Strona Główna OgródTrawnik Co to jest mulczowanie i grassowanie trawnika?

Co to jest mulczowanie i grassowanie trawnika?

Autor: Maciej
Czym jest mulczowanie trawy i gleby

Mulczowanie trawnika to ostatnio dość popularne i często pojawiające się pojęcie w branży ogrodniczej. Coraz więcej ekspertów w tej dziedzinie podkreśla korzystny wpływ tego procesu na kondycję trawnika. Czym tak właściwie jest mulczowanie, czy rzeczywiście warto je robić, a jeśli tak to w jaki sposób? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Mulczowanie gleby i trawy

Mulczowanie gleby jest to jeden z głównych elementów uprawy konserwującej. Co to oznacza? Mulcz jest to ochronna warstwa, którą umieszcza się na powierzchni gleby w celu jej zabezpieczenia. Mulczem może być różnego rodzaju materia organiczna, taka jak ścięte rośliny, czy też słoma. Aby ograniczyć niekorzystny wpływ czynników siedliskowych w trakcie zimy, glebę uprawną przykrywa się warstwą masy organicznej, czyli mulczem. Do najważniejszych korzyści, jakie niesie ze sobą mulczowanie gleby, zaliczmy regulację temperatury gleby, zatrzymywanie wilgoci w glebie, ograniczenie zachwaszczenia oraz wzbogacenie gleby o materię organiczną. Zabieg mulczowania, który do tej pory najczęściej stosowany był w rolnictwie, dziś wykorzystywany jest również w ogrodnictwie ozdobnym.

Co to jest mulczowanie trawy?

Mulczowanie, czyli ściółkowanie trawy, ma takie samo zadanie jak mulczowanie gleby w rolnictwie. Użyźnienie gleby z pomocą materii organicznej, która w tym przypadku najczęściej jest ścięta i rozdrobnioną trawą, pozytywnie wpływa na kondycje trawnika, zabezpiecza podłoże przed nadmiernym zachwaszczeniem, a także pomaga zabezpieczyć trawnik przed nadmierną utratą wilgoci. Obecnie najprostszym sposobem na mulczowanie trawnika jest zakup kosiarki z funkcją mulczowania. W tego typu kosiarkach noże rozdrabniają skoszoną trawę na bardzo drobne kawałeczki, które opadając na trawnik, pokrywają go naturalną warstwą ściółki, czyli mulczu. Zwykła kosiarka nie rozdrabnia trawy na tak małe kawałki, aby mogły one posłużyć jako warstwa ochronna, efekt może być wręcz odwrotny. Zbyt duże kawałki długiej trawy zalegające na trawniku mogą prowadzić do jego obciążenia, a w rezultacie uszkodzenia. Możemy spróbować oczywiście koszenia trawy bez kosza bardzo często, co w pewien sposób może pomóc zyskać efekt zbliżony do efektu, jaki daje kosiarka z funkcją mulczowania. Jeżeli jednak zależy nam na profesjonalnym mulczowaniu gleby i trawy, lepiej zainwestować w kosiarkę z funkcją mulczowania.

Koniecznie przeczytaj  Pielęgnacja trawnika krok po kroku - sprawdź, jak kompleksowo o niego zadbać o każdej porze roku!

Kosiarka z funkcją mulczowania

Jak już wspominano do mulczowania trawy najlepiej używać kosiarki z funkcją mulczowania. Jest to urządzenie o budowie analogicznej do zwykłej kosiarki. To, czym się od niej różni to system noży. W kosiarkach z mulczowaniem znajdziemy bowiem system podwójnych noży, a także system mielenia zmiennego. Pozwala to na większą częstotliwość cięcia trawy, dwa noże rozdrabniają pokos na drobne kawałeczki, które po zmieleniu pozwalają uzyskać idealny materiał do mulczowania, który szybko ulegnie rozkładowi i zapewni trawnikowi i glebie odpowiednie odżywienie.

Grassowanie trawy

Nowoczesne kosiarki posiadają szereg przydatnych funkcji, które pomagają nam jeszcze lepiej i jeszcze łatwiej dbać o kondycję naszego trawnika. W ofercie producentów znajdziemy kosiarki elektryczne z mulczowaniem, spalinowe kosiarki z funkcją mulczowania, czy też kosiarki z funkcją grassowania trawy. Warto przed zakupem nowego urządzenia koszącego, zapoznać się dokładnie z ofertą markowych producentów kosiarek i dowiedzieć się jakie udogodnienia i funkcjonalności są dostępne. Jedną z ciekawych funkcji oferowanych przez niektóre firmy produkujące kosiarki jest wspomniane już grassowanie. Co to znaczy? Grassowanie trawy to funkcja pozwalająca na koszenie mokrej trawy. Dzięki temu pogoda przestaje być przeszkodą do pielęgnacji trawnika.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies