Strona Główna Kwiaty Ostrokrzew – różnorodność na wyciągnięcie ręki

Ostrokrzew – różnorodność na wyciągnięcie ręki

Autor: Maciej
Ostrokrzew – różnorodność na wyciągnięcie ręki

Ostrokrzew kolczasty to ozdobny krzew o bardzo ciekawej urodzie. Nie ma zbyt dużych wymagań ani glebowych, ani stanowiskowych. Równie pięknie prezentuje się zimą, jak i latem, a do tego jest bardzo odporny na choroby. Miłośnicy różnorodności i ciekawych gatunków roślin, koniecznie powinni wzbogacić swój ogród o ten niezwykły, zimozielony krzew. W tym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo sadzić i pielęgnować ostrokrzew, aby na długo cieszyć się jego niewątpliwą urodą. Przedstawimy również najciekawsze odmiany ostrokrzewu, a także sposób na jego rozmnażanie.

Ostrokrzew kolczasty – idealny krzew do miejsc zacienionych

Ostrokrzew kolczasty to roślina, która wielu z nas kojarzy się z tradycyjnymi bożonarodzeniowymi ozdobami i wieńcami. Zwyczaj ten pochodzi z krajów anglosaskich. Co ciekawe, roślina ta przed wiekami uznawana była przez Celtów za magiczną i stosowano ją do odprawiania różnego rodzaju obrzędów.

Dziś ostrokrzew to przede wszystkim zimowa ozdoba ogrodów, a także świetny element świątecznych stroików. Ostrokrzew krzewiasty to wyniosły krzew osiągający w sprzyjających warunkach nawet 6 metrów wysokości. Wielkości oraz pokrój krzewu zależy jednak od konkretnego gatunku, jaki wybierzemy do uprawy. Ostrokrzew charakteryzuje się ciemnozielonymi, ząbkowanymi liśćmi. Ich ostateczny kształt może różnić się w zależności od odmiany. Kształt liści ostrokrzewu często mylony jest z mahonią, której liście mają bardzo zbliżoną formę. Ostrokrzew kwitnie w okresie między kwietniem a czerwcem. Kwiaty tej rośliny są bardzo lubiane przez pszczoły — nie są one bardzo ozdobne, jednak to, co w nich urzeka, to niezwykle przyjemny zapach. Wczesną jesienią, ostrokrzew pokrywa się czerwonymi owocami, które są jego największą ozdobą. Utrzymują się one na gałązkach przez całą zimę, tworząc niepowtarzalną ozdobę ogrodu, zwłaszcza kiedy ten przysypany jest białym puchem.

Koniecznie przeczytaj  Cebula w Twoim ogrodzie. Jak sadzić cebulę? Czy można uprawiać cebulę w doniczce?

Co istotne, to że owoce ostrokrzewu są silnie trujące, dlatego w przypadku ogrodu, w którym bawią się małe dzieci, warto zachować ostrożność.

Ostrokrzew – ciekawe i popularne odmiany

Wśród licznych odmian tego zimozielonego krzewu, do najciekawszych z pewnością możemy zaliczyć odmianę Argentea Marginana. Odmiana ta jest bardzo odporna na mróz, jej charakterystyczną cechą są ciemnozielone liście kremową obramówką. Z kolei odmiana Argentea Marginata Pendula to krzew o kulistym pokroju i tak zwanej płaczącej formie. Niezwykle popularną odmianą ostokrzewu jest ostokrzew japoński. Ciemnozielone liście tej odmiany są nieco mnie powcinane niż inne odmiany. Rośnie on stosunkowo wolno. Po kilkunastu latach osiąga wysokość raptem 2 metrów. Co ciekawe ostrokrzew japoński najlepiej czuje się w miejscach o dobrym oświetleniu, jednak nie bezpośrednio nasłonecznionych.

Ostrokrzew kolczasty sadzenie

Jeżeli chodzi o sadzenie ostrokrzewu kolczastego, bardzo ważną kwestią jest sadzenie obok siebie krzewów męskich oraz żeńskich. Roślina ta jest bowiem rozdzielnopłciowa i aby pojawiły się owoce, konieczne jest bliskie sąsiedztwo obu płci krzewu. Przy czym owoce pojawiają się tylko na krzewach rodzaju żeńskiego. Wybierając odpowiednie miejsce do zasadzenia ostrokrzewu, warto wziąć pod uwagę jego docelową wielkość.

W zależności do tego, jaką odmianę wybierzemy, może on mieć wielkość do 2 do 10 metrów. Z tego też względu powinien być on posadzony w miejscu, gdzie będzie miał odpowiednią ilość przestrzeni do wzrostu. Jak już wspominano wcześniej, ostrokrzew może być sadzony w miejscach cienistych i półcienistych. Może rosnąć na kwaśnych wrzosowiskach. Świetnie sprawdzi się też pod dużymi drzewami, gdzie doskonale wypełni przestrzeń, w której inne gatunki nie czułyby się dobrze. Ostrokrzew często sadzony jest też jako żywopłot, bardzo dobrze się przycina i zagęszcza, tworząc świetną ochronę.

Uprawa ostrokrzewu – wymagania glebowe

Ostrokrzew kolczasty jest stosunkowo łatwy w uprawie. Najlepiej czuje się on na kwaśnej glebie, charakteryzującej się przepuszczalną strukturą. Może to być gleba piaszczysto-glinasta. Ostrokrzew bez problemu znosi zarówno suszę, jak i dużą wilgotność, dlatego możemy sadzić go zarówno na podłożach lekko wilgotnych, jak i suchych. Mimo iż ostrokrzew jest rośliną w pełni mrozoodporną , warto jednak znaleźć dla niego miejsce, gdzie będzie osłonięty od silnych wiatrów.

Koniecznie przeczytaj  Wiciokrzew (lonincera) - odmiany, uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jak pielęgnować ostrokrzew?

Pielęgnacja ostrokrzewu nie jest trudna ani skomplikowana. Najważniejsze czynności to przycinanie i podlewanie. Podczas krótkotrwałych suszy nie ma potrzeby nawadniania rośliny, jednak warto dbać, żeby gleba, w której rośnie, była umiarkowanie wilgotna. Starsze osobniki są samowystarczalne i nie potrzebują wsparcia nawet podczas dłuższego braku opadów. Ważne jednak, aby intensywnie nawodnić krzew przed zimą. Jak już wspomniano, ostrokrzew dobrze znosi cięcie, dlatego nadaje się na formowany żywopłot. Cięcie ostrokrzewu najlepiej robić wiosną np. w kwietniu. Później lepiej wstrzymać się z cięciem tego krzewu, ze względu na często odwiedzające go pszczoły.

Rozmnażanie tej zimozielonej rośliny odbywa się przez sadzonki zielne, zdrewniałe, lub przez nasiona. Najłatwiej rozmnażać ostrokrzew z sadzonek, posiadających tak zwane piętki. Sadzonki możemy sądzić w skrzyniach lub w gruncie. Ostrokrzew często rozmnaża się samoistnie, zwłaszcza w przypadku krzewów żeńskich. W miejscach, gdzie spadają owoce, często możemy zaobserwować pojawienie się młodych siewek.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies