Strona Główna Kwiaty Derenie – uprawa i wymagania. Co musisz wiedzieć, zanim je zasadzisz?

Derenie – uprawa i wymagania. Co musisz wiedzieć, zanim je zasadzisz?

Autor: Maciej
Derenie – uprawa i wymagania. Co musisz wiedzieć, zanim je zasadzisz?

Derenie to jedna z najpiękniejszych ozdób każdego ogrodu. Piękne, dekoracyjne liście, kolorowe pędy, oryginalne kwiaty i owoce – wszystko to sprawia, że derenie cieszą się ogromną popularnością jako krzewy ozdobne. Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zasadzenie dereni? Które gatunki są najłatwiejsze w uprawie i tym samym najbardziej popularne?

Jak wyglądają derenie? Najpopularniejsze gatunki do ogrodu

Najpopularniejszą odmianą derenia uprawianą w Polsce jest dereń biały. To dość spory krzew – osiąga bowiem wysokość nawet do 3 metrów. Dereń biały zachwyca różnorodnością wyglądu przez cały rok: ten zmienia się w zależności od pory roku, jednak przez cały czas wygląda pięknie. Zakwita pod koniec wiosny, zachwycając morzem małych, uroczych kwiatów. Latem i jesienią na dereniach pojawiają się owoce w kolorze bieli. Również jesienią liście derenia przybierają czerwone odcienie. To krzew, który jest piękną ozdobą ogrodu przez cały rok – także zimą. W tym okresie jego pędy stają się czerwone i takie pozostają również wtedy, gdy z derenia opadną już liście. 

Równie popularne co dereń biały są także inne odmiany tego krzewu:

  • Sibrica (ma czerwone pędy);
  • Aurea (o liściach w kolorze żółtym);
  • Elegantissima (zielone liście);
  • Sibirica Variegata (liście z białą obwódką);
  • Gouchaultii (zielone liście z żółtym brzegiem).

Oprócz tego w Polsce często spotyka się również:

  • dereń rozłogowy;
  • dereń świdwa;
  • dereń jadalny.

W polskich ogrodach zdecydowanie dominują te trzy odmiany oraz dereń biały. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim pięknemu, oryginalnemu wyglądowi, a także łatwej uprawie. Krzewy te nie mają dużych wymagań bytowych, a w dodatku są odporne na niskie temperatury. 

Derenie – stanowisko i gleba

Derenie najlepiej rosną na podłożu próchniczym i żyznym, lubią również wilgoć. Powinny również zostać posadzone w miejscu, w którym będą miały dobry dostęp do światła, jednak poradzą sobie również na półcienistym stanowisku. 

Koniecznie przeczytaj  Jak przycinać storczyki krok po kroku?

Popularne gatunki dereni dobrze radzą sobie z suszą (ale przejściową!), mrozami oraz zanieczyszczeniami powietrza. Pięknie wyglądają również w większych grupach, wymieszane gatunkowo. Wszystko to sprawia, że są bardzo popularną, a jednocześnie wciąż oryginalną ozdobą przydomowych ogrodów oraz ogródków działkowych. 

Sadzenie dereni

Derenie dostępne są przeważnie w postaci małego krzewu w doniczce. Co do zasady można sadzić je przez cały sezon, jednak najlepiej przyjmują się, gdy są sadzone wiosną i jesienią. Zanim jednak zdecydujesz się na posadzenie dereni, sprawdź konkretne wymagania i preferencje dla danego gatunku. 

Przycinanie dereni

Nie wszystkie odmiany dereni wymagają przycinania – najczęściej zabieg ten przeprowadza się w przypadku gatunków o ozdobnych liściach i pędach. Nie przycina się za to dwóch gatunków: kousa i kwiecistego. 

Derenie: jadalny, świdwa, rozłogowy i biały przycina się mniej więcej na wysokości 3-4 pąka, zaraz po zasadzeniu. Gdy rośliny już się przyjmą, w kolejnych latach zaleca się mocniejsze skracanie pędów – nawet na ⅓ długości. Przycinanie dereni wspomaga ich wzrost i wypuszczanie nowych, ładnych pędów, przez co są jeszcze piękniejszą ozdobą ogrodu.

Rozmnażanie dereni

Jeżeli chcesz mieć więcej dereni w swoim ogrodzie, niekoniecznie musisz dokupować kolejne rośliny. Sadzonkę możesz łatwo pozyskać z tych drzewek, które już masz. Sadzonki pobiera się latem lub jesienią. Optymalnym czasem w lecie jest czerwiec i lipiec – wówczas wybieraj sadzonki zielne. Jeśli jednak zdecydujesz się na rozmnażanie dereni jesienią – wybierz zdrewniałe sadzonki. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies