Strona Główna Ogród Dżdżownice w ogrodzie: jaką pełnią rolę?

Dżdżownice w ogrodzie: jaką pełnią rolę?

Autor: Maciej
Dżdżownice w ogrodzie: jaką pełnią rolę?

Różnego rodzaju insekty i robaki w ogrodzie kojarzą się przeważnie negatywnie. Wiele z nich wyrządza wiele szkód w uprawach, skutecznie niwecząc nasz wysiłek włożony w pielęgnację ogrodu. Są jednak pewne wyjątki i dżdżownice bez wątpienia do nich należą. Ich obecność w ogrodzie jest pożądana i warto podejmować działania, które przyczynią się do… zwiększenia ich ilości. Jakie korzyści płyną z obecności dżdżownic w ogrodzie i co zrobić, by było ich więcej? 

Dżdżownice – co warto o nich wiedzieć? 

Choć ich wygląd może budzić co najmniej średnio pozytywne skojarzenia, to jednak warto wiedzieć, że dżdżownice są przyjaznymi, niegroźnymi żyjątkami, które nie tylko nie zrobią krzywdy człowiekowi, ale dodatkowo przyniosą sporo korzyści ogrodowi!

W naszym kraju żyją aż 32 gatunki dżdżownic. Są to niewielkie pierścienice, a ich ciało jest wyraźnie podzielone na segmenty. Dżdżownica wygląda, jakby składała się właśnie z pierścieni, ułożonych jeden przy drugim. Są niewielkie: osiągają długość maksymalnie kilkunastu centymetrów. 

Dżdżownice żyją pod ziemią, drążąc tunele. Wychodzą z nich na powierzchnię w czasie opadów deszczu, aby uniknąć utopienia i mieć czym oddychać. Stąd słynne powiedzenie, że coś pojawia się w ilości “jak dżdżownice po deszczu”. To właśnie od deszczu wzięła się ich nazwa: po staropolsku mówiło się o dżdżu. 

Jeśli zauważysz obecność dżdżownic w swoim ogrodzie, to doskonały znak. Lubią one bowiem bytować w żyznej i bogatej w związki organiczne glebie. Nie niszczą upraw i w żaden sposób nie są gatunkiem inwazyjnym. Wręcz przeciwnie: ich pożywienie stanowią rozkładające się resztki roślin i zwierząt. 

Rola dżdżownic w ogrodzie 

Obecność dżdżownic w ogrodzie to nie tylko swoista gwarancja jakości gleby. Te małe pierścienice są również bardzo pożyteczne. Jaka jest rola dżdżownic w ogrodzie? Przede wszystkim:

  • przyczyniają się do rozkładu materii organicznej – za to odpowiadają ich odchody, które mają postać grudek żyznej próchnicy,
  • poprawiają strukturę gleby – dzięki temu, że dżdżownice drążą tunele, gleba w naturalny sposób zostaje rozluźniona i rozpulchniona, a tym samym woda i powietrze docierają do jej głębszych warstw;
  • pomagają zapobiegać chorobom roślin – przede wszystkim grzybiczych. Zalegające liście i resztki roślin to świetne środowisko do rozwoju grzybów, które nierzadko atakują rośliny. Dzięki temu, że dżdżownice żywią się rozkładającymi się resztkami roślin, zmniejszają to ryzyko!
Koniecznie przeczytaj  Po co pnie drzew maluje się na biało?

Dżdżownice stanowią także cenny pokarm dla wielu innych gatunków żyjących w ogrodzie. Żywią się nimi między innymi krety, ptaki i żaby. 

Jak zaprosić więcej dżdżownic do ogrodu?

Im bardziej naturalne warunki w ogrodzie, tym lepiej – bowiem żyje w nim więcej gatunków. Im ogrodowi bliżej do dzikiego, naturalnego środowiska różnych organizmów, tym lepiej! Jeśli chcesz, by na Twoim zielonym kawałku dżdżownice chętnie bytowały, możesz im w tym pomóc. Podstawą jest zaniechanie stosowania sztucznych, szkodliwych środków do oprysków roślin. Zabijają one wiele żywych organizmów, w tym dżdżownice. Zamień je na naturalne, najlepiej w pełni organiczne środki. W ten sposób stworzysz prawdziwy raj dla dżdżownic i nie tylko ich. 

Ziemia jest dość sucha? To niezbyt atrakcyjne warunki dla dżdżownic. Możesz je jednak poprawić w prosty sposób: glebę wzbogać materią organiczną albo wymieszaj ziemię z gliną. Dzięki temu przyciągnie dżdżownice. Te z kolei pożywiając się materią organiczną, wydalą jej niestrawione resztki w postaci próchnicy. To prosty i w pełni naturalny sposób na to, by użyźnić glebę w ogrodzie, a tym samym dorobić się bujniejszych i piękniejszych plonów. 

Nie chcesz czekać na to, aż natura zadziała sama? Możesz jej nieco pomóc! Złap dżdżownice i… po prostu wypuść je w ogrodzie, a one doskonale sobie poradzą. Dżdżownice możesz również kupić i wypuścić je w ogrodzie.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies