Strona Główna Ogród Lato w ogrodzie – Jakie prace ogrodowe musisz wykonać latem?

Lato w ogrodzie – Jakie prace ogrodowe musisz wykonać latem?

Autor: Maciej
Lato w ogrodzie – Jakie prace ogrodowe musisz wykonać latem?

Lato to wspaniały czas w ogrodzie. Długie dni, ciepłe poranki i wieczory pozwalają nam cieszyć się pięknem i urokami własnego ogródka od bladego świtu do samej nocy. Ciepłe dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Większość ogrodowych roślin zachwyca nas pięknymi kwiatami, przy których pracowicie uwijają się nasi mali skrzydlaci sprzymierzeńcy. Mimo iż lato wydaje się wręcz beztroskim okresem w ogrodzie, musimy pamiętać o niezbędnych pracach, które zagwarantują dobrą kondycję roślin. Jak pielęgnować ogród latem? Jakie prace ogrodowe musimy wykonywać?

Letnia pielęgnacja trawnika

Latem trawnik jest zwykle bardzo mocno użytkowany. Chętnie spędzamy czas, wylegując się na kocu w ogrodzie czy rozgrywając rodzinne zawody w piłkę nożną lub badmintona. Gorące letnie słońce i brak deszczu mocno obciąża nasze trawniki, dlatego, jeżeli chcemy cieszyć się miękkimi żywozielonymi źdźbłami trawy, musimy poświęcić trochę czasu. Po pierwsze niezbędne jest regularne nawadnianie trawnika. Najlepiej robić to wcześnie rano przez około 30 minut. Kolejna kwestia to nawóz, latem warto wzmocnić trawnik nawozem, na przykład regeneracyjnym do trawników, który zaopatrzy darń w niezbędne składniki odżywcze. Usuwanie chwastów to również ważna sprawa. Chwasty są konkurencja dla trawnika, jeżeli nie będziemy ich usuwać, będą go dominować i pobierać z gleby składniki odżywcze oraz wodę. Oczywiście nie zapominajmy o regularnym koszeniu trawnika. Nie za nisko, ponieważ latem może doprowadzić to do zbytniego wysuszenia darni. Zadbajmy o usunięcie skoszonej trawy z ogrodu. Będzie ona znacznie ograniczać światło, a także dostęp tlenu do trawnika.

Rośliny ogrodowe latem

Latem oprócz nawadniania trawnika musimy też zadbać o nawadnianie roślin ozdobnych. Podczas silnych upałów potrzebują one podaży wody, która jest niezbędne do zachowania ich w dobrej kondycji. Najwięcej uwagi musimy poświęcić roślinom młodym, świeżo posadzonym. Nie mają bowiem jeszcze dobrze rozwiniętych systemów korzeniowych, przez co są bardziej podatne na susze. Oczywiście pamiętajmy o odpowiednich porach podlewania – najlepiej wcześnie rano, a jeśli to niemożliwe, może być wieczorem.

Koniecznie przeczytaj  Mrówki w ogrodzie – szkodniki czy przyjaciele?
Hamak w ogrodzie, hamak ogrodowy zawieszony pomiędzy drzewami

Letnie przycinanie

Początkiem lata, około połowu czerwca jest najlepszy czas na strzyżenie żywopłotów liściastych i iglastych. Cięcie żywopłotów powinno skrócić przyrost tegoroczny o około 2/3 długości pędów. Żywopłoty w okresie wegetacji odrastają bardzo szybko, dlatego musimy je regularne przycinać i formować. Latem też przypada pora na kolejne cięcie drzew owocowych. W tym czasie usuwamy wilki, czyli pędy jednoroczne, które mocno rosną pionowo na konarach.

Rozmnażanie krzewów

Początek lata to doskonały czas na rozmnażanie krzewów ozdobnych. Możemy to zrobić poprzez ukorzenianie ich pędów wierzchołków. Dodatkowo można wspomóc się ukorzeniaczem. Możemy też w tym okresie rozmnażać byliny oraz wysiewać nasiona kwiatów dwuletnich.

Letnia pielęgnacja oczka wodnego

Jeśli na terenie naszego ogrodu mieści się oczko wodne, latem musimy pamiętać, aby uzupełnić w nim wodę. Pomoże to zwiększyć ilość tlenu w wodzie. Warto też skontrolować rozrastanie roślin wodnych oraz glonów, których ewentualny nadmiar trzeba usunąć.

Wykopywanie cebulek

Początek lipca to czas, kiedy warto pomyśleć o wykopaniu cebulek roślin wieloletnich, takich jak tulipany. Wprawdzie mogą one pozostawać w gruncie nawet przez kilka lat, jednak często powoduje to, że chorują, karleją i słabiej kwitną, Lepiej więc wykopać cebulki, pozostawić do wyschnięcia, a następnie jesienią z powrotem wsadzić je go gruntu, aby wiosną znowu cieszyły nasze oko pięknymi kwiatami.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies