Strona Główna Kwiaty Skrzydłokwiat – cieszy oko i oczyszcza powietrze. Jak uprawiać ten kwiat?

Skrzydłokwiat – cieszy oko i oczyszcza powietrze. Jak uprawiać ten kwiat?

Autor: Maciej
Skrzydłokwiat - cieszy oko i oczyszcza powietrze.

Skrzydłokwiat to jedna z najpiękniejszych, domowych roślin ozdobnych. Choć ma opinię trudnej w uprawie, to w rzeczywistości jej wymagania są niewielkie. Dlatego jeśli je poznasz, bez problemu poradzisz sobie z jej uprawą. Cenną właściwością skrzydłokwiatu jest jego zdolność do wyłapywania szkodliwych substancji lotnych z powietrza, dzięki czemu je oczyszcza. Oprócz tego skrzydłokwiat jest dość odporny na szkodniki i różne choroby. Co jeszcze musisz wiedzieć o tej roślinie? 

Skrzydłokwiat – stanowisko 

Skrzydłokwiat doskonale czuje się w jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych miejscach. Zdecydowanie odpadają parapety czy balkon od południowej strony. Oprócz tego roślina nie lubi wysokich temperatur – optymalne warunki to 18-22 st. C w lecie i kilkanaście zimą – jednak nie mniej niż 13 stopni Celsjusza. W niższej temperaturze roślina zacznie obumierać. 

Najlepsze stanowiska dla skrzydłokwiatu to okna od strony wschodniej lub zachodniej. Jeżeli masz okna wyłącznie od strony południowej, to jedyną opcją na to, by skrzydłokwiat się dosłownie nie usmażył od słońca, jest ustawienie go w odległości od okna – w taki sposób, by docierało do niego światło, a jednocześnie by nie był narażony na bezpośrednie padanie promieni słonecznych. 

Nie brakuje również opinii na temat tego, że skrzydłokwiat lubi cień. Co prawda na takim stanowisku również będzie kwitnąć, jednak prawie na pewno nie osiągnie swojego pełnego potencjału. 

Skrzydłokwiat – podłoże

Roślina preferuje podłoże lekkie, przepuszczalne, żyzne i próchnicze. Najlepiej, jeśli do tego ma ono kwaśny odczyn i jest stale wilgotne (ale nie mokre). Przy uprawie skrzydłokwiatu warto zadbać o to, by na dnie doniczki znalazła się warstwa drenażu, dzięki czemu korzenie nie będą gnić od nadmiaru wody. 

Koniecznie przeczytaj  Monstera: imponujący olbrzym. Co musisz wiedzieć o jej uprawie?

Skrzydłokwiat pochodzi z deszczowych lasów tropikalnych, gdzie rośnie na ubogich glebach. Niedostatek składników pokarmowych z podłoża jest jednak rekompensowany przez opady, które ich dostarczają. W domowych warunkach lepiej jednak postawić na żyzną glebę, a jeśli taka nie jest – trzeba stosować nawóz. Najlepszym rozwiązaniem będzie podłoże dla roślin lubiących wilgoć. Taka gleba zawiera składniki kompostowe, które dla skrzydłokwiatu będą prawdziwą bombą odżywczą. 

Skrzydłokwiat – nawożenie

Istotną kwestią w pielęgnacji skrzydłokwiatu jest to, że należy go przesadzać raz w roku, wiosną. W czasie, gdy roślina intensywnie rośnie, warto ją wspomóc stosując płynny nawóz do roślin kwitnących. Najlepiej, aby był to nawóz wieloskładnikowy. W przypadku skrzydłokwiatu nie musi to być również pełna, zalecana przez producenta dawka – wystarczy nawet połowa lub mniej.

Skrzydłokwiat – podlewanie

Skrzydłokwiat lubi dużą wilgotność powietrza, dlatego wymaga regularnego spryskiwania. Jeżeli zaś chodzi o podlewanie, musisz wiedzieć o tym, że bardzo lubi wilgoć. Dlatego musisz pilnować, by miał stale wilgotne podłoże. Latem skrzydłokwiat wymaga podlewania nawet 3-4 razy w tygodniu, zimą rzadziej i mniej. Istotne jest również to, by w doniczce nie stała woda. Grozi to gniciem korzeni. Dlatego musisz pilnować, by odpływ był zawsze drożny, a na dnie doniczki powinna znajdować się zawsze warstwa drenująca. Skrzydłokwiat, który ma niedobór wody, zasygnalizuje to wyglądem liści: będą wiotkie i wiszące. 

Najlepiej, jeśli woda przeznaczona do podlewania skrzydłokwiatu ma temperaturę pokojową. Pamiętaj również o tym, że im cieplej będzie, tym skrzydłokwiat będzie miał większe zapotrzebowanie na zraszanie. 

Roślina ta dobrze radzi sobie w okresach przejściowej suszy i szkodzi jej to mniej niż przelanie. 

Co jeszcze warto wiedzieć o skrzydłokwiecie?

Choć skrzydłokwiat jest wdzięczną i dość łatwą w uprawie rośliną, trzeba również zwrócić uwagę na to, czego nie lubi – a są to trzy rzeczy. Szkodzą mu przeciągi, ekspozycja na ostre i bezpośrednie słońce, a także zbyt wysokie temperatury. 

Koniecznie przeczytaj  Krzewuszka - charakterystyka i pielęgnacja

Warto pamiętać również o tym, by regularnie przecierać jego liście wilgotną ścierką – w ten sposób zadbasz nie tylko o piękny wygląd kwiatu, ale także o to, by lepiej oczyszczał powietrze. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies