Strona Główna OgródTrawnik Kiedy pies niszczy trawnik, czyli jak poradzić sobie z żółtymi plamami po psie?

Kiedy pies niszczy trawnik, czyli jak poradzić sobie z żółtymi plamami po psie?

Autor: Maciej
Kiedy pies niszczy trawnik.

Soczysty, gęsty i zielony trawnik – czy to możliwe, jeśli masz psa? Twój pupil tak samo jak Ty kocha przebywanie na świeżym powietrzu. Wiąże się to jednak z tym, że na trawniku załatwia on swoje potrzeby fizjologiczne. Żółte plamy na trawniku po psie to nic innego, niż wypalona w tym miejscu murawa. Dlaczego psi mocz tak ją niszczy? Czy mając psa można również mieć piękny trawnik?

Dlaczego trawa wypala się pod wpływem moczu psa?

Plamy na trawniku po psie to zmora każdego ogrodnika. Podsikiwanie przez psiaka losowych miejsc nie niszczy murawy tak bardzo, jak regularne załatwianie się w jednym miejscu. Twój pies sika na trawnik regularnie go podniszczając – w miejscu jego “toalety” tworzą się żółte obszary? Takie plamy na trawniku po psie to niestety jego wypalanie. Dlaczego tak się dzieje?

Wszystkiemu winien jest azot znajdujący się w moczu. Powstaje on wskutek rozpadu białka w organizmie psa, a następnie jest usuwany z organizmu właśnie poprzez mocz. Ten związek sam w sobie nie jest zły. Azot jest naturalnym nawozem dla trawnika. Jeśli jednak jest go zbyt dużo (czyli np. właśnie wskutek załatwiania się psa w jednym miejscu), działa on drażniąco na trawę, po prostu ją niszcząc.

Czy wypalona trawa odrośnie?

Jeśli Twój pies niszczy trawnik w ten sposób, raczej niewiele zdziałasz – musiałbyś przecież zabronić mu korzystać z ogródka, a to jest niemożliwe. Pozostaje więc druga kwestia, czyli możliwości odwrócenia skutków jego działalności, jakimi są plamy na trawniku po psie. Czy wypalona trawa po moczu psa odrośnie?

Koniecznie przeczytaj  Pielęgnacja trawnika krok po kroku - sprawdź, jak kompleksowo o niego zadbać o każdej porze roku!

Niestety trawa wypalona przez azot jest po prostu zniszczona, jak po działaniu kwasu czy innej substancji żrącej. Jednak posiadanie psa i bujnego trawnika wcale się na szczęście nie wyklucza. Jeżeli dopiero będziesz wysiewać trawę, przy wyborze nasion zwróć uwagę na to, by była to trawa odporna na działanie psiego moczu. Najlepiej poproś sprzedawcę o pomoc w tej kwestii.

Jeżeli jednak i trawa i pies już są, pozostaje Ci jedynie przyuważyć, w którym miejscu pupil najczęściej się załatwia i obserwować, kiedy to robi. Po oddaniu moczu przez psa to miejsce zalej wodą. Rozcieńczy ona azot, dzięki czemu nie będzie miał wysokiego stężenia, a tym samym nie zadziała jak kwas.

Jak zadbać o soczyście zielony trawnik mając psa?

Jeśli pies jest jeszcze młody i pojętny (albo i starszy, ale chętnie uczący się nowych rzeczy), możesz spróbować nauczyć go załatwiania się w jednym, konkretnym miejscu, przeznaczonym tylko dla niego. Wówczas problem z wypalaniem trawy przez jego mocz nie powinien być już znaczący. Pojedyncze sytuacje, kiedy piesek załatwi się poza “swoją” toaletą, nie będą aż tak szkodliwe.

Drugi sposób to zamontowanie automatycznych zraszaczy, które swoim zasięgiem obejmą cały trawnik. Dzięki temu nie będzie potrzeby pilnowania, kiedy pies się załatwia i biegania z konewką lub wężem ogrodowym, by owo miejsce podlać. Zraszacze będą stale nawilżać trawnik, dzięki czemu miejsca, w których pies się załatwił, będą regularnie namaczane, a mocz rozwadniany.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies