Strona Główna Dom Gwiazda betlejemska – pielęgnacja w domu i ogrodzie

Gwiazda betlejemska – pielęgnacja w domu i ogrodzie

Autor: Maciej
Gwiazda betlejemska – pielęgnacja w domu i ogrodzie

Gwiazda betlejemska od wielu już lat gości w naszych domach w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, stając się piękną i niesamowicie efektowną ozdobą Wigilijnego stołu, oraz całego wnętrza. Nic w tym dziwnego, ponieważ roślina ta właśnie pod koniec grudnia prezentuje się najpiękniej. Jej intensywnie wybarwione na czerwono liście idealnie pasują do ciepłych świątecznych kolorów. Co ciekawe jednak gwiazda betlejemska wcale nie musi być kwiatem sezonowym, który zdobi nasz dom tylko w Święta. Spokojnie możemy ją hodować przez cały rok, pod warunkiem, że będziemy ją odpowiednio pielęgnować.

Gwiazda betlejemska – charakterystyka

Gwiazda betlejemska należy do grupy wilczomlecza nadobnego, czyli poinsecji. W środowisku naturalnym pochodzi z okolic Meksyku i Gwatemali, gdzie występuje jako dość wysoki krzew ozdobny, o bujnych zielonych i czerwonych liściach, Dorasta wtedy nawet do 3 metrów wysokości. Do Europy wilczomlecz trafił na początku XX wieku, gdzie od razu stał się popularną rośliną ozdobną. Obecnie jednak zdobi nasze domy w formie niewielkiej rośliny doniczkowej. Jej wielkość nie przekracza 50 cm, dostępna jest w odmianie jedno lub wielopędowej. Na szczycie pędów pojawia się kwiat, który otaczają szczytowe liście pod kwiatostanowe, przebarwione na ciemnoczerwony, kremowy, lub biały kolor. Poniżej skrętolegle układają się ciemnozielone liście o lancetowatym kształcie, pięknie ozdobione wgłębieniami sieci nerwów.

Gwiazda betlejemska z reguły uważana jest za kwiat sezonowy, który szczyt swojej urody osiąga w rejonie Bożego Narodzenia, po czym jej uroda powoli przemija, liście więdną i opadają. Co ciekawe jednak, życie tej niezwykłej rośliny wcale nie musi się tak szybko kończyć. Jej uprawa wcale nie jest trudna, a zachowując kilka podstawowych zasad pielęgnacji, będziemy mogli cieszyć się jej urokiem znacznie dłużej.

Koniecznie przeczytaj  Miskantus – jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych. Jak ją uprawiać?

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej wbrew krążącym plotkom, nie jest wcale bardzo trudna. Przede wszystkim ważne jest zapewnienie roślinie odpowiedniego stanowiska. Zimą poinsecja będzie doskonale czuła się w ciepłym i jasnym miejscu. Lepiej unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, jednak konieczny jest dobry dostęp do światła. Optymalna temperatura dla tej rośliny wynosi między 18 a 22 stopnie. Gwiazda betlejemska nie znosi dobrze przeciągów, dlatego podczas wietrzenia lepiej wynieść ją do innego pomieszczenia lub dobrze osłonić. Ważne jest również odpowiednie podłoże. Może to być ziemia uniwersalna z dodatkiem torfu, najważniejsze jednak, aby było stale wilgotne, wilczomlecz nawet na bardzo delikatne przesuszenie reaguje natychmiastowym pogorszeniem kondycji, marnieje w oczach i bardzo ciężko zatrzymać ten proces.

Poinsecja potrzebuje również nawożenia, możemy używać do tego standardowego nawozu do roślin doniczkowych. Nawożenia jednak nie przeprowadzamy od razu po zakupie rośliny, ponieważ zwykle podłoże jest mocno nawiezione po to, aby dobrze prezentowała się ona w sklepie. Pierwsze zasilenie nawozem wykonujemy dopiero po kilku tygodniach.

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej to kluczowy element pielęgnacji tej rośliny. Jak już wspomniano, jest ona szczególnie wrażliwa na przesuszenie, dlatego musimy z wyjątkową sumiennością podjeść do jej nawadniania. Jak to robić? Najlepiej gwiazdę betlejemską podlewać co dwa dni, wlewając niewielkie porcje wody do doniczki. Jeżeli zauważymy, że na podstawce pozostaje nadmiar wody, to po kilkunastu minutach należy się go pozbyć. Bardzo pożądanym zabiegiem prócz podlewania jest również zraszanie. Jeżeli mamy możliwość możemy ustawić gwiazdę w pobliżu nawilżacza powietrza, jeśli nie, warto co jakiś czas rozpylać wokół niej mgiełkę wody, która zbawiennie podziała na jej kondycję.

Gwiazda betlejemska w doniczce

Uprawa gwiazdy betlejemskiej w doniczce jest możliwa przez cały rok. Po przekwitnięciu nie musimy od razu wyrzucać rośliny, która zrzuciła liście. To dla niej naturalny proces, a aby obudzić ją z powrotem do życia, musimy wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim po opadnięciu liści, przycinamy wszystkie pędy rośliny mniej więcej nad 2 lub 3 pąkiem. Pobudzi to ją do wytwarzania nowych liści, a także pozwoli na zimowy spoczynek, przed kolejną wegetacją. Po przycięciu na około 6 tygodni umieszczamy doniczkę z gwiazdą do ciemnego pomieszczenia o temperaturze około 15 stopni Celsjusza. W tym czasie nie podlewamy ani nie nawozimy kwiatu. Po upływie 6 tygodni doniczka może wrócić na swoje poprzednie miejsce, przy czym zaleca się przesadzenie rośliny do nowej doniczki ze świeżym podłożem, pamiętając o dodatku torfu. Im większa będzie doniczka, tym większe możliwości wzrostu będzie miała gwiazda.

Koniecznie przeczytaj  Ostrokrzew - różnorodność na wyciągnięcie ręki

Analogicznie, jeśli nie chcemy, aby roślina rosła zbyt duża, lepiej zostawić ją w mniejszym pojemniku. Po przesadzeniu obficie podlewamy poinsecje, aby pobudzić ją do produkcji świeżych liści. Po kilku tygodniach dodajemy nawożenie.

Jak hodować gwiazdę betlejemską?

Jak widać, hodowla gwiazdy betlejemskiej nie należy do zbyt skomplikowanych, przy zastosowaniu kilku istotnych trików. Przykładowo, jeśli chcemy, aby poinsecja zakwitła znowu na kolejne Boże Narodzenie, musimy ją do tego pobudzić. Najlepszy czas, aby rozpocząć ten proces to początek listopada, ponieważ może to trwać nawet do 6 tygodni. Aby zainicjować kolejne kwitnienie, musimy gwiazdę betlejemską codziennie przestawiać do miejsca całkowicie zaciemnionego na 14 godzin. Doniczkę możemy też zakrywać dużym kartonem. Jedynie przez 10 godzin na dobę powinna mieć ona dostęp do światła. Zabieg ten sprawi, że roślina zacznie się przebarwiać i zostaje pobudzona do kwitnienia. Musimy jednak mieć świadomość, że nie zawsze zabieg ten będzie skuteczny. Jednak mimo wszystko warto spróbować, nic nas to nie kosztuje, a możemy zyskać ponowną piękną ozdobę na Boże Narodzenie. Wbrew powszechnemu przekonaniu gwiazda betlejemska wcale nie jest rośliną jednoroczną, ale wieloletnią i przy odpowiedniej pielęgnacji może zdobić nasze domy przez wiele sezonów.

Gwiazda betlejemska w ogrodzie

Gwiazda betlejemska to roślina, która potrzebuje odpowiedniej temperatury do tego, aby przetrwać. Z pewnością nie poradzi sobie zimą w ogrodzie, dlatego, jeżeli marzy nam się uprawa poinsecji w ogrodzie, możemy spróbować na początek z uprawą doniczkową na tarasie lub innym miejscu o dogodnych warunkach. Najlepiej eksponować ja na stanowiskach półcienistych, nie narażając na ostre południowe słońce, lepiej też unikać przeciągów. Kiedy na dworze temperatury zaczną spadać poniżej 15 stopni lepiej zabrać roślinę do domu, gdzie przygotujemy ją na ponowne kwitnięcie przed świętami.

Koniecznie przeczytaj  Mrówki w ogrodzie – szkodniki czy przyjaciele?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies