Strona Główna Ogród Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród na nadejście chłodnych dni?

Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród na nadejście chłodnych dni?

Autor: Maciej
Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród na nadejście chłodnych dni?

Jesień w ogrodzie jest piękna, ale też niezwykle pracowita. Kolorowe liście mieniące się na drzewach, zaczynają spadać, ścieląc nasze trawniki. Coraz chłodniejsze noce zwiastują nadejście zimy, a tym samym konieczność zabezpieczenia wrażliwych roślin. Jesiennych prac ogrodowych jest naprawdę dużo, ale są one niezbędne, jeżeli chcemy, aby wraz z nadejściem wiosny wrócił do niego życia. O czym musimy pamiętać jesienią w ogrodzie? Jakie prace ogrodowe na nas czekają i kiedy najlepiej je wykonywać?

Jesienne przygotowanie roślin

Jedną z podstawowych prac pielęgnacyjnych, które musimy jesienią wykonać w ogrodzie, jest nawożenie. Jesienny nawóz potrzebny jest zwłaszcza iglakom. Pomoże im to przetrwać zimę. Rośliny ozdobne nawozimy tylko do końca sierpnia, aby nie zaburzyć ich okresu wegetacji. Natomiast we wrześniu warto jeszcze przeprowadzić jesienne nawożenie trawnika. Jesienny nawóz od trawnika powinien być bogaty w potas oraz fosfor, który wzmocnią odporność darni na choroby oraz przymrozki.

Jesienne sianie i sadzenie

Jesień to też dobry czas na sadzenie roślin cebulowych, które wczesną wiosną jako pierwsze ozdobią Twój ogród, zwiastując nadejście wiosny. Co warto posadzić jesienią?

  • Narcyzy
  • Przebiśniegi
  • Krokusy
  • Tulipany
  • Hiacynty
  • Czosnek ozdobny
  • Kosaćce żyłkowane
  • Zawilce
  • Szachownice

Wsadź je późną jesienią do ziemi, aby wiosną będziesz cieszyć się kolorowym dywanem kwiatów. Aby jednak tak się stało, musisz kupić dobrej jakości cebulki. Oprócz roślin cebulkowych jesienią możesz też zasiać kwiaty, które będą kwitły późną wiosną oraz latem. Są to między innymi chabry, maki, pozłotki kalifornijskie czy ostróżki ogrodowe.

Ogrodowe zbiory

Oprócz różnego rodzaju prac pielęgnacyjnych i porządkowych, jesień to też bardzo przyjemny i smaczny okres zbiorów warzyw i owoców. Jabłka, gruszki, winogrona, śliwki to owoce, które jesienią królują w naszych piwnicach, kuchniach i spiżarkach, w formie pysznych przetworów. Zebrać musimy też warzywa wyhodowane w ogródku warzywnym – marchew, pietruszka, cebula, ziemniaki czy buraki, zebrane o odpowiedniej porze i dobrze przechowywane, całą zimę będą zapewniać nam porcje witamin. Jesień to też czas zbiorów ziół oraz orzechów włoskich czy laskowych.

Koniecznie przeczytaj  Starzec zwyczajny - rozpoznanie, zastosowanie, szkodliwość i zwalczanie

Przygotowujemy rośliny na zimę

Jesień to czas, kiedy wrażliwe i delikatne rośliny ogrodowe musimy przygotować na nadejście zimy. Te uprawiane w donicach i pojemnikach w miarę możliwości możemy przenieść do domu, natomiast wrażliwe krzewy, drzewa czy byliny, będziemy musieli odpowiednio okryć. Przygotowując rośliny na zimę, powinniśmy pamiętać o podlewaniu. Kiedy nadejdą silne mrozy i spadnie śnieg, systemy korzeniowe roślin będą miały utrudnione pobieranie wody z gruntu. Dlatego późną jesienią, jeszcze przed nadejściem przymrozków, dobrze jest obficie podlać nasze drzewa i krzewy zwłaszcza te wrażliwe na susze.

Złote liście jesienią

Jesienne porządki w ogrodzie

Przygotowanie roślin, nawożenie, podlewanie, sadzenie i przycinane to jedno, pamiętajmy jednak, że oprócz tego czeka nas jeszcze trochę innych prac porządkowych. Przed nadejściem chłodnych i mroźnych dni, zmobilizujemy się do uporządkowania sprzętów ogrodowych. Jeśli mamy na to miejsce, pochowajmy leżaki i inne akcesoria ogrodowe, które zimą mogłyby ulec zniszczeniu. Grill, huśtawki, trampoliny, czy meble ogrodowe to elementy, które warto przed zimą schować do pomieszczenia lub przynajmniej szczelnie okryć. Pomoże to utrzymać je w dobrej kondycji i uniknąć rdzy i zniszczenia. Oczywiście pamiętajmy o zagrabieniu liści, które pozostawione na trawniku mogą doprowadzić do jego gnicia.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies