Strona Główna Kwiaty Fuksja – charakterystyka, uprawa, pielęgnacja

Fuksja – charakterystyka, uprawa, pielęgnacja

Autor: Maciej
Fuksja – charakterystyka, uprawa, pielęgnacja

Fuksje ogrodowe to rośliny ozdobne o niezwykłej urodzie. Nadają się do uprawy zarówno gruntowej, jak i doniczkowej, jednak ich urok najlepiej prezentuje się w podwieszanych pojemnikach. Fuksje kwitną niezwykle długo i intensywnie. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji mogą zdobić nasze ogrody niemal przez cały sezon wiosenno-letni. Co zatem zrobić, żeby fuksje stały się nieodłącznym elementem aranżacji naszego ogrodu? Jak je sadzić i pielęgnować, aby rosły zdrowo i kwitły intensywnie? W niniejszym artykule podpowiadamy, na czym polega sztuka uprawy fuksji.

Fuksja ogrodowa – charakterystyka

Fuksja ogrodowa z łac. Fuchsia x hybrida, nazywana jest też przez niektórych ułanką. Roślina ta jest krzyżówką kilku dziko rosnących odmian. Fuksja w środowisku naturalnym pochodzi z Ameryki Południowej oraz Środkowej. Jej najbardziej charakterystycznym elementem są efektowne kwiaty przypominające wirujące w tańcu baletnice. Młode pędy fuksji są delikatne i wiotkie z kolei stare umiejscowione w dolnej części rośliny drewnieją. Pędy fuksji mogą być wzniesione, jednak częściej opadają w dół, co sprawia, że fuksje powszechnie sadzone są w podwieszonych pojemnikach na balkonach czy poręczach schodów. Istnieje wiele różnorodnych odmian fuksji, które różnią się między innymi pod względem wzrostu. Niektóre dorastają zaledwie do 25 cm, inne zaś mogą osiągać wysokość nawet 1 metra. Liście fuksji mają kształt jajowaty z zaostrzonym wierzchołkiem. Kwitnienie tej pięknej rośliny rozpoczyna się w drugiej połowie lata i trwa nawet do później jesieni.

Uprawa fuksji

Uprawa fuksji jest stosunkowo prosta. Mogą one rosnąć niemal w każdej glebie, która zostanie nieco wzbogacona odżywczym torfem. Najlepsze pH dla tej rośliny to 6,0 do 6,5. Fuksje najlepiej czują się na stanowiskach półcienistych, dobrze osłoniętych do wiatru. Nie znoszą miejsca w pełnym słońcu. Fuksje balkonowe lepiej umieszczać na wystawie wschodniej lub zachodniej. Z kolei fuksje w gruncie najlepiej zaplanować w rabacie, która zapewnia delikatny cień pochodzący na przykład z innych większych roślin.

Koniecznie przeczytaj  Passiflora – oryginalna, niecodzienna ozdoba tarasu i ogrodu. Uprawa i pielęgnacja

Fuksje ogrodowe

Uprawa fuksji w ogrodowych rabatach również jest możliwa, a nawet bardzo pożądana, ze względu na rewelacyjne efekty wizualne. Aby efektywnie uprawiać fuksje w ogrodzie, musimy zapewnić im żyzne podłoże bogate w próchnice, a także stanowisko w półcieniu. Do upraw fuksji w gruncie najlepiej wybrać odmiany o pokroju wzniosłym, przypominające krzewy. Fuksje gruntowe podobnie jak te doniczkowe musimy regularnie nawozić oraz podlewać. Ważne, aby przed zimą wykopać fuksję z ziemi razem z całą bryłą korzeniową. W dużej donicy może ona zimować w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze.

Podlewanie oraz nawożenie fuksji

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji tej niezwykle efektownej roślin jest nawożenie. Fuksje rosnące w doniczkach muszą być nawożone specjalnym nawozem do roślin kwitnących co najmniej jeden raz w tygodniu. Dzięki temu roślina będzie obficie kwitła i zachowa dobrą kondycję. Ważne, aby wybrać dobry rodzaj nawozu. Nie może być w nim zbyt wysokiego stężenia azotu, który wprawdzie wesprze wzrost rośliny, jednak ten przełoży się na zmniejszenie kwitnienia. Nawożenie fuksji można rozpocząć już początkiem marca i kontynuować aż do września. Początkiem września trzeba odstawić nawóz, aby fuksja zdążyła przygotować się do zimowego spoczynku. Druga kluczowa kwestia to nawadnianie. Fuksja musi byś stale nawadniana. Przesuszenie podłoża będzie bowiem skutkowało zarzucaniem liści, a także narażało roślinę na atak szkodników. Podlewamy regularnie i obficie. Doniczkowe fuksje najlepiej podlewać dwa razy dziennie. Fuksje domowe wystarczy podlewać dwa razy w tygodniu.

Przycinanie oraz rozmnażanie fuksji

Przycinanie fuksji również jest bardzo istotnym elementem pielęgnacji tej rośliny. Pozwala ono zachować jej okazały pokrój, a także ją zagęścić. Kiedy wiosną fuksja wypuszcza młode, wiotkie łodygi należy je przycinać. Dzięki temu dojdzie do zagęszczenia się rośliny. Cięcie należy wykonać nad 2 oczkiem od dołu każdego młodego pędu. Przycinanie spowoduje wypuszczenie nowych łodyg. A jako że kwity pojawiają się na tegorocznych przyrostach, po przycięciu możemy liczyć na jeszcze bardziej obfite kwitnienie. Fuksje ogrodowe możemy formować. Przykładowo możemy poprowadzić ją tak, aby przybrała kształt miniaturowego drzewka. Aby to zrobić, musimy usnąć wszystkie dolne pędy, natomiast górne skrócić o połowę. Oczywiście najlepiej wybrać do takiego formowania większe odmiany fuksji o wzniosłym pokroju. Fuksje przycinamy również jesienią, co pomoże jej przygotować się do jesieni. Bezpośrednio przed przeniesieniem jej w chłodne miejsce, przycinamy pędy nad 2 lub 3 oczkiem od dołu. Jeżeli fuksja będzie zimowała w temperaturze pokojowej, wówczas jesienne cięcie nie jest konieczne.

Koniecznie przeczytaj  Nawóz do iglaków — jaki wybrać i kiedy stosować?

Rozmnażanie fuksji

Fuksje możemy samodzielnie rozmnażać, tworząc nowe sadzonki. Sadzonki możemy pozyskać jesienią lub wiosną. Te pozyskane wiosną, mimo iż zakwitną dopiero późnym latem, to jednak przysparzają mniej kłopotów. Jeżeli zależy nam, aby roślina kwitła jak najszybciej, wówczas lepiej pozyskiwać sadzonki jesienią. Wykonujemy to w następujący sposób. Półzdrewniałe pędy odrywany delikatnie od rośliny matecznej, a następnie zanurzamy je w ukorzeniaczu. Po jakimś czasie sadzonki przenosimy do skrzynki z mieszaniną piasku oraz torfu. Tak przygotowane doniczki umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze około 20 stopni. Musimy pamiętać, aby nasze młode sadzonki regularnie podlewać. Możemy też wykonać nad roślinami namiot z folii, który zabezpieczy glebę przed nadmiernym parowaniem wody. Po około 3 tygodniach sadzonki powinny wypuścić korzenie. W tym czasie dobrze jest przyciąć ich wierzchołki, dzięki czemu ładnie się rozgałęzią.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies