Strona Główna Ogród Po co pnie drzew maluje się na biało?

Po co pnie drzew maluje się na biało?

Autor: Maciej
Po co maluje się pnie drzew?

Zapewne niejeden raz zastanawiało Cię, dlaczego pnie drzew są pomalowane na biało. Nakładanie kolorów na drzewa kojarzy się z oznakowaniem szlaków górskich, jednak w tym przypadku zupełnie nie o to chodzi. Biała farba na pniach drzew owocowych nie jest zabiegiem dekoracyjnym, a pielęgnacyjnym i ma swoje ściśle określoną funkcję. Jaką? Kiedy najlepiej malować drzewa i czego do tego użyć? 

Malowanie pni drzew owocowych na biało – czemu służy? 

Być może drzewa pomalowane na biało wyglądają estetycznie i mogą być dodatkową ozdobą ogrodu. Jednak ten zabieg nie służy upiększeniu drzew, a ich zabezpieczeniu. 

Warto uściślić, że do malowania nie używa się białej farby (a może to tak wyglądać), a wapna. Można użyć go na dwa sposoby, w formie:

  • roztworu wapna palonego;
  • gotowego wapna do bielenia.

Powód, dla którego maluje się pnie drzew (aż do pierwszych rozgałęzień gałęzi), jest właściwie jeden. Biały kolor odbija promienie słoneczne, dzięki czemu pień nie nagrzewa się od niego. To z kolei chroni drzewo, gdy nocą nadchodzą mrozy. Nagrzana za dnia kora może pękać pod wpływem mrozu. Powstałe w ten sposób pęknięcia sprzyjają rozwojowi chorób drzewa. Bielenie drzew wykonuje się również w przypadku, gdy kora ma tendencje do pękania. 

Pomalowane na biało pnie drzew

Kiedy najlepiej zabezpieczyć drzewo? 

Bielenie drzew jest więc zabiegiem zabezpieczającym przed działaniem mrozów. Z tego względu wykonuje się je na początku zimy: przeważnie w połowie grudnia. Może zdarzyć się tak, że zamiast opadów śniegu, będzie padać deszcz, który zmyje wapno. W takim przypadku zabieg warto powtórzyć na początku nowego roku. 

Koniecznie przeczytaj  Jak się pozbyć chwastów i mchu z kostki brukowej?

Jeśli z różnych powodów bielenie nie zostało wykonane przed końcem roku, nie warto odpuszczać sezonu. W takim przypadku zabieg warto przeprowadzić w styczniu lub nawet jeszcze w lutym. 

Warto pamiętać przy tym, by zabieg wykonywać w trakcie słonecznego dnia, kiedy temperatura powietrza jest wyższa niż 5 stopni. 

Jak przeprowadzić zabieg bielenia drzew?

Dobry preparat zabezpieczający korę drzewa to podstawa. Przed przystąpieniem do pracy należy jednak również zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, które znacznie ułatwią wykonanie zadania. 

Pień drzewa trzeba przede wszystkim odpowiednio przygotować. Podstawą jest oczyszczenie go, najlepiej za pomocą drucianej szczotki. Po oczyszczeniu, a przed nałożeniem wapna, drzewo warto spryskać preparatem grzybobójczym. 

Na tak przygotowany pień można już nakładać wapno. Technika aplikacji zależy od Ciebie: możesz do tego użyć zarówno zwykłego pędzla, jak i opryskiwacza. 

Jakiego środka użyć do malowania pnia?

Bielenie drzew wykonuje się przy użyciu wapna w różnej postaci. Może to być tzw. mleko wapienne, czyli roztwór wapna i wody. Można dodać do niego różne dodatkowe składniki, np. grzybobójcze, lecznicze czy tworzące warstwę hydrofobową. W przypadku grubych, popękanych pni, konsystencję mieszanki możesz zagęścić gliną – będzie wówczas lepiej przylegać do pnia. 

W sklepach ogrodniczych bez problemu kupisz jednak gotowe preparaty, które nie wymagają już żadnych modyfikacji. To tzw. wapno do bielenia, które możesz nakładać od razu po oczyszczeniu pnia. 

Jak inaczej można zabezpieczyć pnie drzew? 

Wapnowaniem pni zabezpiecza się przede wszystkim drzewa owocowe. Zabieg ten można wykonać również na krzewach owocowych, które mają grubszy pień, nadający się do tego. 

Bielenie nie jest jednak jedynym sposobem na zabezpieczenie drzew i krzewów przed mrozem i pękaniem kory. Jeśli nie chcesz malować drzew, możesz również po prostu owinąć je jasną agrowłókniną albo słomą. Taki zabieg będzie szybszy, efekt podobny, a wiosną nie trzeba będzie domywać wapna z drzew. 

Koniecznie przeczytaj  Migdałek trójklapowy - subtelna i piękna ozdoba ogrodu. Uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Ważne jest po prostu to, by drzewa były po prostu zabezpieczone przed zimą. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies