Strona Główna Ogród Ryby do oczka wodnego – jakie wybrać, na czym polega hodowla, jak je pielęgnować?

Ryby do oczka wodnego – jakie wybrać, na czym polega hodowla, jak je pielęgnować?

Autor: Maciej
Ryby do oczka wodnego – jakie wybrać, na czym polega hodowla, jak je pielęgnować?

Małe zbiorniki wodne w ogrodzie, tak jak np., oczka wodne są bardzo atrakcyjne i efektowne. W zależności od wielkości zbiornika dobieramy do oczka odpowiednie rośliny oraz ryby, które w nim zamieszkają. Dobór ryb jest bardzo ważny, ponieważ nie wszystkie gatunki czują się dobrze w określonym środowisku. Aby zapewnić rybom optymalne warunki i dobre samopoczucie, musimy więc wybrać takie gatunki, które będą nadawały się do naszego zbiornika wodnego.

Ryby do oczka wodnego

Wybierając ryby do oczka wodnego, musimy na początku zaznaczyć, ze w przypadku niewielkich zbiorników, hodowla ryb jest dość trudna. Przyjmuje się bowiem, że na każde 2,5 cm ryby, powinny przypaść 2 cm 2 powierzchni wody. Optymalną wielkością ogrodowego zbiornika wodnego jest 15 do 20 m 2. W takich rozmiarów oczku wodnym będziemy mogli hodować niemal wszystkie gatunki ryb. Przyszłych mieszkańców oczka wybieramy i kupujemy dopiero wtedy, gdy oczko wodne będzie wybudowane i obsadzone roślinnością. Po napełnieniu zbiornika musimy też odczekać 3 tygodnie, aby móc bezpiecznie wpuścić do niego ryby.

Ryby do oczka wodnego

Gatunki ryb do oczka wodnego

Istnieje wiele gatunków ryb słodkowodnych, nadających się do hodowli w przydomowym oczku wodnym. Przedstawimy kilka najpopularniejszych, które są dość łatwe w hodowli, a do tego efektowne.

  • Słonecznica – to ryba osiągająca od 8 do 10 cm długości, można ją hodować w niewielkiej przestrzeni. Żywi się larwami owadów, małymi zwierzętami wodnymi oraz cząstkami roślin i glonami. Najlepiej czuje się w ławicy, dlatego trzeba hodować większą ilość osobników z tego gatunku.
  • Karaś ozdobny – to bardzo popularne ryby, powszechnie spotykane w oczkach wodnych. Karasie są mało wymagające i odporne na trudne warunki. Bez problemu zimują w zbiorniku. Dorastają do 30 cm długości, ale mogą być hodowane w oczkach o różnej wielkości, nawet w tych mniejszych. Karasie występują w bardzo wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu aspekty wizualne hodowli stają się jeszcze większe. Karaś ozdobny to ryba stadna, dlatego w oczku będzie potrzebował towarzystwa.
  • Różanka – ten gatunek ryby słodkowodne dobrze czuje się na niewielkich przestrzeniach, nie dorasta powyżej 8 cm długości. Jej głównym pożywieniem są glony. Cechuje ją ładne ubarwienie
  • Złota orfa – bardzo podobna do karasia ozdobnego, jednak osiąga większe rozmiary, cechuj się jaskrawym ubarwieniem. To ryba stadna, zapewniająca rozrywkę i ruch w większym zbiorniku wodnym. Całe stada łapią owady pod powierzchnią wody, zapewniając rozrywkę obserwatorom.
  • Lin – to bardzo łatwa w utrzymaniu ryba, odporna na niedobory tlenu, Nie dorasta więcej niż do 30 cm. Liny są wszystkożerne, ale gównie preferują bezkręgowce
  • Karp koi – uznawany za najładniejszą rybę do oczka wodnego, przez swoje pomarańczowo, biało czarne ubarwienie. Ma dość pokaźny rozmiar – do 80 cm dlatego nadaje się tylko do większych zbiorników wodnych. Karp koi potrzebuje czystej dobrze natlenionej wody, piaszczystego dna, a także pokarmu wysokobiałkowego.
  • Ryby tropikalne – wybierając ryby do oczka, możemy zdecydować się na egzotyczne gatunki ryb, takie jak gupiki, brzanki różowe, mieczyki czy pielęgnice pawiookie, pamiętajmy, że mogą one żyć w oczku tylko przez sezon letni. Te gatunki ryb żywią się zwykle podawanym w akwarium pokarmem.
Koniecznie przeczytaj  Kompost z liści – jak go zrobić?

Wybierając ryby do oczka wodnego, możemy też spróbować odwzorować ekosystem miejscowego regionu – to tak zwane oczko o charakterze biotopowym. Taki zbiornik powinien mieć od 15 do 23 m 3. Ryby, które się w nim znajdują, powinny to być rodzime gatunki dla danego obszaru.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies