Strona Główna Ogród Top 10 najlepszych roślin i krzewów na żywopłot

Top 10 najlepszych roślin i krzewów na żywopłot

Autor: Maciej
Top 10 najlepszych roślin i krzewów na żywopłot

Zielone ogrodzenia wokół domów to bardzo popularny sposób na osłonięcie działki przed wiatrem, a także ciekawskim okiem sąsiadów. Chcąc zapewnić sobie prywatność intymność, a także osłonić ogród przed działaniem warunków atmosferycznych warto obsadzić działkę jedną z popularnych roślin, stosowanych do tworzenia żywopłotów. Istnieje wiele gatunków roślin iglastych oraz liściastych, które możemy użyć do stworzenia zielonego ogrodzenia. Przedstawiamy poniżej najpopularniejsze i najbardziej polecane gatunki, które są trwałe, pięknie się prezentują, a do tego rosną szybko.

Jak wybrać rośliny na żywopłot?

Planując stworzenie dość niedrogiej, ale bardzo skutecznej zielonej osłony działki, warto przemyśleć różne aspekty przed wyborem konkretnych roślin. Do wyboru mamy bowiem różne gatunki, różniące się od siebie pokrojem, kolorem oraz szybkością wzrostu. Możemy wybrać zimozielone iglaki, zimozielone krzewy, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć żywopłot z krzewów zrzucających liście na zimę. Wybierając rośliny na żywopłot, musimy zastanowić się nad tym, czy zleży nam na tym, aby był to żywopłot szybkorosnący – pozwoli on dość szybko otrzymać pożądany efekt w postaci zielonej osłony, jednak będzie wymagał troskliwej pielęgnacji i częstego przycinania co najmniej 2 razy w roku.

Do wyboru mamy też rośliny nieco droższe, wymagające tylko jednorazowego cięcia w sezonie, jednak znacznie wolniej rosnące. Warto też bliżej zbadać kwestię gleby w ogrodzie. Jeśli jej jakość pozostawia wiele do życzenia, możliwe, że będziemy musieli postawić na gatunki roślin, które nie mają zbyt wysokich wymagań glebowych. Kolejną istotną kwestią jest to czy żywopłot zima ma być zielony, czy nie będzie nam przeszkadzało, gdy jesienią straci swoje liście.

Koniecznie przeczytaj  Borówka amerykańska w Twoim ogrodzie – wszystko co musisz wiedzieć o jej uprawie

Po takiej analizie otrzymamy wstępny zarys naszych potrzeb i oczekiwań co do roślin, jakie mogą stać się naszym przyszłym zielonym ogrodzeniem.

Żywopłot iglasty

Żywopłoty iglaste mają to do siebie, że zimą prezentują się również dobrze jak latem, ponieważ w zdecydowanej większości drzewa i krzewy liściaste nie gubią igieł na zimę. Jeżeli więc marzy nam się zielona ściana przez cały rok, najlepiej wybrać spośród iglaków, nadających się na żywopłoty. Należą do nich takie gatunki jak żywotniki, cyprysiki czy cisy.

Rośliny na żywopłot zimozielony

Spośród wielu gatunków roślin stosowanych na żywopłoty szczególnie pożądane są te, które zimą nie tracą swoich walorów estetycznych. Na szczęście możemy wybierać spośród naprawdę wielu gatunków zarówno drzew i krzewów iglastych, jak i krzewów i drzew liściastych, które nie tracą liści ani igieł zimą. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich wraz z ich krótką charakterystyką.

Krzewy na żywopłot szybko rosnące

Spośród krzewów szybkorosnących nadających się na żywopłot wyróżniamy kilka szczególnych gatunków, które wyjątkowo chętnie wybierane są przez właścicieli ogrodów, należą do nich:

Ligustr pospolity

To bardzo mocna, szybkorosnąca roślina żywopłotowa. Ma niewielkie wymagania zarówno latem, jak i zimą, z łatwością dostosuje się do różnych warunków pogodowych. Dorasta do 3 metrów wysokości, wymaga cięcia dwa razy w roku. Ligustr wytwarza charakterystyczne czarne owoce, podobne do jagód, które stanowią bezcenne pożywienie dla ptaków, które w gałęziach ligustru chętnie budują swoje gniazda.

Pięciornik krzewiasty

Bardzo wytrzymała na suszę i mróz roślina, która dodatkowo charakteryzuje się pięknymi i efektownymi kwiatami. Pięciornik to doskonały krzew kwitnący na żywopłot o wysokości do 70 cm. Zwykle nie wymaga cięcia formującego. Pięciornik najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych ewentualnie w półcieniu.

Wiąz Turkiestanu

Inaczej wiąz syberyjski to niezwykle szybko rosnący krzew idealnie nadający się do tworzenia żywopłotów. Roczny przyrost wiązu wynosi od 1,2 do 1,6 m, dlatego odpowiednio przycinany bardzo szybko stworzy gęstą ścianę. Nie ma dużych wymagań glebowych i jest odporny na mróz. Zimą zrzuca liście, dlatego traci swoje właściwości osłaniające.

Koniecznie przeczytaj  Uprawa marchewki w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Żywopłot zimozielony liściasty

Spośród roślin zimozielonych liściastych szczególnym powodzeniem cieszy się kilka z nich, oto one:

Bukszpan

Niepokonanym królem wśród roślin liściastych zimozielonych, używanych do tworzenia żywopłotów jest bukszpan. Powszechnie spotykany w pałacowych ogrodach, tworzy piękne niskie żywopłoty, doskonale zdobiące ogród. Bukszpan rośnie dość wolno, potrzebuje wilgotnej i dobrze przepuszczalnej gleby. Wystarczy przycinać go raz w roku. Jego gęste niewielkie liście i ścisły pokrój sprawiają, że doskonale nadaje się nie tylko na żywopłoty, ale również formowane zielone rzeźby.

Ostrokrzew

Ostrokrzew to kolejny popularny, zimozielony krzew liściasty stosowany powszechnie na żywopłoty. Dorasta do 2 metrów wysokości, najlepiej czuje się na półzacienionym stanowisku z glebą próchniczą. Rośnie wolno, dlatego wystarcza jedno cięcie formujące w roku. Ostrokrzew ma bardzo dekoracyjne liście oraz kolorowe owoce. Często gałązki ostrokrzewu używane są do tworzenia bożonarodzeniowych ozdób.

Wawrzynośliwa

Ciekawym krzewem zimozielonym nadającym się na żywopłot jest wawrzynośliwa, nazywana też laurośliwą wschodnią. To krzew z rodziny różowatych, dorasta do dwóch metrów wysokości. Dobrze radzi sobie z suszą i prawie każdym rodzajem gleby. Może rosnąć zarówno w cieniu, jak i w pełnym słońcu. Wawrzynośliwa ma charakterystyczny śródziemnomorski wygląd, dlatego skutecznie urozmaici ogrodową roślinność. Potrzebuje cięcia raz w roku.

Berberys Juliany

Berberys Juliany do zimozielony krzew liściasty, który dorasta do 2-3 metrów wysokości. Skórzaste, ciemnozielone liście, prezentują się atrakcyjnie przez cały rok. Jest bardzo odporny na niskie temperatury oraz zanieczyszczenia miejskie. Można stosować go jako żywopłot swobodny lub formowany

Żywopłoty wiecznie zielone

Cis

Jeżeli chodzi o wiecznie zielone krzewy nadające się na żywopłot, to królem będzie tutaj cis. Jest to najbardziej długowieczna roślina stosowana do tworzenia żywopłotów. Cisy mogą dożyć nawet 1000 lat, więc nie będzie przesady w stwierdzeniu, że żywopłot z cisa będzie wielopokoleniowy. Cis w formie zimozielonego krzewu osiąga zwykle wysokość od jednego do czterech metrów. Nie przepada za przesuszoną glebą, doskonale radzi sobie zarówno w cieniu, jak i w pełnym słońcu. Cisy rosną dość wolno, dlatego wystarczy cięcie formujące przeprowadzać raz w roku. Krzewy cisa są mrozoodporne.

Koniecznie przeczytaj  Skalniak w ogrodzie. Podpowiadamy krok po kroku, jak założyć ogródek skalny w swoim ogrodzie?

Żywotnik zachodni

Żywotnik zachodni, czyli popularna tuja osiąga wysokość od 2 do 4 metrów i jest jedną najpopularniejszych roślin wybieranych do tworzenia szczelnych, zimozielonych żywopłotów. Tuje są odporne na mróz i wiatr, potrzebuje umiarkowanie wilgotnego podłoża, bogatego w próchnicę. Żywotniki rosną bardzo szybko, dlatego już po kilku latach możemy cieszyć się gęstym żywopłotem, trzeba je jednak przycinać co najmniej dwa razy w roku. Tuje są dość tanie, dlatego to ekonomiczne rozwiązanie. Żywotniki nie przepadają ani za suszą, ani za zastojem wody i dość często zapadają na choroby grzybowe, dlatego warto zwrócić uwagę na ich odpowiednie nawadnianie w sezonie letnim.

Cyprysiki

Podobnie do żywotników cyprysiki są również wiecznie zielone i bardzo odporne na mróz. Dorastają do 4 metrów wysokości/ Potrzebują odpowiednio wilgotnego podłoża. Nie rosną zbyt szybko, dlatego wystarczy wykonywać tylko jedno cięcie formujące w roku. Występują w wielu różnych odmianach różniących się odcieniem igieł.

Żywopłot w ogrodzie – o czym trzeba pamiętać?

Jak już wspomniano, planując żywopłot, musimy wziąć pod uwagę różne kwestie. Począwszy od warunków glebowych, oczekiwań co do wzrostu, jak również odporność roślin na mróz oraz ich zachowanie zimą. Wybierając poszczególne rośliny, musimy dopasować je do warunków, jakie panują na naszej działce, po to, aby rosły zdrowo i mogły odpowiednio się rozwijać. Jeśli potrzebujemy szybkiej i skutecznej osłony, postawmy na rośliny zimozielone, szybkorosnące, które zagwarantują pożądane efekty. Jeśli nie spieszy nam się bardzo, a zależy na konkretnym gatunku roślin, wówczas wybierzmy takie, jakie pasują do naszych ogrodowych aranżacji i spełnią wszystkie nasze oczekiwania.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies