Strona Główna Ogród Świeża bazylia na wyciągnięcie ręki? Uprawa bazylii w Twoim ogrodzie jest naprawdę prosta!

Świeża bazylia na wyciągnięcie ręki? Uprawa bazylii w Twoim ogrodzie jest naprawdę prosta!

Autor: Maciej
Uprawa bazylii w Twoim ogrodzie, bazylia w doniczce

Bazylia to popularne zioło powszechnie wykorzystywane w kuchni śródziemnomorskiej, ale nie tylko. Bazylia bowiem z powodzeniem stosowana jest do doprawiania dań rozmaitej kuchni, takich jak dania mięsne, sałatki, sosy, czy makarony. Suszoną bazylię możemy kupić w niemal każdym sklepie spożywczym. Aby jednak w pełni czerpać z jej charakterystycznego aromatu i smaku, warto korzystać z „żywych” liści bazylii. Młode sadzonki tego zioła, z łatwością kupimy w dyskontach spożywczych czy na targu. Często zdarza się jednak, że kondycja tak zakupionych roślin nie jest najlepsza. Może to być spowodowane nieodpowiednim transportem, nawadnianiem lub złymi warunkami panującymi w sklepie. Znacznie lepszym i pewniejszym, ale nieco bardziej czasochłonnym sposobem jest posadzenie bazylii z nasion. Jak zatem uprawiać bazylie w ogrodzie? Od czego zacząć uprawę ziół i jak je pielęgnować?

Bazylia – charakterystyka

Bazylia to zioło pochodzące z Azji i Afryki, gdzie występuje jako roślina wieloletnia. W Polskim klimacie niestety zwykle bazylia nie jest w stanie przetrwać silnych mrozów, dlatego zwykle uprawiamy ją jako roślinę jednoroczną. Ze względu na swoje pochodzenie, bazylia najbardziej lubi stanowiska ciepłe, osłonięte od wiatru. Nie przepada za przesadzaniem, dlatego warto wybrać dla niej miejsce, w którym zagości na stałe. Bazylie możesz uprawiać zarówno w glebie, jak i w doniczkach. Z powodzeniem można ją hodować na tarasach czy balkonach, bez konieczności przesadzania do gruntu. Istnieje kilka odmian bazylii w tym odmiany różnokolorowe, takie jak Magic Blue, czy Magic Mountain. Najpopularniejsza jednak jest klasyczna bazylia zielona.

Bazylia – najlepsze warunki do uprawy?

Jak już wspomniano, bazylia lubi ciepłe i osłonięte od wiatru stanowiska, jednak nie powinna być narażona na ostre słońce, ponieważ może ono powodować żółknięcie liści. Najlepsze gleba do uprawy tego zioła powinna charakteryzować się dobrą przepuszczalnością, odpowiednim spulchnieniem i mieć próchnicze właściwości. Zadbaj, aby gleba do uprawy bazylii była też żyzna – bogata w składniki pokarmowe. Możesz nawozić bazylię naturalnymi nawozami takimi jak kompost, nie toleruje ona jednak nawożenia świeżym obornikiem.

Koniecznie przeczytaj  Grusza w ogrodzie – odmiany gruszy, uprawa, choroby

Jak zasadzić bazylię?

Bazylie możesz posadzić z nasion zakupionych w sklepie ogrodniczym lub z gotowych sadzonek. Bazylię z nasion powineneś wysiać na przełomie marca i kwietnia (jeśli sadzisz ją w domu) lub w maju – jeżeli sadzisz ją bezpośrednio do gruntu. Pierwsze siewki powinieneś zauważyć po około 14 dniach. Kiedy rośliny osiągną około 15 centymetrów wysokości, warto przyciąć ich wierzchołki. Pobudzi ją to do wzmocnienia systemu korzeniowego i sprzyja jej krzewieniu. Pikowanie oraz przesadzanie roślin doniczkowych na ich docelowe miejsce w gruncie możesz przeprowadzić po ostatnich wiosennych przymrozkach. Warto upewnić się, że temperatura powietrza nie spadnie już poniżej 5 stopni Celsjusza. W gruncie młode sadzonki należy sadzić co 30-45 cm.

Pielęgnacja bazylii

Po posadzeniu bazylii w wybranym miejscu nie należy jej zbyt obficie podlewać, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni tej rośliny. Podczas upałów, dobrym zwyczajem jest spryskiwanie liści bazylii wodą. Uprawiając bazylie, w momencie pojawienia się kwiatostanów trzeba usunąć je jak najszybciej, niedopuszczając tym samym do zawiązywania się nasion. Zabieg ten sprawia, że roślina skupia całą „siłę” na rozwoju nowych liści – które wykorzystujemy w kuchni, zamiast tracić energię na kwitnienie i owocowanie.

Zbiory bazylii – kiedy można zrywać zioła?

Bazylię można zbierać praktycznie przez cały rok (jeśli to uprawa doniczkowa) lub przez cały sezon wegetacyjny w przypadku uprawy gruntowej. Najlepsze i najbardziej automatyczne są jednak młode liście bazylii. Bazylie spożywa się najczęściej na świeżo, jednak można ją też mrozić lub suszyć. Specjaliści mówią, że najlepiej wydobywa się smak tego zioła, ucierając je z olejem.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies