Strona Główna Ogród Jakie nasiona wybrać na trawnik? Na co zwrócić uwagę, podczas zakupu nasion trawy ogrodowej?

Jakie nasiona wybrać na trawnik? Na co zwrócić uwagę, podczas zakupu nasion trawy ogrodowej?

Autor: Maciej
Nasiona traw, mężczyzna siejący trawę

Piękny trawnik to wspaniała wizytówka domu, jego ozdoba, doskonałe wykończenie i tło dla całej architektury na posesji. Zanim ogrodowe nasadzenia urosną, tworząc zamierzone kompozycje, to właśnie trawnik dzierży palmę pierwszeństwa ogrodowej ozdoby. Nie bez przyczyny właściciele przydomowych ogrodów poświęcają tak dużo czasu i energii na pielęgnację trawnika, a zaczynają ją na długo przed tym, zanim wyrośnie pierwsze źdźbło trawy. Żeby bowiem stać się szczęśliwym i dumnym posiadaczem idealnego zielonego dywanu w ogrodzie, potrzeba perfekcyjnego przygotowania począwszy od nawierzchni, zbadanie jakości gleby, odpowiednie jej nawiezienie, wyrównanie, aż po wybór odpowiednich nasion trawy, prawidłowe jej wysianie, nawadnianie oraz pielęgnację, kiedy ta zaczyna kiełkować. To tylko prace, jakie należy wykonać, aby założyć trawnik, kolejne pojawiają się wraz z jego wzrostem. Odchwaszczanie, przycinanie, koszenie, nawożenie, nawadnianie, to rutynowe zabiegi, z którymi trzeba się liczyć, aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji.

Trawa na przydomowy trawnik – jaką wybrać?

Wspomniane wcześniej zabiegi pielęgnacyjne w celu utrzymania trawy są, jak powiedziano, rutyną, niezbędną do utrzymania jej dobrej kondycji. Ich natężenie i nakład wymaganej pracy może być jednak większy lub mniejszy, a ogromny wpływ na to, jak będzie, ma trawa, którą wybierzemy na trawnik. Jeżeli dobierzemy odpowiednie nasiona trawy na warunki glebowe, jakie panują na naszej działce, a także dobierzemy je pod względem późniejszego użytkowania, oraz możliwości czasowych, jakie możemy poświęcić na pielęgnację trawnika, mamy szansę znacznie usprawnić i zminimalizować swoją pracę przy trawniku, ciesząc się równocześnie jego nienaganną kondycją. Z tego właśnie powodu, wybierając nasiona trawy na przyszły trawnik, warto dobrze zapoznać się z dostępnymi rodzajami nasion, ich przeznaczeniem i wymaganiami.

Koniecznie przeczytaj  Ryby do oczka wodnego – jakie wybrać, na czym polega hodowla, jak je pielęgnować?

Nasiona trawy – co musisz o nich wiedzieć?

Na rynku dostępne jest wiele gatunków traw przeznaczonych do wysiewu w przydomowych ogrodach. Do najpopularniejszych z nich należą rajgras angielski, kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa, kostrzewa owcza oraz mietlica pospolita. To właśnie z tych gatunków traw robione są mieszanki tak zwanych traw gazonowych, które najlepiej sprawdzają się na ogrodowe trawniki. Najczęściej w tego typu mieszankach możemy spotkać 3 gatunki. Wybierając odpowiednią mieszankę traw, koniecznie należy zwrócić uwagę, aby nie zawierała ona traw pastewnych takich jak życia mieszańcowa, westerwoldzka czy wielokwiatowa. Od tego, jaką mieszankę traw wybierzemy, zależy, jak będzie wyglądał nasz trawnik, jakie będzie miał wymagania, tolerancję na suszę, wilgoć, słońce i jego brak. Mimo że nasiona traw wyglądają niemal identycznie, różnią się od siebie pod względem wymagań, a także tempa wzrostu, wielkości źdźbeł, barwą oraz pokrojem. Co istotne, niepolecane jest zakładanie trawnika z jednego gatunku traw. Żaden z dostępnych gatunków nie posiada bowiem wszystkich pożądanych cech, z tego też względu nasiona traw miesza się ze sobą, aby wspólnie utworzyły mieszankę najlepiej dostosowaną do warunków klimatycznych, glebowych oraz sposobu użytkowania trawnika.

Mężczyzna siejący trawę

Jakie są rodzaje mieszanek traw gazonowych?

Wśród dostępnych w sklepach ogrodniczych mieszanek nasion traw gazonowych możemy spotkać 3 podstawowe rodzaje takie jak nasiona traw ozdobnych, nasiona traw użytkowych i nasiona traw uniwersalnych. Czym różnią się poszczególne mieszanki i które warto wybrać do swojego ogrodu?

Mieszanki traw ozdobnych

Mieszanki traw ozdobnych najczęściej zawierają w sobie kostrzewę czerwoną, kostrzewę owczą oraz mietlicę pospolitą. To, co wyróżnia te gatunki traw to wspaniała zielona barwa, delikatne ulistnienie i wolne odrastanie po koszeniu. Tego typu nasiona są idealne do trawników reprezentacyjnych, ozdobnych mających tylko cieszyć oko, ponieważ zupełnie nie nadają się do silnego użytkowania. Trawy ozdobne są dość wrażliwe, łatwo się udeptują i nie nadają się do ogrodów, które są często używane np. przez biegające dzieci.

Koniecznie przeczytaj  Stokrotki - piękna ozdoba ogrodów i parapetów. Jak je uprawiać?

Mieszanki nasion traw użytkowych

Mówiąc trawniki użytkowe, mamy na myśli miejsca przeznaczone do sportu i rekreacji. W takich miejscach trawa narażona jest na silne, regularne użytkowanie, deptanie i ogólną eksploatację. Nasiona traw użytkowych muszą więc cechować się wytrzymałością na deptanie oraz rozrywanie darni, a także dobrze, aby cechowała je zdolność szybkiego odrastania po koszeniu. W mieszankach nasion traw użytkowych najczęściej spotkamy takie gatunki traw, jak życica trwała, rajgras angielski oraz wiechlina łąkowa. Rajgras charakteryzuje się szybkim kiełkowaniem i szybkim wzrostem po skoszeniu, niestety jest dość podatny na pleśń, a także wrażliwy na przemarzanie. Z kolei wiechlinę cechuje wysoka odporność na niskie temperatury, a także na trudne warunki glebowe, jej wadą jest dość powolne kiełkowanie po wysiewie. Mieszanki traw użytkowych często wzbogacane są kostrzewą czerwoną, która ma silny system korzeniowy, dzięki czemu wzmacnia darń.

Mieszanki nasion traw uniwersalnych

Najczęściej wybierane do przydomowych ogródków są mieszanki traw uniwersalnych. Stanowią one połączenie efektownego wyglądu z odpowiednią wytrzymałością. Oczywiście nie są one aż tak efektowne, jak typowe trawy dekoracyjne, jednak biorąc pod uwagę specyfikę użytkowania naszych ogrodów, trawnik powinien jednak być nieco bardziej wytrzymały niż dekoracyjny. Poddawane odpowiedniej pielęgnacji trawy uniwersalne będą stanowić doskonałą ozdobę przydomowego ogrodu, idealną zarówno do odpoczynku, jak i typowo rodzinnych aktywności. Jeżeli chodzi o skład mieszanek uniwersalnych, to najczęściej znajdziemy w nich nasiona rajgrasu angielskiego oraz kostrzewy czerwonej.

Gdzie kupować nasiona traw do ogrodu?

Przymierzając się do zakupu mieszaki traw ogrodowych, warto postawić na pewnych i sprawdzonych producentów. Wybór mieszanki traw nie powinie być dziełem przypadku, tylko starannego i przemyślanego planu zagospodarowania ogrodu. Trawy nie wysiewamy bowiem na rok, jest to inwestycja wieloletnia i aby raz wykonana praca i inwestycja przyniosła zamierzone efekty, należy starannie wybrać mieszankę nasion traw gazonowych, które najlepiej sprawdzą się w naszym ogrodzie. Kupując nasiona traw, zwróćmy szczególną uwagę na producenta oraz pochodzenie, a także na oznaczenia na opakowaniu. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nasiona mają wysoką zdolność kiełkowania, a także że zakupiona mieszanka nasion jest czysta – pozbawiona chwastów i zanieczyszczeń. Warto wiedzieć, że nasiona traw przechodzą okresowe badania kiełkowania. Przebadanym partiom nadawany jest indywidualny numer identyfikacyjny, który zostaje umieszczony z tyłu lub na górze opakowania, na specjalnej zielonej etykiecie. Znajdziemy na niej również informacje o producencie mieszanki, jej składzie oraz terminie pakowania – co jest ważne, ponieważ nasiona mają zdolność kiełkowania do dwóch lat, od daty pakowania.

Koniecznie przeczytaj  Jak przygotować ziemię pod trawnik – zaplanuj odpowiednią kolejność prac

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies