiętać o jej przycinaniu co najmniej dwa razy w roku. Lawenda dobrze sprawdzi się na stanowisku słonecznym, genetycznie przyzwyczajona do upałów, potrzebuje jednak odpowiedniego nawadniania. Co istotne, roślina ta woli raczej suche, ale dobrze przepuszczalne gleby, podłoże ciągle wilgotne. Na zimę lawendę powinieneś zabrać z balkonu w cieplejsze miejsce. Niestety w uprawie doniczkowej mogłaby nie przetrwać silnych mrozów.

Przycinanie lawendy

Jak już wspomniano, lawendę należy przycinać przynajmniej 2 razy w roku. Pąki kwiatowe lawendy zawiązują się na gałązkach, które roślina wypuściła danego sezonu. Na wiosnę, po ostatnich przymrozkach lawendę należy więc skrócić minimum o połowę, a nawet o 3/4 wysokości. Wiosenne przycinanie lawendy pomoże jej się ładnie formować, a także pobudzi roślinę do krzewienia się. Drugie cięcie lawendy wykonuje się po przekwitnięciu, zwykle wypada to początkiem lipca (zależy od odmiany). Podczas tego przycinania należy skrócić pędy o 1/3 długości.

Koniecznie przeczytaj  Hortensja ogrodowa - królowa wśród krzewów ozdobnych w Polsce. Uprawa, nawożenie, przycinanie

Samodzielne rozmnażanie lawendy

Lawendę w doniczce możesz nie tylko hodować, ale też rozmnażać, tworząc nowe sadzonki i powiększając swoją uprawę o młode okazy. Lawendę można rozmnażać za pomocą dzielenia zrośniętych kęp. Prace te należy wykonywać wiosną przed okresem kwitnięcia lub jesienią, po zakończeniu wegetacji. Możesz też rozmnożyć lawendę, ukorzeniając obcięte pędy, co najlepiej robić latem w okresie między czerwcem a sierpniem. Aby ukorzenić pędy o długości około 5 cm, pobrane z wierzchołkowej części rośliny, musisz oberwać dolne listki. Tak pozyskane sadzonki, musisz umieścić w doniczce z ziemią, którą należy zwilżać zraszaczem. Donicę z sadzonkami przykryj folią lub szklanym kloszem. Gdy zauważysz, że Twoje sadzonki wypuściły nowe listki, oznacza to, że możesz przesadzić je do docelowych doniczek.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies