Strona Główna Ogród Płytki na tarasie i balkonie – warto, czy nie?

Płytki na tarasie i balkonie – warto, czy nie?

Autor: Maciej
Płytki na tarasie i balkonie - czy warto?

Balkon i taras to miejsca służące przede wszystkim relaksowi. Dlatego do ich urządzania podchodzimy z podobnym zaangażowaniem, jak w przypadku pomieszczeń w domu. Dość istotną kwestią, odpowiadającą nie tylko za estetyczny wygląd, ale i za wygodę użytkowania, jest podłoże. Najczęściej wybierane są płytki. Nie tylko pięknie wyglądają, ale są również łatwe do utrzymania w czystości. Aby jednak cieszyć się ich funkcjonalnością, bezpieczeństwem użytkowania i trwałością, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Podpowiadamy, o czym!

Zalety płytek tarasowych i balkonowych

Płytki balkonowe to materiał przede wszystkim elegancki i estetyczny. Nawet zwykłe, jednolite i jednokolorowe płytki wyglądają stylowo i uniwersalnie. Najczęściej wybierane są płytki gresowe lub ceramiczne oraz betonowe. 

Płytki podłogowe na balkon i taras są lubiane przede wszystkim właśnie ze względu na estetyczny wygląd, ale także na duży wybór kształtów, rozmiarów, wzorów i kolorów. To pozwala na tworzenie ciekawych, nowoczesnych aranżacji, dzięki którym balkon i taras nabierają zupełnie nowego wymiaru. 

Dodatkową zaletą płytek balkonowych jest łatwość utrzymania ich w czystości. Płytki przeznaczone do użytku na zewnątrz cechują się małą nasiąkliwością. Tym samym są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Zanieczyszczenia i plamy nie wnikają głęboko w ich strukturę, dzięki czemu nawet zwykła woda (pod ciśnieniem, np. z myjki ciśnieniowej) poradzi sobie z zabrudzeniami. 

Oprócz tego płytki balkonowe są zazwyczaj antypoślizgowe, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania balkonu i tarasu. 

Płytki mają jeszcze jedną zaletę: nie trzeba ich konserwować w żaden sposób, by pełniły swoją funkcję przez wiele lat, wyglądając przy tym wciąż estetycznie. Warunek jest jednak jeden: muszą być perfekcyjnie położone. W przeciwnym wypadku czar może prysnąć już nawet po jednym sezonie. 

Koniecznie przeczytaj  Jak uprawiać grzyby w ogrodzie? Kup grzybnię!

Jakie płytki wybrać do położenia na balkonie i tarasie?

Wybierając płytki tarasowe, zwróć uwagę przede wszystkim na to, by były przeznaczone do użytkowania na zewnątrz. Takie płytki muszą być przede wszystkim odporne na mróz i upał. W przeciwnym wypadku będą pękać i kruszyć się, mogą również tracić kolor, przez co z estetycznym i eleganckim wyglądem nie będą mieć zbyt wiele wspólnego. 

Druga istotna kwestia to kształt i wymiary płytek. Jeśli masz mały balkon, to duże płytki nie będą wyglądać na nim zbyt dobrze. Trudno będzie również dociąć je estetycznie tak, by je dopasować. Dlatego przy wyborze płytek kieruj się nie tylko ich wyglądem, ale także kształtami i wymiarami. 

Przygotowanie podłoża do położenia płytek

Równie ważne, co wybór płytek, jest odpowiednie przygotowanie podłoża do ich położenia. To w zasadzie najważniejszy etap prac, od którego zależy efekt oraz wytrzymałość posadzki na balkonie i tarasie. 

Niezbędne będzie wyrównanie podłoża, wykonanie zbrojenia, a także hydroizolacji. Dopiero na tak przygotowane podłoże można układać płytki. Ta czynność również wymaga skupienia i precyzji. Po ułożeniu płytek trzeba pamiętać o fugach. 

W przypadku bardzo dużych powierzchni niezbędne będzie również wykonanie przerwy dylatacyjnej oraz spadku (przeważnie to 1,5-2%). 

Układanie płytek na balkonie

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy kładzeniu płytek na balkonie?

Wybór płytek przeznaczonych do stosowania na zewnątrz to najważniejsza kwestia. Jednak nawet najdroższe, najlepsze jakościowo i najpiękniejsze płytki szybko mogą ulec uszkodzeniu, jeśli położysz je mało starannie lub użyjesz nieodpowiednich materiałów. 

Tak, jak płytki, tak i pozostałe materiały również muszą być przeznaczone do użytku zewnętrznego i być mrozoodporne. Ich jakość i odpowiedni wybór w największej mierze determinują nie tylko efekt, ale także trwałość posadzki z płytek. 

Zakup poszczególnych materiałów nie należy do najtańszych, a płytek na balkonie i tarasie nie wymieniamy przecież często. Dlatego nie warto ryzykować ponoszeniem podwójnych kosztów związanych z koniecznością poprawek czy położenia płytek jeszcze raz. 

Koniecznie przeczytaj  Przycinanie róż – jak, kiedy i po co przycinać?

Koszty położenia płytek na tarasie lub balkonie

Koszty wyłożenia tarasu i balkonu płytkami różnią się przede wszystkim w zależności od tego, jakie płytki wybierzesz. Ceny materiałów są raczej na podobnym poziomie. Można przyjąć, że średni koszt położenia płytek na balkonie o powierzchni 5m² to około 1000 zł. 

Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w przygotowaniu podłoża i układaniu płytek wraz z ich uszczelnianiem, lepiej zleć to zadanie specjaliście. Koszty, jakie poniesiesz w związku z pomocą fachowca, będą nadal niższe niż konieczność poprawek czy, co gorsza, kładzenia płytek od nowa! 

Odpowiadając więc na pytanie o to, czy warto położyć płytki na balkonie i tarasie, odpowiedź brzmi: tak! Jeśli zadanie będzie wykonane prawidłowo, to korzystanie z balkonu i tarasu będzie przyjemne i bezpieczne, a utrzymanie go w czystości będzie bardzo proste. Najważniejsze jest to, by nie oszczędzać na materiałach i wybierać je zgodnie z przeznaczeniem (tj. koniecznie do użytku zewnętrznego). 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies