Strona Główna Ogród Co posadzić obok iglaków? Planujemy aranżacje ogrodowe.

Co posadzić obok iglaków? Planujemy aranżacje ogrodowe.

Autor: Maciej
szyszka

Nasadzenia w ogrodzie warto planować. To ważne, ponieważ różne gatunki roślin czują się dobrze w towarzystwie jednych roślin, za innymi natomiast nie przepadają. Istotny jest również pokrój drzewa i jego maksymalna wysokość. Są gatunki które najlepiej sprawdzają się na tylne partie jako tło, inne natomiast lepiej wyeksponować z przodu. W tym artykule podpowiadamy jakie rośliny warto posadzić w sąsiedztwie iglaków i dlaczego?

Iglaki w ogrodzie – dlaczego tak je lubimy?

Iglaki to jedne z najpopularniejszych roślin sadzonych w przydomowych ogrodach. Lubimy je przede wszystkim dlatego że większość z nich jest zimozielona, dzięki czemu zdobią naszą działkę przez cały rok. Iglaki ponadto, są dość łatwe w uprawie, można z nich tworzyć zarówno efektowne zielone rzeźby, jak również zielone żywopłoty. Do najpopularniejszych iglaków ogrodowych zaliczamy:

 • Cisy
 • Tuje
 • Jodły
 • Świerki
 • Jałowce
 • Sosny
 • Cyprysiki
 • Sośniki
 • Modrzewie
 • Kryptomedia
 • Mikrobioty

Co posadzić obok iglaków?

Planując ogrodowe nasadzenia warto wybierać różne gatunki roślin, które wspólnie stworzą atrakcyjne rabaty. Iglaki możemy zestawiać zarówno z innymi iglakami, jak również z drzewami liściastymi oraz kwiatami i krzewami kwitnącymi. Warto sadzić rośliny, które będą urozmaicone kolorystycznie, aby nie tworzyły jednolitej zielonej plamy. Starajmy się więc, aby sąsiadujące ze sobą gatunki miały kontrastowe odcienie. Miejsca, gdzie rosną grupy iglaków dobrze jest uzupełnić niższymi bylinami lub pnączami. Będą one osłaniały ziemię, dzięki czemu zachowa ona wilgoć na dłużej, a przy tym nie będą konkurować z iglakami o składniki odżywcze. Do cienia nadadzą się takie rośliny jak bluszcz pospolity czy barwinek – bez problemu mogą rosnąć nawet bardzo blisko pnia.

Koniecznie przeczytaj  Cytrusy a kompost. Czy można kompostować resztki owoców cytrusowych?

Iglaki jako zielone tło

Iglaki jak już wspominano mogą stać się pięknym zielonym tłem dla roślin kwitnących. Krzewy i kwiaty będą wspaniale prezentować się na tle zielonej ściany z iglaków. Kwitnące hortensje i powojniki będą natomiast spektakularnie wyglądać na przykład na tle żywopłotu z tui. Iglaki świetnie sprawdzają się w zestawieniu z czerwonymi i żółtymi berberysami, a także z irgami. Chcąc urozmaicić kompozycję z iglaków, warto posadzić obok nich pięciornik krzewiasty oraz tawułę japońską.

Na co zwrócić uwagę sadząc rośliny obok iglaków?

Planując nasadzenia, które mają uzupełnić aranżację z iglaków, musimy pamiętać o tym, że drzewa i krzewy iglaste rosną wolniej od liściastych. Dlatego w sąsiedztwie młodych iglaków lepiej sadzić początkowo niskie gatunki roślin liściastych, które nie zdominują młodych iglaków. Pamiętajmy również o tym, żeby rośliny sąsiadujące wybierać tak, aby ich wymagania były zbliżone. Chodzi tu przede wszystkim o takie parametry jak nasłonecznienie, pH gleby oraz zapotrzebowanie na wodę.

Iglaki na balkonie i tarasie

Iglaki można uprawiać nie tylko w ziemi w ogrodzie, ale również w donicach i pojemnikach na balkonach i tarasach. Do uprawy na balkonie zwykle wybierane są karłowate gatunki iglaków, które warto uzupełnić o kwitnące krzewy oraz kwiaty sezonowe. Tutaj sprawdzą się kwitnące pelargonie, piękne surfinie, werbeny, czy wdzięczne bratki. Możemy zestawić iglaki również z niecierpkami oraz begoniami. Iglaki zwykle sadzimy w osobnych pojemnikach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym samym pojemniku wsadzić rośliny sezonowe. Trzeba jednak pamiętać, aby donica czy pojemnik były odpowiedniej wielkości. W przeciwnym razie rośliny nie otrzymają odpowiedniej ilości składników odżywczych i będą miały za mało wilgoci. Uprawa dużych roślin w donicach jest bardziej wymagająca, jednak warta zachodu, ponieważ efekty są spektakularne.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies