Strona Główna Nawadnianie Odzyskiwanie wody deszczowej – koszt systemu zbierania wody

Odzyskiwanie wody deszczowej – koszt systemu zbierania wody

Autor: Maciej
Odzyskiwanie wody deszczowej

Denerwują Cię częste i intensywne opady deszczu? Przypomnij sobie o tym w czasie suszy, kiedy spękana słońcem ziemia będzie prosić o wodę. Wówczas możesz sięgnąć do zbiornika na deszczówkę i użyć jej do nawodnienia ogrodu. Zresztą nie tylko do tego – deszczówka ma jeszcze wiele innych zastosowań! Warto więc korzystać z tego, co podsyła nam sama matka natura. W jaki sposób możesz wykorzystać deszczówkę? Ile kosztuje system pozyskiwania i obrotu taką wodą? 

Dlaczego warto pozyskiwać deszczówkę?

Woda to jeden z tych zasobów natury, który zużywamy w ogromnych ilościach. Wodę pitną, do której mamy dostęp w kranach, w znacznej mierze zużywamy do “brudnych” czynności: spłukiwania wody w klozecie, mycia rąk, prania, sprzątania czy właśnie wspomnianego już podlewania roślin. 

Tymczasem problem z dostępem do wody pitnej na świecie jest coraz większy. Deszcz pada i pada, w ogrodzie powstają kałuże, woda podmywa trawnik i grządki. Opadów nie ma nigdy wtedy, kiedy by się przydały? Zapewnij sobie dostęp do wody deszczowej w każdej chwili, kiedy tylko będziesz mieć taką potrzebę. Jak? Poprzez odzysk wody deszczowej! Wystarczy pojemnik na wodę deszczową i specjalny (choć prosty) system, który pozwoli na jej gromadzenie oraz zapewni łatwy dostęp do niej. 

Odzyskiwanie wody deszczowej ma same zalety. Jest ekologiczne (nie marnuje się wody pitnej) i ekonomiczne (woda deszczowa jest przecież za darmo!). Wykorzystaj więc siłę natury, by jednocześnie o nią dbać i zmniejszyć koszty utrzymania domu. 

W jaki sposób można wykorzystać deszczówkę?

Teoria teorią, a jak odzyskiwanie wody deszczowej można wykorzystać w praktyce? Choć woda z zewnątrz, z deszczu, może kojarzyć się z zanieczyszczeniami, to warto wiedzieć, że dopóki nie zetknie się z brudną powierzchnią, jest czyściutka!

Koniecznie przeczytaj  Kule nawadniające do kwiatów – rodzaje, zastosowanie i opinie

Do czego możesz wykorzystać wodę z deszczu? Przede wszystkim do wymienionych już wcześniej czynności, czyli:

  • spłukiwania muszli klozetowej;
  • podlewania ogródka;
  • sprzątania (między innymi w domu czy mycia samochodu);
  • prania (czy wiesz, że na codzienne pranie zużywa się aż 12% wody pitnej?).

W zasadzie wszędzie tam, gdzie i tak używasz wody pitnej, ale jest Ci jej szkoda zużywać i nie ma takiej potrzeby. 

Deszczówki możesz używać również do uzupełniania oczek wodnych czy przydomowych stawów – w końcu to to samo źródło, co w naturze. Deszczówka rewelacyjnie sprawdzi się także do podlewania roślin domowych. 

Jak zbierać deszczówkę? 

Sposoby pozyskiwania wody deszczowej zależą od tego, w jaki sposób chcesz ją finalnie wykorzystywać. Jeżeli będzie służyć tylko do podlewania ogródka czy prac porządkowych na zewnątrz, wystarczy pojemnik do zbierania deszczówki. To specjalny, duży (do wyboru są różne warianty wielkości) pojemnik, przeważnie z kranem, dzięki któremu masz bezpośredni dostęp do jego zawartości. 

Taki pojemnik na deszczówkę ustawia się zazwyczaj w pobliżu rynny i to właśnie z niej woda spływa przez specjalny system zbierania wody deszczowej do środka. Pojemnik, ze względu na swoje gabaryty i przez to wagę, ustawia się w stałym miejscu, na stabilnym podłożu (lub zakopuje w ziemi, w zależności od rodzaju zbiornika czy preferencji). Ten sposób gromadzenia wody sprawdzi się również w przypadku, gdy deszczówka ma być wykorzystywana do podlewania roślin. Wówczas wąż ogrodowy wystarczy podłączyć do kranu w zbiorniku, skąd woda będzie do niego dystrybuowana. 

Mając taki pojemnik na deszczówkę w ogrodzie, masz także świetne źródło pozyskiwania wody np. do mycia rąk po pracach ogrodowych. 

Jeżeli jednak planujesz szersze wykorzystanie deszczówki, np. chcesz doprowadzić ją do instalacji w domu, musisz wziąć pod uwagę nieco bardziej rozbudowany system. 

Koniecznie przeczytaj  Wszystko o zraszaczach ogrodowych – kompleksowy poradnik

Potrzebny będzie oczywiście zbiornik na taką wodę, ale oprócz niego niezbędne będą również przewody zewnętrzne, które podłączysz do instalacji w budynku, a także filtry, które wyłapią i zneutralizują zanieczyszczenia. 

Taką instalację najłatwiej zaplanować na etapie budowy domu. Warto bowiem wziąć pod uwagę to, że woda deszczowa zbiera zanieczyszczenia dopiero po drodze, tj. spływając po dachach czy rynnach. Budując dom z myślą o ekologicznym wykorzystaniu deszczówki, warto mieć na uwadze pokrycie dachu. Trzeba unikać materiałów, które tę wodę mogą zanieczyścić, tj. papa czy azbest. Najlepiej sprawdzą się dachy betonowe i ceramiczne – to materiały, na których przy okazji zbiera się najmniej zanieczyszczeń. 

Odzyskiwanie wody deszczowej z rynny

Ile kosztuje pozyskiwanie i wykorzystanie deszczówki?

Choć korzystanie z wody deszczowej jest bezpłatne, to jednak aby uzyskać dostęp do takiej wody, trzeba ponieść inwestycję w postaci systemu odzyskiwania wody deszczowej. Jak drogi jest odzysk wody deszczowej? Koszt jest uzależniony przede wszystkim od tego, jak bardzo system ma być rozbudowany. 

Jeżeli deszczówkę zamierzasz wykorzystywać tylko w ogrodzie, do podlewania roślin czy mycia rąk, ewentualnie pozyskiwać ją stamtąd do prac porządkowych, koszt nie będzie bardzo duży: to kwestia zakupu pojemnika i systemów doprowadzających wodę do niego. 

Kompaktowe zbiorniki o pojemności np. 200 l to koszt rzędu 150-200 zł (+ systemy doprowadzające). Jest on więc znikomy w porównaniu do korzyści, jakie to rozwiązanie przynosi. 

Jeżeli jednak z deszczówki chcesz korzystać na większą skalę, naturalnie potrzebny będzie ogromny zbiornik (nawet 10-krotnie większy) oraz systemy doprowadzające. To koszt nawet kilku tysięcy złotych. Inwestycja zwróci się jednak tym szybciej, im więcej wody na co dzień zużywasz! 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies