Strona Główna Nawadnianie Wąż nawadniający – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wąż nawadniający – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Autor: Maciej
Wąż nawadniający - linia kroplująca

Odpowiednie nawadnianie to fundamentalny element pielęgnacji ogrodu, który jest niezbędny do tego, aby rośliny rozwijały się prawidłowo, a nasza zielona przestrzeń prezentowała się pięknie i zdrowo. W zależności od rodzaju roślinności, miejsca nasadzeń oraz gleby może być wskazany inny sposób nawadniania, który zagwarantuje optymalną podaż wody, która zapewni roślinom taki poziom wilgotności, jakiego potrzebują. Węże nawadniające to jeden ze sposobów podlewania ogrodu, który cieszy się rosnącą popularnością, ze względu na swoje wyjątkowe możliwości. Kiedy zatem najlepiej wybrać wąż nawadniający, jaki wąż do systemu nawadniania sprawdzi się najlepiej, czym kierować się przy wyborze węża do podlewania kropelkowego?

Wąż nawadniający co to takiego?

Wąż nawadniający, czy też wąż kropelkowy, to nic innego jak wąż ogrodowy z dziurkami, mający za zadanie równomierną, stopniową podaż wody bezpośrednio do gleby, co zapewnia optymalny jej pobór przez rośliny. Z tego typu węża woda wylewa się powoli na całej jego długości, dzięki czemu równomiernie nawadnia cały obszar w pobliżu węża.

Układanie węża nawadniającego

Ułożenie węża kropelkowego może być dwojakie. Jedna wersja to rozłożenie go płytko pod powierzchnią ziemi, natomiast druga to rozłożenie naziemne. To, które rozwiązanie wybierzemy zależy od możliwości terenu, a także ewentualnego rozmieszczenia systemu nawadniania. Podziemne rozłożenie węża nawadniającego jest z pewnością bardziej estetyczne, a także bezpieczniejsze – nie grozi potknięciem, czy też uszkodzeniem węża podczas prac pielęgnacyjnych, koszenia czy podcinania drzewek. Rozłożenie węża powinno być dostosowane do rozmieszczenia roślin, które mają zostać nim nawodnione. Musimy pamiętać o dopasowaniu długości węża do jego parametrów, jest to potrzebne do zachowania wskazanej przez producenta wydajności węża kropelkowego. Ważnymi elementami, które również wpłyną na poprawne funkcjonowanie węża i jego optymalną wydajność jest spadek terenu, a także chłonność całego kompleksu glebowego, na którym wąż pracuje.

Koniecznie przeczytaj  Podlewanie kwiatów – co warto wiedzieć?

Węże do nawadniania ogrodu

Wśród dostępnych na rynku węży do nawadniania ogrodu możemy spotkać wciąż jeszcze różne nazewnictwo. Niektórzy producenci rozróżniają węże pocące i węże kropelkowe. Zasada ich działania jest jednak niemal identyczne, odmienna jest tylko specyfika technologiczna węża. Jeżeli chodzi o wąż pocący opinie, jakie na jego temat możemy usłyszeć dotyczą przede wszystkim jeszcze bardziej równomiernego rozprowadzania wody. Jest to możliwe właśnie dzięki jego budowie. Węże pocące wykonane są bowiem z osłony półprzepuszczalnej, która to właśnie odpowiada za równomierną emisję wody do gleby. W odróżnieniu do węża kropelkowego wąż pocący nie posiada widocznych otworów, tylko oddaje wodę całą powierzchnią, dlatego mówi się o jego większej efektywności. W rzeczywistości jednak są to bardzo niewielkie różnice, dlatego wąż kropelkowy może z powodzeniem zastępować wąż pocący i odwrotnie. Wąż z dziurkami do podlewania, czyli tak zwany wąż kropelkowy charakteryzuje się dużą ilością otworów na powierzchni całego węża, z których wypływa woda w formie dużych kropel. Krople wchłanianie są natychmiast do gleby co gwarantuje doskonały efekt nawodnienia.

Czym kierować się przy wyborze węża kropelkowego?

Przed zakupem węża nawadniającego do ogrodu, warto dokładnie przeanalizować parametry poszczególnych modeli i zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • Osłona – musi być ona trwała i odporna na uszkodzenia, wąż rozłożony podziemne będzie narażony na mikrootarcia drobin gleby, co po dłuższym czasie może powodować ścieranie węża.
  • Długość – powinna być ona dobrana do wielkości ogrodu, nie można przycinać węża kropelkowego, ponieważ ten rodzaj węży jest dostosowany do pracy pod określonym ciśnieniem dopasowanym do długości węża, w przeciwnym razie nie będzie on działał w sposób optymalny
  • Marka – lepiej zainwestować w produkt dobrej marki gwarantujący wysoką jakość i trwałość, tylko wtedy będziemy mieć szansę uzyskać pożądane rezultaty w postaci na przykład równomiernego optymalnego nawodnienia.
Koniecznie przeczytaj  Jak zwiększyć ciśnienie wody do podlewania ogrodu?

Jaki wąż kropelkowy będzie najlepszy do systemu nawadniania?

Węże nawadniające zazwyczaj są jednym z elementów automatycznego systemu nawadniania, w skład którego wchodzą różnego rodzaju zraszacze wynurzalne, stacjonarne, mikrozraszacze itp. Najważniejszą kwestią, aby cały system działał poprawnie, jest zachowanie optymalnego ciśnienia wody. Czasami konieczne jest zamontowanie pompy, która zadba o to ciśnienie, a czasami trzeba zastosować też reduktor ciśnienia. Jest to związane z tym, że różne elementy systemu nawadniania mają różne potrzeby ciśnieniowe, a zbyt małe lub zbyt duże cienienie może prowadzić do ich uszkodzenia, lub niewydajnego działania. Zastanawiając się więc jaki wąż do systemu nawadniania wybrać, zwróćmy szczególną uwagę na parametry takie jak ciśnienie, jakie jest wymagane do danego węża, tak aby dostosować go do pozostałych elementów naszej instalacji nawadniającej.

Montaż nawadniania kropelkowego

Kiedy już wybierzmy i zakupimy odpowiedni wąż do nawadniania ogrodu, a także skompletujemy niezbędny osprzęt, kolejnym krokiem jest montaż linii kroplującej w ogrodzie. Jak już wcześniej wspominano mamy dwie możliwości, ułożenie węża na, lub pod powierzchnią ziemi. Jeżeli decydujemy się na naziemne ułożenie węża kropelkowego, jego trasa przebiegała będzie między roślinami, które mają zostać nim nawadniane. Wąż układamy na powierzchni ziemi, w odpowiednich odstępach stabilizujemy go do ziemi specjalnie do tego przeznaczonymi szpilkami co około pół metra. Układając wąż kropelkowy, musimy zwrócić uwagę na to, aby otwory znajdowały się po boku węża i nie były narażone na zapchanie się ziemią, Po rozłożeniu węża możemy poprawić efekt estetyczny przez przysypanie go korą lub kamieniem ozdobnym, jaki występuje w danym obszarze ogrodu, jednak nie jest to konieczne. Jeżeli wąż nawaniający ma być częścią automatycznego systemu nawadniania, wówczas łączymy go w przeznaczonej do tego puszcze rozdzielającej z elektrozaworem, który umożliwia sterowanie linią kroplującą za pomocą sterownika.

Koniecznie przeczytaj  Podlewanie ogrodu zimą - to nie szaleństwo, a konieczność!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies