Marzysz o soczystym, gęstym trawniku, ale dopiero będziesz go zakładać, więc nie masz doświadczenia z jego wysiewem i pielęgnacją? W tym artykule postaramy się rozwiać najczęstsze wątpliwości dotyczące wzrostu trawy. Jak długo wschodzi trawa? Jak przyspieszyć kiełkowanie trawy? Jaka temperatura jest optymalna dla jej wzrostu i co sprawia, że nie rośnie? Dowiedz się więcej.
Spis treści
Jak przygotować się do zasiania trawy?
Wysiew i pielęgnacja trawnika to zadania o wiele trudniejsze niż może się wydawać. Samo przygotowanie gleby, zasianie i podlewanie nasion zdecydowanie nie wystarczą do tego, by mieć bujny, zielony trawnik. Jest to oczywiście podstawa i bez tego również sukces będzie wątpliwy. Kluczowe jest jednak przygotowanie, a następnie właściwa pielęgnacja trawy, zarówno na etapie wzrostu, jak i wówczas, gdy będzie już dojrzała.
Nie ma więc co zdawać się na przypadek czy łut szczęścia. Przed założeniem trawnika najlepiej więc zasięgnąć jak najwięcej informacji, aby wiedzieć, na co się przygotować.
Podstawą jest określenie odczynu gleby. Najlepsze warunki pod tym względem to odczyn neutralny lub delikatnie kwaskowaty (pH między 5,5 a 7). To zadanie najprostsze: wystarczy użyć zwykłego papierka lakmusowego. Jeżeli ziemia jest zbyt kwaśna, nic straconego. Możesz zneutralizować jej odczyn dzięki specjalnym preparatom (np. nawozom).
Jeżeli gleba nadaje się do zasiania trawy, to w następnej kolejności trzeba ją przygotować, tj. oczyścić i wyrównać. Pozbieraj więc wszelkie śmieci, kamienie i gałęzie, oczyść ją również z chwastów.
To jednak jeszcze nie koniec – teraz trzeba przekopać ziemię i to dość głęboko, bo nawet na 20 cm wgłąb. To czynność niezbędna, by rozbić twardą glebę (kiełkujące ziarna nie przebiją się przez nią, tak samo, jak dopiero co wschodzące korzonki). Dzięki przekopaniu napowietrzysz również glebę.
Jeśli nie jest ona zbyt dobrej jakości, to przed wysiewem możesz ją nieco wzbogacić, mieszając ją z np. z torfem na etapie przekopywania. Teraz pozostało już tylko wyrównać jej powierzchnię i możesz przejść do wysiewu.
Kiedy najlepiej wysiać trawę?
Dla szybkości (i jakości) wzrostu trawnika nie bez znaczenia jest nie tylko to, na jakiej glebie go wysiejesz, ale również kiedy to zrobisz. Choć najwłaściwszym czasem na sianie i sadzenie czegokolwiek wydaje się wiosna, to jednak warto pamiętać o tym, że w przypadku trawnika najlepszym czasem jest paradoksalnie jesień. Mowa o okresie między końcówką sierpnia a październikiem.
W tym czasie panują najdogodniejsze dla młodej trawy warunki. Wilgotność, temperatura i stopień nasłonecznienia są wówczas na optymalnym poziomie. Jednak wysiewając trawę jesienią, musisz pamiętać o tym, by chronić ją przed przymrozkami. Z tym jednak na szczęście dość łatwo sobie poradzić, przykrywając ją np. agrowłókniną.
Oczywiście wiosna czy nawet wczesne lato również jest dobrym czasem na wysiew trawy – jest ciepło i wilgotno, co sprzyja porostowi wszelkiej roślinności.
Jak długo wschodzi trawa? Kiełkowanie trawy po wysiewie
Gleba przygotowana, trawa zasiana, teraz pozostaje więc już tylko z uśmiechem obserwować, jak źdźbła pną się w górę. Każdego dnia zaglądasz do ogródka z nadzieją, że to właśnie dziś ujrzysz pierwsze kiełki, jednak to nie następuje. Jak długo rośnie trawa i kiedy zacząć się martwić, że coś jednak poszło nie tak?
Kwestia tego, ile wschodzi i kiedy kiełkuje trawa, jest bardziej złożona, niż może się wydawać. Wiele zależy od:
- rodzaju gleby;
- warunków atmosferycznych – przede wszystkim opadów;
- złodziejskiej działalności ptaków wyjadających nasiona;
- gatunku trawy.
Im uboższa gleba, tym mniej składników odżywczych wyciągną z niej kiełkujące nasiona. Im bogatsza – tym lepszą będą mieć odżywkę.
W okresie intensywnych opadów deszczu (szczególnie wiosną) ziarna mogą zostać wypłukane. Dlatego, zanim zdecydujesz się na wysiew, sprawdź długoterminową prognozę pogody. Unikaj siania trawy wówczas, gdy zapowiadane są ulewy.
To, jak szybko rośnie trawa, zależy również od jej gatunku. Po ilu dniach wschodzi trawa? Jeśli wybierzesz któryś z szybkorosnących rodzajów, pierwszych efektów możesz spodziewać się mniej więcej po około tygodniu. W przypadku pozostałych, klasycznych gatunków, kiełkowanie trawy rozpoczyna się po około 4 tygodniach.
Jednak to, jak długo kiełkuje trawa, zależy w dużej mierze od wymienionych wyżej czynników. Czas wzrostu jest zazwyczaj podany na opakowaniu nasion. Jeśli nie – dopytaj o to sprzedawcę.
Dlaczego trawa nie wschodzi?
Teoretycznie wszystko zostało przygotowane tak, jak należy. Mija jednak tydzień, dwa, kilka, a trawy jak nie było, tak nadal nie ma lub to, co się pojawia, jest dalekie od ideału. Dlaczego trawa nie wschodzi? Przyczyn może być kilka.
Po pierwsze – przeanalizuj, czy podłoże na pewno zostało dobrze przygotowane. Czy gleba ma odpowiednie pH, a jeśli nie, to czy zostało zmienione preparatami? Kolejnym ważnym pytaniem, które należy sobie zadać jest: czy ziemia została dokładnie i głęboko przekopana, a kamienie, patyki, chwasty i inne śmieci zostały z niej usunięte? Czy podłoże na głębokości nie jest zbyt kamieniste do tego, by młoda trawa mogła puścić korzenie?
Po drugie – zastanów się, czy nasiona zostały prawidłowo wysiane. Najlepsze efekty osiąga się, zasiewając nasiona ręcznie. Powinny być wysiewane w kwadratach o powierzchni około 1 m2. Najlepiej również rzucać je po przekątnej. Zwracaj również uwagę na to, by na każdy fragment ziemi zużyć mniej więcej tyle samo nasion. Jeżeli trawa rośnie nierówno (na zmianę są kępki i łyse placki), być może właśnie tutaj został popełniony błąd i nasiona zostały rozrzucone nierówno.
Po trzecie – jeżeli w ciągu pierwszych kilku dni po wysianiu nasion były ulewne deszcze, to mogły one zostać po prostu wypłukane. Nie zawsze prognoza pogody sprawdzi się w pełni i zaskoczenie może przyjść z nieoczekiwanej strony. Dlatego (szczególnie jeśli mieszkasz w rejonach, w których deszcze nie są rzadkością) po wysianiu trawy teren możesz zabezpieczyć wałem.
Po czwarte – za znikające nasiona mogą odpowiadać również ptaki i gryzonie żywiące się ziarnami. Aby zminimalizować straty, w pobliżu świeżo wysianego trawnika ustaw przedmioty odstraszające ptactwo.
Po piąte – zwróć uwagę na to, by warstwa ziemi, którą przykrywasz nasiona, nie była grubsza niż 1,5 cm. Jeśli będzie zbyt gruba, będzie także zbyt ciężka i młode pędy się przez nią nie przebiją. Ograniczy ona również dostęp światła słonecznego. Przez to trawa może rosnąć wolniej, może nie rosnąć wcale lub być marnej jakości.
Kolejna sprawa to podlewanie świeżo założonego trawnika. Nawet jeśli gleba wydaje się dobrze nawilżona, to od posiania trawy do jej wyrośnięcia trzeba pamiętać o regularnym, solidnym nawadnianiu jej (później oczywiście również, ale na etapie wzrostu – szczególnie). Świeżo wysiany trawnik należy podlewać codziennie i obficie (ale nie mocnym strumieniem, by nie wypłukał nasion), najlepiej wieczorem, by nie narażać kiełkujących nasionek na wypalenie słońcem.
Jak przyspieszyć kiełkowanie trawy?
Jak już wspomniano, to, po jakim czasie wychodzi trawa, jest kwestią nieco indywidualną. To, jak długo rośnie trawa od posiania, zależy między innymi od jej gatunku.
Nieco zbyt późno wziąłeś się za zakładanie trawnika lub sądzisz, że efekty nie są zadowalające i szukasz sposobu na to, jak przyspieszyć kiełkowanie trawy po wysiewie?
Możesz o to zadbać już na etapie wysiewania, przykrywając nasiona odpowiednią warstwą ziemi i ubijając ją wałem. W ten sposób zapobiegniesz wydziobywaniu ich przez ptaki, wywiewaniu przez wiatr czy podmywaniu przez deszcz.
Skutecznym sposobem jest również zastosowanie specjalnych nawozów po siewie trawy. To specjalna mieszanka składników, które zadziałają na nasionka jak koktajl energetyzujący. Dostarczą im niezbędnych witamin i mikroelementów, dzięki czemu będą rosły szybciej i będą zdrowsze oraz silniejsze.
Istotne jest również to, by dobierać specjalny nawóz, a nie przypadkowy. Stosowanie nawozów łatwo rozpuszczalnych przyspieszy wzrost darni, tym samym spowalniając rozwój korzeni. Efekt może więc być wręcz odwrotny do zamierzonego.
W jakiej temperaturze rośnie trawa?
Do wzrostu jakiekolwiek rośliny potrzebne są trzy czynniki: światło, woda i odpowiednia temperatura. W tym ostatnim przypadku wymagania gatunkowe bywają skrajnie różne. Jeśli chodzi o trawę, nie jest to roślina bardzo wymagająca. W jakiej temperaturze rośnie trawa? Minimalna temperatura to 6-8 stopni Celsjusza. Należy przy tym koniecznie pamiętać o regularnym nawadnianiu świeżo wysianego trawnika.
Zakładanie trawnika zaplanuj z odpowiednim wyprzedzeniem – na co najmniej kilka tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Jeżeli do tego czasu trawa już urośnie, to bez większego problemu przezimuje. Jednak dopiero kiełkujące nasiona mogą zostać zniszczone przez przymrozki i trawa albo nie urośnie, albo straci na jakości.
Jak dbać o młody trawnik?
Kiedy w końcu nasiona wykiełkują, założenie trawnika można uznać za sukces. Na tym jednak nie koniec – teraz trzeba wiedzieć, jak pielęgnować młody trawnik.
Podstawą pielęgnacji trawnika jest jego regularne koszenie. Jednak w przypadku młodych traw pierwsze kilka koszeń trzeba przeprowadzić nieco inaczej. Po pierwsze – młodą trawę kosi się dopiero wówczas, gdy osiągnie wysokość około 10 cm. Po drugie – pierwsze koszenie powinno skrócić ją o maksymalnie 1,5 cm. W początkowej fazie wzrostu dłuższe źdźbła chronią delikatny system korzeni, dlatego jeśli zetniesz je zbyt krótko, możesz im zaszkodzić.
Takie kosmetyczne podcinanie trawy o około 1-1,5 cm powinno się wykonać także kolejne 3-4 razy. Dopiero potem można działać tak, jak w przypadku dojrzałych trawników.
Młody trawnik nie potrzebuje również zabiegów wertykulacji i aeracji. Taka ingerencja, zamiast pomóc, może wręcz zaszkodzić, uszkadzając młode, jeszcze nie w pełni rozwinięte korzenie, a także wyrywać młode źdźbła.
W początkowej fazie pielęgnacji trawnika wystarczy więc podkaszanie, nawadnianie i opcjonalnie nawożenie specjalną mieszanką do młodych trawników. Z całą resztą trawa poradzi sobie sama, a kolejne wyzwania związane z jej pielęgnacją będą czekać na ciebie w kolejnych sezonach!