Strona Główna Kwiaty Forsycje – urocza ozdoba nie tylko ogrodów. Uprawa, rozmnażanie, przycinanie

Forsycje – urocza ozdoba nie tylko ogrodów. Uprawa, rozmnażanie, przycinanie

Autor: Maciej
Forsycje - urocza ozdoba nie tylko ogrodów. Uprawa, rozmnażanie, przycinanie.

Piękne, żółte kwiaty rozpozna prawdopodobnie każdy z nas – nie każdy jednak wie, jak nazywa się ten krzew. Forsycja pospolita, bo o niej mowa, to bardzo popularny krzew uprawiany nie tylko w przydomowych ogródkach, ale także w przestrzeni miejskiej: w parkach czy na placach zabaw. Chcesz mieć ją w swoim ogródku? Sprawdź, jakie ma wymagania.

Forsycje – czy nadają się dla każdego?

Dobra wiadomość na starcie jest taka, że forsycja to roślina dość łatwa i przyjemna w uprawie. Nie ma wielkich wymagań co do stanowiska, gleby i pielęgnacji, dzięki czemu z tymi krzewami poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. W dodatku to roślina bardzo atrakcyjna wizualnie. To właśnie dlatego jest tak popularna. 

Jako ciekawostkę warto dodać, że forsycja to krzew wiecznie zielony lub zrzucający liście (w zależności od odmiany). Drugą ciekawostką jest to, że forsycja wypuszcza kwiaty jeszcze na długo, zanim na gałęziach pojawią się liście. Oprócz tego rośnie bardzo szybko – już w marcu i kwietniu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że forsycja jest piękną, ciekawą ozdobą prywatnych ogródków i miejskiej przestrzeni. 

Sadzenie forsycji

Przygodę z nowymi sadzonkami forsycji najlepiej zacząć jesienią lub wczesną wiosną. Krzewy wysadzamy z już ukorzenionych sadzonek. Uwaga – sadzonki kupuj wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, dzięki czemu będziesz mieć większe szanse na to, że krzewy będą zdrowe i urosną szybko, ciesząc oko pięknym wyglądem. 

Jak sadzić forsycje? Istotną kwestią jest wykopanie dziury co najmniej dwa razy większej niż doniczka, w której zostały kupione sadzonki. Po zasadzeniu dziurę porządnie zakop i solidnie podlej. Na dzień dobry – tyle w zupełności wystarczy. 

Koniecznie przeczytaj  Krzewuszka - charakterystyka i pielęgnacja

Uprawa forsycji: stanowisko i gleba

Forsycje nie należą do bardzo wymagających i kapryśnych gatunków, jednak warto zapewnić im optymalne warunki. Do tych bez wątpienia należy lekka i przepuszczalna, a przy tym żyzna gleba o odczynie pomiędzy 6.8-7.7 pH. Forsycje lubią również wilgotne podłoże, dlatego wybierając dla nich stanowisko, zadbaj również o ten aspekt. Uwaga – roślina ta nie czuje się dobrze w glebie wapiennej ani zatrzymującej wodę. Jeżeli podłoże jest niezbyt żyzne, warto je wzbogacić, mieszając je z kompostem (przed zasadzeniem rośliny). 

Najlepsze stanowisko dla forsycji to miejsce nasłonecznione lub w półcieniu, a także osłonięte przed wiatrem.

Nawadnianie forsycji

Forsycje to dość odporny gatunek, dlatego nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Dotyczy to również podlewania. Roślina wymaga większych ilości wody tylko w fazie wzrostu i gdy jest bardzo ciepło. Gdy faza wzrostu już się zakończy, forsycje nie potrzebują nawadniania. Istotne jest jednak to, aby zostały zasadzone w naturalnie wilgotnej glebie – tyle w zupełności im wystarczy, by sobie poradziły. 

Wyjątkiem od reguły są okresy intensywnej suszy – wówczas warto nawadniać forsycje nawet co kilka dni. 

Nawożenie forsycji

Forsycje nie są również wymagające pod względem nawożenia. Jeśli rosną na glebie dobrej jakości, bogatej w naturalne składniki odżywcze, dodatkowe wspomaganie ich wzrostu nawozami nie będzie potrzebne. Jeśli jednak gleba jest średniej jakości, można ją sporadycznie wzbogacić – w zupełności wystarczy jednak nawożenie raz na kilka lat. 

Również w przypadku, gdy gleba jest słabej jakości, na początku sezonu można zastosować nawóz bezpośrednio pod krzew. Najważniejszym składnikiem nawozu do forsycji jest fosfor, a oprócz tego: potas i azot. 

Forsycje – rozmnażanie

Masz jeden krzew forsycji i chcesz mieć ich więcej? Zamiast kupować kolejne sadzonki, możesz rozmnożyć roślinę, którą już masz. Zabieg jest bardzo prosty, choć oczekiwanie na rezultat jest czasochłonne. Wybierz młode pędy, rosnące nisko nad ziemią. Dociśnij wybrane i zasyp je częściowo gliną. Do kolejnego sezonu pęd powinien już wypuścić korzenie, dzięki czemu możesz go zasadzić w ziemi. 

Koniecznie przeczytaj  Rozchodnik - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie. Co musisz wiedzieć?

Szybszym sposobem jest odcięcie z krzewu nieco zdrzewiałego pędu o długości kilku centymetrów (najlepiej około 10 cm) i zamoczenie go w ukorzeniaczu. Cięcia dokonuj pod kątem tak, aby powstał skos. Po zastosowaniu ukorzeniacza pęd zasadź w doniczce i zapewnij mu nasłonecznione, ciepłe miejsce. Gdy wypuści korzenie, możesz przesadzić go w docelowe miejsce. 

Przycinanie forsycji

W zasadzie jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki należy wykonywać przy uprawie forsycji, jest przycinanie ich. Jeśli zaniedbasz tę czynność, krzewy będą tracić kwiaty, a po kilku sezonach mogą nawet przestać je wypuszczać. 

Na szczęście nie jest to czynność skomplikowana i wymagająca. Wystarczy, że forsycje przytniesz raz w roku, gdy już przekwitną. Nie bój się także radykalnego cięcia – spokojnie możesz ucinać nawet po kilkadziesiąt centymetrów. Stare gałęzie możesz nawet wyciąć w całości. 

Zimowanie forsycji

Forsycje są bardzo odporne na mrozy. Jeśli zostały zasadzone wiosną, do zimy będą silne na tyle, że bez problemu poradzą sobie z nawet bardzo niskimi temperaturami. W przypadku sadzonek jesiennych warto w pierwszym roku zabezpieczyć je przed mrozem. Wystarczy jednak obłożenie jej korą lub słomą, by ochronić młode korzenie przed przemarznięciem. Jeśli jednak mimo to zdarzy się, że roślina zmarznie, takie pędy należy bezwzględnie uciąć na wysokości takiej, by było widać zieloną część rośliny. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies