Strona Główna Kwiaty Hortensja ogrodowa – królowa wśród krzewów ozdobnych w Polsce. Uprawa, nawożenie, przycinanie

Hortensja ogrodowa – królowa wśród krzewów ozdobnych w Polsce. Uprawa, nawożenie, przycinanie

Autor: Maciej
Hortensja ogrodowa – królowa wśród krzewów ozdobnych w Polsce. Uprawa, nawożenie, przycinanie

Hortensja ogrodowa to jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych w Polsce. Nic dziwnego – jest przepiękna, a przy tym ma niewielkie wymagania, jeśli chodzi o uprawę. Wystarczy znać kilka zasad jej pielęgnacji, by hortensja odwdzięczyła się morzem dorodnych, kolorowych kwiatów. 

Hortensja ogrodowa – sadzenie

Sadzonki hortensji są sprzedawane w doniczkach – wystarczy więc w odpowiednim czasie przesadzić je do wybranego miejsca w ogrodzie lub do donic. Hortensje, choć osiągają wysokość nawet 1,5 metra, często bywają zabierane na zimę do pomieszczeń, ponieważ kiepsko znoszą mrozy. 

Kiedy i jak sadzić hortensje? Nie ma w zasadzie uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Można to zrobić właściwie przez cały sezon – od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Warto jednak mieć na uwadze to, że te krzewy dość kiepsko radzą sobie w niskich temperaturach. Jeśli więc zdecydujesz się na sadzenie jesienią, zrób to na tyle wcześnie, by roślina zdążyła się dobrze zakorzenić przed nadejściem mrozów. Jeśli zasadzisz ją za późno, może przemarznąć i nie zakwitnie. Jeżeli zdecydujesz się na sadzenie wiosną, dbaj o to, by roślinę regularnie i obficie podlewać przez cały sezon. 

Po zakupie, a przed zasadzeniem hortensji w docelowym miejscu, przechowuj je w ciepłym, ale zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu. Nie dopuszczaj także do przesuszenia ich. 

Jak sadzić hortensje? Wystarczy wykopać dołek o szerokości dwukrotnie większej niż doniczka, a także o głębokości mniej więcej doniczki, w jakiej była sadzonka. W dołku, na spodzie, wysyp niezbyt grubą warstwę obornika, ziemi ogrodowej i próchnicy. 

Hortensja ogrodowa – stanowisko

Hortensje doskonale rosną na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Obydwie ekspozycje mają swoje zalety: w słońcu będą lepiej kwitnęły, za to w półcieniu rozwiną się szybciej. 

Koniecznie przeczytaj  Kwiaty pod ochroną w Polsce – sprawdź, czy znasz je wszystkie?

Hortensja ogrodowa – podłoże

Hortensje są dość wymagające pod względem podłoża. Preferują gleby wilgotne, przepuszczalne i próchnicze. Kiepsko rosną za to na glebach zbitych, ciężkich i gliniastych. 

Jeżeli do dyspozycji masz tylko stanowisko z ciężką glebą, przed posadzeniem hortensji musisz nieco przygotować podłoże. W takim przypadku na dnie dołka konieczna będzie warstwa drenująca o grubości kilkunastu centymetrów. W tej roli doskonale sprawdzą się zwyczajne, drobne kamyczki, a także żwir. 

Hortensja ogrodowa – podlewanie

Hortensje powinny rosnąć na stanowisku, w którym nie będą narażone na przesuszenie. Wokół każdej sadzonki, tuż po posadzeniu warto uformować nieckę, aby zbierała się w niej woda. Po zasadzeniu hortensje należy obficie podlać, a następnie rozsypać wokół nich kilkucentymetrową warstwę ściółki – to pomoże utrzymać wilgoć w glebie latem, zimą zaś pomoże ochronić korzenie przed przemarznięciem. 

Hortensje są bardzo wrażliwe na niedobory wody, dlatego trzeba zadbać o ich regularne podlewanie, przede wszystkim w okresie kwitnienia. 

Hortensja ogrodowa – nawożenie

Kolejną czynnością, o której należy pamiętać, by hortensje rosły bujne i silne, jest nawożenie ich. W tym celu warto wybrać nawóz przeznaczony specjalnie do hortensji – zawierają wszystkie niezbędne składniki w optymalnych ilościach. Jeśli wybierzesz nawóz granulowany, zabieg wystarczy wykonać 2-3 razy w sezonie, ostatni raz – pod koniec lata. Nawóz płynny należy stosować co 1-1,5 tygodnia. 

Hortensja ogrodowa – przycinanie

Przycinanie hortensji nie jest skomplikowaną czynnością, jednak trzeba ją wykonywać. Wystarczy, że będziesz ucinać kwiatostany po przekwitnięciu. Nie ma potrzeby skracania pędów – chyba że są chore, złamane i osłabione. Dzięki regularnemu przycinaniu przekwitłych kwiatostanów hortensje będą rosły szybciej, a kwiaty będą bujniejsze. 

Zimowanie hortensji

Hortensje są dość wrażliwe na niskie temperatury i mrozy, dlatego przed nadejściem zimy trzeba je zabezpieczyć, aby zapobiec przemarznięciu korzeni i pędów. W tym celu na podłożu warto wysypać warstwę kory lub torfu. Gdy roślina zrzuci już liście, to znak, że trzeba przygotować ją na zimę. Roślinę najlepiej owinąć agrowłókniną lub chochołem. 

Koniecznie przeczytaj  Róże w doniczkach – jak je sadzić, pielęgnacja

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies