Strona Główna Kwiaty Peperomia – sadzenie, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Peperomia – sadzenie, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Autor: Maciej
Peperomia – sadzenie, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Peperomia to bardzo popularna, ozdobna roślina doniczkowa. Jej charakterystyczną cechą są niebanalne, przyciągające wzrok, ozdobne liście. Peperomia występuje w kilku gatunkach polecanych do uprawy domowej. Jest rośliną, która świetnie komponuje się z innymi, tworząc ciekawe i urozmaicone kompozycje. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka wskazówek jak uprawiać i pielęgnować peperomie, aby rosła zdrowo i długo zdobiła nasze wnętrze.

Peperomia – charakterystyka gatunku

Peperomia, znana też jako pieprzówka czy też pieprzownik to popularna bardzo efektowna roślina doniczkowa z rodziny pieprzowatych. Jej głównym atutem są oryginalne, bardzo ozdobne liście. Wyróżniamy ponad 1000 odmian peperomii, które różnią się między sobą pod względem kształtu, rozmiaru, a także koloru. Pieprzówka w naturalnym środowisku występuje w Ameryce Środkowej, Północnej, a także w Afryce. Najczęściej można ją spotkać w cienistych miejscach o dużej wilgotności.

Dorasta do 50 centymetrów wysokości. W większości odmian jej pędy są wzniesione, jednak niektóre odmiany mają pędy zwisające. Peperomia kwitnie w okresie letnim. Tworzy ona charakterystyczny wydłużony kwiatostan w odcieniach żółtego i zielonego.

Odmiany peperomii

Jak już wspomniano, pieprzówka występuje w ponad 1000 odmianach. W domowej uprawie najczęściej spotykamy takie odmiany jak:

  • Peperomia kędzierzawa – charakteryzuje się zwarty, kępiastym pokrojem dorasta do 20 cm wysokości. Jej największą ozdobą są jajowate lub sercowate, mocno pomarszczone liście, których długość wynosi około 3 cm.
  • Peperomia tępolistna – dorasta do 40 cm, a jej liście są mięsiste, zaokrąglone i mają fioletowozieloną barwę.
  • Peperomia kluzjolistna – jej pokrój jest wzniesiony, osiąga około 30 cm wysokości, a jej liście są gładkie, mięsiste o owalnym kształcie
  • Peperomia magnolistna – jej wygląd i cechy zbliżone są do peperomii kluzjolistnej
  • Peperomia gładka – występują w płożącym lub wzniesionym pokroju, dorasta do 50 cm wysokości, a jej liście są gładkie, błyszczące i wydłużone.
  • Peperomia srebrzysta – posiada szerokoowalne liście w kolorze ciemnozielonym. Liście są błyszczące, ostro zakończone, pokryte szarosrebrzystymi pasami, które biegną wzdłuż nerwów.
Koniecznie przeczytaj  Mrówki w ogrodzie – szkodniki czy przyjaciele?

Uprawa peperomii

Peperomia nie należy do roślin o dużych wymaganiach, jednak mają pewne preferencje co do jakości gleby oraz umiejscowienia. Przede wszystkim peperomie lubią jasne stanowiska, z rozproszonym światłem, nie znoszą zbyt dobrze bezpośredniego wystawienia na mocne słońce. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, lekkie o umiarkowanej wilgotności. Potrzebują też wilgotnego powietrza. Latem peperomie najlepiej czują się w temperaturze pokojowej, natomiast na zimę, lepiej przenieść je do chłodniejszych pomieszczeń, z dala od kaloryfera.

Podlewanie peperomii

Peperomia ma grube i mięsiste liście, które świetnie magazynują wodę. Dzięki czemu, nawet jeśli podłoże przez jakiś czas będzie przesuszone, roślina przetrwa dzięki liściom. Pieprzówkę należy podlewać dopiero wtedy, kiedy jej podłoże jest całkowicie suche. Ważne jest, aby zapewnić jej dobrą wilgotność powietrza. Peperomia świetnie będzie się czuła na przykład w łazience, oczywiście z dostępem do światła dziennego. Do czynności pielęgnacyjnych, które warto wykonywać przy tej roślinie, możemy zaliczyć wycieranie kurzu z liści. Wpływa to bowiem pozytywnie na jej wzrost i ogólną kondycję.

Peperomie należy nawozić w okresie od marca aż do końca października. Najlepiej użyć nawozu wieloskładnikowego, uniwersalnego do roślin doniczkowych.

Przesadzanie i rozmnażanie pieprzówki

Peperomia powinna być uprawiana w stosunkowo płytkich pojemnikach. Ważne, aby donica miała dobry drenaż, a także otwór do odprowadzania nadmiaru wody. Pieprzówkę najlepiej przesadzać wiosną, średnio co 2-3 lata. Jeżeli chodzi o rozmnażanie, najłatwiej zrobić to przez podział. Rozmnażanie przez podział najlepiej wykonywać wiosną na dużych rozrośniętych osobnikach. Młode sadzonki wysadzamy w małych doniczkach w mieszance piasku oraz torfu. Musimy zapewnić im wilgotne i ciepłe stanowisko. Nie należy wystawiać młodych sadzonek na silne słońce. Lepiej znaleźć im miejsce z rozproszonym światłem.

Innym sposobem rozmnażania peperomii jest pobieranie sadzonek pędowych. Z rośliny matecznej pobieramy pędy o długości od 6 do 10 cm. Sadzonkę umieszczamy na głębokości około 2 cm w mieszance piasku i torfu. Sadzonki przykrywami szybą lub folią, aby zachować odpowiednią wilgotność uprawy.

Koniecznie przeczytaj  Top 10 najlepszych roślin i krzewów na żywopłot

Choroby i inne problemy w uprawie peperomii

Peperomia, mimo iż nie jest bardzo problematyczną w uprawie rośliną, jest dość podatna na ataki chorób grzybowych lub szkodników. Szczególnie często dochodzi do tego w przypadku roślin, które mają zbyt dużo wilgoci. Wówczas bardzo szybko pojawia się grzyb szarej płaśni. Objawia się on tym, że łodygi rośliny czernieją i gniją, natomiast liście żółkną i pokrywają się szarym lub białym nalotem. Kiedy zauważymy objawy infekcji, musimy chore pędy usunąć i mocno ograniczyć podlewanie. Szkodniki, które często atakują peperomie to przędziorki oraz wełnowce. Szkodniki należy usnąć mechanicznie, a następnie wykonać oprysk przeznaczony do zwalczania tych szkodników.

Oprócz pojawienia się chorób czy szkodników możemy też zauważyć inne problemy podczas uprawy pieprzówki. Przykładowo opadanie liści może świadczyć o zbyt niskiej temperaturze. Plamy na liściach z kolei mogą być spowodowane działaniem mocnego słońca. Kiedy zaobserwujemy, że pędy rośliny stały się długie i wyciągnięte może to świadczyć z kolei o niedoborze światła.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies