Strona Główna Ogród Ślimaki w ogrodzie – jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na walkę ze ślimakami.

Ślimaki w ogrodzie – jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na walkę ze ślimakami.

Autor: Maciej
Ślimaki w ogrodzie

Ślimaki w ogrodzie to prawdziwa zmora każdego właściciela ogródka działkowego, ogrodu ozdobnego czy pola uprawnego. Te niewielkich rozmiarów, powolne stworzenia sieją spustoszenie na polach uprawnych, uszkadzają rośliny ozdobne w przydomowych ogródkach, podjadają plony wyhodowane w domowych warzywnikach. Krótko mówiąc, ślimaki nie są mile widzianym gościem, dlatego, kiedy tylko się pojawią, warto być na to przygotowanym i znać sprawdzone sposoby na szybkie i skuteczne pozbycie się ich z ogrodu.

Ślimaki w ogrodzie

Ślimaki to prawdziwi wielbiciele typowo angielskiej pogody – kiedy na dworze jest wilgotno i pochmurnie, ślimaki mają prawdziwą fiestę, wypełzają z zakamarków, o których nie mamy pojęcia i ruszają na łowy. Dobierają się do korzeni i łodyg roślin, podgryzają wyczekiwane przez dzieci owoce, dziurawią liście sałaty i wszędzie zostawiają charakterystyczny śluz. Podczas swojej niszczycielskiej działalności muszą uważać na jeże, ptaki, ropuchy i jaszczurki, które swobodnie możemy nazwać naszymi małymi sojusznikami w walce z obślizgłymi szkodnikami. Największe szkody urządzają ślimaki nagie – śliniki i pomrowy, żerujące w nocy.

Rodzaje ślimaków ogrodowych

Nasze uprawy i rośliny ozdobne niszczone są przez różne rodzaje ślimaków w tym ślimaki skorupkowe takie jak ślimak gajowy, winniczek, ślimak ogrodowy, zaroślarka pospolita, a także wspominane wcześniej ślimaki nagie (śliniki, pomrowy, pomrowiki) siejące największe spustoszenie. Ślimaki nagie żerują nocą, co gorsze przez cały okres wegetacyjny, jednak najwięcej problemów przysparzają wiosną, zjadając młode, delikatne rośliny, płatki kwiatów i siewki.

Ślimaki w ogrodzie – jak je zwalczać?

Na początku walki ze ślimakami warto skłonić się ku naturalnym metodom, które nie będą mocno ingerowały w środowisko naturalne. Najprostszym, jednak niezbyt przyjemnym procesem jest zbieranie ślimaków z roślin do pojemnika i wywożenie ich z dala od ogrodu. Łapanie ślimaków nagich jest o tyle problematyczne, że żery zaczynają około 21, w ciągu dnia chowają się w niewidocznych miejscach. Aby udało się je wyłapać, trzeba chodzić nocą z latarką lub zwabić ślimaki w jedno miejsce. Sprawdzoną metodą jest wyłożenie gleby w pobliżu miejsc żerowania ślimaków wilgotnymi szmatami, liśćmi łopianu, deskami, czy papą, gdzie w ciągu dnia ślimaki będą mogły się schronić. Jako wabik można też zastosować pokrojone jabłka, marchew ziemniaki czy buraki. Możemy też spróbować łapać ślimaki w pułapkę. Aby zrobić pułapkę na ślimaki, potrzebujemy plastikowych kubków i piwa. Kubki wkopujemy w ziemię i napełniamy piwem. Ślimaki lubujące się w złotym napoju będą probowały się do niego dostać, wpadając prosto do pułapki.

Koniecznie przeczytaj  Ptaki w Twoim ogrodzie – sprawdź, dlaczego są Twoim sprzymierzeńcem i jak je tam zaprosić?

Jak odstraszyć ślimaki?

Chcąc ochronić działkę, ogródek czy warzywniak przed ślimakami, warto w ich pobliżu zasadzić rośliny, których szkodniki nie tolerują, może to być na przykład:

  • parzydło leśne;
  • hyzop lekarski;
  • macierzanka;
  • nasturcja wielkokwiatowa;
  • krwawnik pospolity;
  • bez czarny;
  • bieluń dziędzierzawy;
  • majeranek;
  • szałwia lekarska;
  • tymianek;
  • czosnek;
  • cebula;
  • gorczyca biała.
Ślimaki w ogrodzie

Jak zapobiegać pojawieniu się ślimaków w ogrodzie?

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto trzymać się kilku zasad, które z pewnością zminimalizują ryzyko pojawienia się ślimaków w przydomowym ogrodzie. Co więc robić, aby zniechęcić te śliskie szkodniki do żerowania w naszym ogródku?

  • unikaj składowania w ogrodzie starych desek, gałęzi, materiałów budowlanych – to idealna kryjówka i schronienie dla ślimaków
  • regularnie koś trawę i chwasty w ogrodzie i bezpośrednim jego sąsiedztwie, wysokie zarośla podobnie jak wspominane deski są dobrym schornieniem dla ślimaków
  • spulchniaj glebę w słoneczne dni, co obniży jej wilgotność – susza zabija młode ślimaki i jaja
  • ochraniaj grządki i warzywniki rozsypując pasami wokół igliwie sosnowe, trociny, lub suchy piasek z popiołem – to dla ślimaków bariera nie do przejścia.
  • podlewanie ogrodu wykonuj rano
  • ściółkuj glebę liśćmi narecznicy samczej, która odstrasza ślimaki.

Środki chemiczne kontra ślimaki

Jeżeli domowe naturalne sposoby zwalczania i ochrony przed ślimakami nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczne może być użycie preparatów chemicznych na te szkodniki. Tak zwane moluskocydy zakupisz w większości sklepów ogrodniczych, jednak pamiętaj, że ich zastosowanie zawsze wiąże się w ingerencję w środowisko i nie są one obojętne dla innych stworzeń. Podstawowym składnikiem chemicznych środków na ślimaki zazwyczaj jest metaldehyd, pochodne karbaminowe lub siarczan miedzi, które niestety są trujące nie tylko dla ślimaków, ale też inny żywych organizmów, np. zwierząt żywiących się ślimakami. Jeśli to możliwe, korzystaj więc z metod naturalnych, a chemię stosuj w ostateczności.

Koniecznie przeczytaj  Rozchodnik - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie. Co musisz wiedzieć?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies