Strona Główna Ogród Naturalistyczny ogród pełen kwiatów. Jak założyć łąkę kwietną w Twoim ogrodzie?

Naturalistyczny ogród pełen kwiatów. Jak założyć łąkę kwietną w Twoim ogrodzie?

Autor: Maciej
Naturalistyczny ogród pełen kwiatów, łąka kwietna

Urządzanie ogrodu można pod wieloma względami porównać do urządzania domu lub mieszkania. Jeśli marzy Ci się piękny, spójny ogród, dopasowany do Twoich preferencji estetycznych, musisz zrobić plan działania. Przede wszystkim, pierwszy krok to wybór stylu ogrodu. Dzięki temu zawęzisz nieco pole poszukiwań odpowiednich roślin, a także elementów architektury ogrodowej i materiałów, które wykorzystasz w ogrodzie. Przykładowo, w ogrodach w stylu japońskim, będzie dominować kamień, elementy wodne oraz zielone drzewa i krzewy. Z kolei ogród w stylu nowoczesnym będzie charakteryzował się prostotymi formami i starannie dobranymi nasadzeniami. Architektura w nowoczesnym ogrodzie wykorzystuje elementy kamienia i stali. Ciekawym stylem całkowicie odmiennym od estetycznego i precyzyjnego stylu nowoczesnego, jest styl naturalistyczny. Ogród naturalistyczny można porównać do sielskiego wiejskiego krajobrazu. Drewniane elementy naturalnie komponują się z roślinami sprawiającymi wrażenie jakby rosły całkiem na dziko. Jednym z elementów, który doskonale sprawdzi się w tego typu ogrodzie, jest łąka kwietna. Z niniejszego artykułu dowiesz się, co zrobić, aby założyć piękną i kolorową łąkę kwietną. Jak dbać o taką łąkę i co zrobić, aby nie wymknęła się ona spod kontroli.

Moda w ogrodzie

Trendy w modzie zmieniają się jak w kalejdoskopie i nie dotyczy to tylko mody odzieżowej, ale mody w każdym jej obliczu. Jeżeli chodzi o trendy ogrodowe, to już od kilku lat możemy zaobserwować popularność rozluźnienia ogrodowych kompozycji, które teraz inspirowane są naturalnymi zbiorowiskami roślin. Trend ten obecny jest w postaci trawa ozdobnych, kompozycje rabatowe z bylinami, a obecnie coraz modniejsze stanie się zastępowanie tradycyjnego trawnika łąką kwietną.

Koniecznie przeczytaj  Kocimiętka - przepiękna ozdoba każdej rabatki. Jakie ma wymagania co do uprawy?

Łąka kwietna w ogrodzie – dlaczego warto ją założyć?

Łąka kwietna ma naturalny, niepowtarzalny urok, jednak oprócz walorów estetycznych, jest to rozwiązanie bardzo praktyczne. Pielęgnacja i utrzymanie pięknego trawnika wymaga bardzo dużo czasu i pracy. Co więcej, wymaga większych nakładów finansowych, związanych z regularnym nawożeniem oraz nawadnianiem trawy. Łąka kwietna jest niemal całkowitą odwrotnością. Nie wymaga nawożenia, nie musisz jej nawozić i nawadniać, oszczędzasz więc wodę i czas. Regularne koszenie nie jest konieczne, dzięki czemu nie emitujesz spalin do atmosfery, a także nie ingerujesz w życie i środowisko naturalne owadów i drobnych organizmów. Można więc śmiało pokusić się o stwierdzenie, że łąka kwietna jest nie tylko modna, ale i przyjazna środowisku. To więc najlepsze rozwiązanie dla wszystkich, którym bliska jest troska o planetę.

Łąka kwietna – od czego zacząć?

W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć gotowe mieszanki nasion do założenia łąki kwietnej. Znajdują się w nich nasiona traw i roślin kwitnących takich jak łubin trwały, koniczyna, chaber, mak polny czy lucerna. Alternatywnie możesz kupić zestaw nasion, które pochodzą ze zbiorowisk naturalnych. Są one o tyle ciekawe, że pozwalają stworzyć łąkę kwietną o określonym typie. Jeszcze jednym sposobem na pozyskanie nasion i stworzenie łąki jest ich samodzielne zebranie.

Wysiew nasion i pielęgnacja łąki kwietnej

Kiedy już wybierzesz, kupisz lub nazbierasz odpowiednie nasiona do stworzenia łąki kwietnej, możesz przystąpić do wysiewu. Oczywiście wcześniej musisz jeszcze odpowiednie przygotować teren, a nasiona wymieszać z piaskiem. Teren pod łąkę kwietną przygotowujesz podobnie jak pod trawnik. Nawierzchnię, na której rośnie już jakaś roślinność, trzeba zaorać, a następnie zbronować, lub ręcznie rozdrobnić glebę. Po zaoraniu warto odczekać około 2 tygodni, żeby wzeszły ewentualnie występujące w glebie chwasty. Pozwoli to na ich mechaniczne lub chemiczne usunięcie. Dla uzyskania lepszego podłoża pod łąkę możesz wzbogacić wierzchnią warstwę gleby o ziemię ogrodniczą pomieszaną z gliną oraz piaskiem. Kiedy podłoże jest już dokładnie zgrabione oraz wymieszane, możesz przystąpić od wysiewu nasion.

Koniecznie przeczytaj  Jak pozbyć się pokrzyw z ogrodu?

Kiedy wysiewać łąkę kwietną?

Najlepszym terminem do wysiewu nasion łąki kwietnej jest wczesna wiosna, ewentualnie późna jesień. W tych terminach łatwiej będzie utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża, konieczną do kiełkowania nasion. Po wysianiu nasion nie należ przysypywać ich ziemią, jednak zleca się wywałowanie nawierzchni, w celu lepszego przylegnięcia do podłoża. Dzięki temu, nasiona łatwiej i szybciej pociągną wodę z podłoża i wykiełkują. Kiełkowanie roślin będzie najprawdopodobniej nierównomierne, co jest całkowicie normalne i wynika z różnorodności gatunkowej.

Koszenie łąki kwietnej

Jak wcześniej wspominano, łąka kwietna jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym niż pielęgnacja trawnika, między innymi ze względu na częstotliwość koszenia i emisję spalin. Łąkę kwietną, która przede wszystkim nastawiona jest na rośliny kwitnące, będziesz musiał wykosić tylko raz, maksymalnie dwa razy w roku – początkiem lata i jesienią.

Na co zwrócić uwagę wybierając nasiona na łąkę kwietną?

Wybierając lub zbierając nasiona na łąkę kwietną, musisz kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale też możliwościami i parametrami gruntu, na jakim przyjdzie im rosnąć. Jeżeli na przykład Twoja łąka będzie usytuowana w mocno nasłonecznionym terenie, a gleba jest raczej sucha, lepiej wybierz nasiona, które nie potrzebują dużo wilgoci. Analogicznie, na gleby gliniaste, mało przepuszczalne i podmokłe wybierz nasiona takich roślin, które dobrze czują się w takich właśnie warunkach. Dzięki dobremu doborowi nasion do warunków, w jakich będą rosnąć, unikniesz dodatkowych prac pielęgnacyjnych związanych z podlewaniem.

Jakie gatunki roślin na łąkę kwietną?

Rośliny występujące w mieszankach traw do założenia łąki z reguły są wieloletnie. Dzięki czemu nie ma konieczności uzupełniania i dosiewu nasion każdego roku. Gatunki kwiatów i traw, które możesz spotkać w mieszankach traw to np.:

  • chaber austriacki
  • jaskier ostry
  • chaber łąkowy
  • firletka poszarpana
  • bukwica pospolita
  • krwawnik pospolity
  • złocień zwyczajny
  • brodawnik zwyczajny
  • świerzbica polna
  • kozibród łąkowy
  • krwiściąg lekarski
  • wyka ptasia
  • marchew dzika
  • komonica zwyczajna
Koniecznie przeczytaj  Łąka kwietna w ogrodzie - piękna alternatywa dla trawnika. Wysiew i pielęgnacja

Jak dbać o łąkę kwietną?

Podstawową czynnością pielęgnacyjną łąki kwietnej jest jej odpowiednie skoszenie. Mimo iż robi się to raz, a maksymalnie dwa razy w roku, bardzo ważna jest cała procedura. Przede wszystkim, jak już wcześniej wspomniano, łąkę wieloletnią kosi się na początku lata – czerwiec lipiec, z kolei jednoroczną na jesień. Koszenie łąki zaplanuj na suchy dzień. Łąkę najlepiej kosić kosą, ewentualnie wykaszarką akumulatorową. Skoszone rośliny, czyli tak zwany pokos na jakiś czas pozostaw na łące. Pozwoli to nasionom roślin osypać się. Wysuszone siano zbierz. Niektórzy polecają pozostawić cześć łąki nieskoszone na zimę. Może stać się ona bowiem schronieniem na zimę dla małych zwierząt oraz owadów, a dodatkowo ptaki będą mogły znaleźć pożywienie w postaci nasion.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies