Strona Główna Ogród Rośliny do oczka wodnego – jakie wybrać i jakie mają właściwości?

Rośliny do oczka wodnego – jakie wybrać i jakie mają właściwości?

Autor: Maciej
Rośliny do oczka wodnego – jakie wybrać i jakie mają właściwości?

Oczko wodne w ogrodzie, to marzenie wielu osób aranżujących dopiero swoją zieloną przestrzeń. Nie każdy może sobie na nie pozwolić, przede wszystkim ze względu na jej metraż. Czasami też ze względu na obecność małych dzieci czy zwierząt, dla których zbiornik wodny mógłby być niebezpieczny. Jeżeli jednak mamy a tyle miejsca oraz możliwość założenia oczka, warto się do tego odpowiednio przygotować. Pierwszy krok to umiejscowienie oczka na ogrodzie.

Kolejny wybór jego wielkości oraz kształtu. Kolejny – dobór odpowiednich roślin do oczka wodnego. Dopiero na końcu przystępujemy do prac wykonawczych, czyli kopania i przygotowania zbiornika. W tym artykule skupimy się jednak na wspomnianych roślinach do oczka. Zastanowimy się nad tym, jakie gatunki są najlepsze, w jakich warunkach powinny żyć i jak pielęgnować rośliny w oczku wodnym?

Rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę

Wśród różnych gatunków roślin przeznaczonych do uprawy w oczkach wodnych, specjalną i bardzo pożądaną grupą są rośliny oczyszczające wodę. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ naturalne oczyszczanie zbiornika wodnego to najlepsze z możliwych rozwiązań. Nie dość, że jest tanie, to jeszcze ekologiczne. Specjalistyczne preparaty do oczyszczania wody w zbiornikach są dość drogie i trzeba je stosować regularnie. Rośliny oczyszczające są więc znacznie tańszą opcją, a dodatkowo mają one walory estetyczne i właściwości natleniające. To z kolei będzie duża korzyść dla mieszkańców oczka wodnego.

Jakie zatem rośliny warto wprowadzić do oczka wodnego, aby zajęły się jego porządkowaniem i jak się za to zabrać? Jeżeli chodzi o rośliny pływające, sprawa jest banalnie prosta. W każdym momencie sezonu możemy je bowiem osadzić na tafli wody, bez konieczności sadzenia. Warto więc jako jeden z rodzajów roślin do oczka wodnego wybrać właśnie te pływające, szczególnie, wytwarzające silne systemy korzeniowe. Będą one pobierać niezbędne składniki pokarmowe bezpośrednio z wody. Ich konkurentami są glony, dlatego im więcej roślin pływających, tym mniejsze możliwości rozwoju glonów, a co za tym idzie czystsza woda.

Koniecznie przeczytaj  Peperomia – sadzenie, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Gatunki roślin oczyszczających wodę

Wśród wielu dostępnych gatunków roślin oczyszczających wodę, do przydomowych oczek wodnych i innych zbiorników wodnych polecane są szczególnie:

  • Rogatek sztywny – należy do roślin swobodnie pływających, jest jednym z najskuteczniejszych destruktorów glonów, wykazuje też świetne właściwości natleniające. Rogatek sztywny jest bardzo lubiany przez malutkie stworzenia wodne oraz mody narybek – dostarcza im skutecznego schronienia. Pędy rogatka często wybierane są przez ryby na miejsce na tarła. Jako roślinę pływającą wystarczy rogatka wrzucić do wody. Zimą opada na dno zbiornika i w ten sposób przeczekuje mrozy, nawet wtedy, kiedy zbiornik zamarza.
  • Hiacynt wodny – to niezwykle atrakcyjna pod względem dekoracyjnym roślina, która dodatkowo jest bardzo łatwa w utrzymaniu i skutecznie oczyszcza wodę w oczku. Hiacynt kwitnie latem, kiedy temperatura na dworze przekracza 24 stopnie. Piękne, fioletowe kwiatostany są niesamowitą ozdobą zbiornika. Jednak nie tylko kwiaty Hiacynta wodnego są ozdobne. Jego długie, pierzaste, zabarwione na fioletowo korzenie zawieszone w wodzie, prezentują się równie urokliwie. Hiacynt wodny podobnie jak rogatek sztywny pobiera składniki pokarmowe bezpośrednio z wody. Skutecznie ogranicza on rozrost glonów i efektywnie czyści zbiornik wodny. Należy pamiętać, że hiacynty wodne nie zimują w zbiornikach wodnych, dlatego na wiosnę trzeba kupić nowe okazy. Nie są one jednak bardzo drogie, a do tego szybko się rozrastają, wiec do małego zbiornika wystarczy kilka sztuk.
  • Limnobium gąbczaste – to również roślina pływająca, która uprawiana jest nie tylko w oczkach wodnych, ale też w akwariach. Jego okrągławe liście, pokryte gąbczastą tkanką powietrzną, utrzymującą roślinę na powierzchni są bardzo efektowne. Roślina ta bardzo szybko się rozrasta i pobiera duże ilości składników odżywczych z wody. W ten sposób ogranicza rozwój glonów i oczyszcza wodę w zbiorniku. W oczku wodnym linobium nie ma szans na przetrwanie w zimie, jednak właściciele domowych akwariów mogą przezimować ją w akwarium.
  • Azolla karolińska – roślina ta jest pływającą paprotką. Na powierzchni wody rozrasta się szybko, tworząc coś w rodzaju kożucha. Bardzo dekoracyjnie przebarwia się na czerwono. Azolla ma szanse przezimować w oczku, w formie zarodników w mule dennym, jednak zwykle należy traktować ją jako roślinę jednoroczną.
  • Salwinia uszkowata – występuje też pod nazwą salwinia brazylijska i jest gatunkiem pływającej paprotki. Liście salwinii pokrywają malutkie włoski, które sprawiają, że woda spływa z nich gładko i wyglądają na wiecznie suche. Salwinia rozrasta się szybko i skutecznie oczyszcza wodę. Można spróbować przezimować ją w akwarium.
Koniecznie przeczytaj  Przekopywanie warzywnika – jak to zrobić skutecznie?
Ryba w oczku wodnym otoczona roślinnością

Rośliny do oczka wodnego sadzone w gruncie

Rośliny oczyszczające wodę z glonów to zwykle rośliny pływające, jednak w naszych zbiornikach wodnych możemy też posadzić mnóstwo innych ciekawych gatunków roślin. W zależności do gatunku, rośliny w oczku wodnym będziemy sadzić w różnych strefach zbiornika. W strefie błotnej, ulokowanej najbardziej na zewnątrz powinno znaleźć się ich jak najwięcej. Będą one pochłaniać szkodliwe związki azotu. Możemy w tej strefie posadzić niezapominajki, kaczeńce, trzcinę, pałkę, kosaćce czy czermień. Sadzenie roślin w strefie błotnej odbywa się w dołkach, które trzeba wyścielić mocną agrowłóknią.

Z kolei gatunki, które mają rosnąć w środku niecki, należy ustawić w specjalnych koszach, na półkach oraz na dnie oczka. Kolejną strefą, w której możemy sadzić rośliny, jest strefa płytkiej wody, tutaj najlepiej będą czuły się pałki, trzciny, oraz strzałka wodna. W strefie wody głębokiej z kolei możemy sadzić grążele i grzybieńczyki, lilie wodne, a także gatunki podwodne takie jak rdestnica czy moczarka kanadyjska.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies