Strona Główna Kwiaty Lobelia przylądkowa – stroiczka ozdobi Twój ogród!

Lobelia przylądkowa – stroiczka ozdobi Twój ogród!

Autor: Maciej
Lobelia przylądkowa – stroiczka ozdobi Twój ogród!

Lobelia przylądkowa z łaciny Lobelia Eirinus, nazywana też stroiczką, to bardzo wdzięczna roślina jednoroczna kwitnąca. Lobelia przybyła do nas z Afryki Południowej i zagościła na stałe w ogrodach, na balkonach i tarasach. Drobne kwiaty w odcieniu bieli, różu oraz niebieskiego, a także jej subtelny pokrój prezentują się niezwykle uroczo i wspaniale zdobią przestrzeń. Jak uprawiać lobelię, aby przez całe lato cieszyła nasze oczy pięknymi kwiatami? Jak ją pielęgnować i gdzie najlepiej ją wyeksponować? Poniższy artykuł odpowie na wszystkie pytania na temat uprawy Lobelii.

Lobelia – charakterystyka

Lobelia jak już wspomniano, to jeden z najchętniej wybieranych kwiatów do uprawy na balkonach i tarasach. Można ją sadzić w pojemnikach, misach, donicach czy skrzyniach – wszystko zależy od wystroju i pożądanego efektu. Bez względu na to, w czym zostanie posadzona, lobelia z pewnością zachwyci każdego swoją urodą. Lobelia jest stosunkowo niska, dorasta maksymalnie do 25 cm wysokości, chociaż są gatunki osiągające nawet 80 cm. Jej pędy są gładkie i silnie rozgałęzione. Drobne lancetowate liście są gładkie i delikatnie błyszczące. Kwitnienie lobelii zaczyna się już na początku czerwca i może trwać nawet do później jesieni, co oznacza, że ten kwiat będzie zdobił przestrzeń przez cały sezon letni.

Kwiaty tej rośliny są dość drobne, osadzone na szczytach pędów. Ich kolor uzależniony jest od odmiany lobelii, którą hodujemy. Najczęściej przybierają one odcienie różu, bieli, fioletu oraz niebieskiego.

Lobelia – odmiany

Lobelia dostępna jest w kilku odmianach, różniących się kolorem kwiatów, pokrojem oraz wzrostem. Dostępne są na przykład lobelie o pokroju kępiastym, a także o przewieszających się pędach. Lobelię dzielimy na 3 grupy ze względu na siłę wzrostu:

  • Lobelie o zwisających pędach
  • Lobelie niskie i zwarte
  • Lobelie silnie rosnące zwarte oraz niskie
Koniecznie przeczytaj  Wiosna w ogrodzie – sprawdź co zrobić, żeby obudzić swój ogród do życia na wiosnę?

Wśród lobelii znajdziemy też mnóstwo odmian, różniących się rozmiarem, sposobem uprawy oraz miejscem występowania. Do najpopularniejszych odmian lobelii zaliczamy:

  • Lobelię przylądkową – tę odmianę najczęściej możemy spotkać w przydomowych rabatach oraz na tarasach. Można ją uprawiać w ziemi lub w donicach czy skrzyniach. Dorasta maksymalnie do 25-centrymetrów i może występować w formie przewieszającej się lub wzniesionej. Kwiaty lobelii przylądkowej są drobne, mogą występować w barwie niebieskie, białej, różowej lub purpurowej. Pojawiają się około czerwca i kwitną aż do późnej jesieni. W polskiej uprawie Lobelia przylądkowa jest rośliną jednoroczną.
  • Lobelię wielką – w przeciwieństwie do poprzedniczki, lobelia wielka osiąga imponujące rozmiary – dorasta nawet do 80 cm. Na końcach jej wzniesionych pędów wyrastają groniaste kwiatostany, które najczęściej przybierają barwę fioletowo-niebieską, czasami białą. Lobelia wielka kwitnie późnym latem, jest rośliną wieloletnią, odporną na mrozy. Gatunek ten nadaje się na kwiaty cięte.
  • Lobelię lśniącą – charakteryzuje się ona wzniesionym pokrojem i intensywnie czerwonymi kwiatami. Jest to kępiasta bylina, która osiąga wysokość nawet 90 centymetrów. Okres kwitnienia lobelii lśniącej przypada na późnej lato – może kwitnąć od sierpnia aż do jesieni. Jest to roślina wrażliwa na niskie temperatury, dlatego na zimę należy ją dobrze okryć lub umieścić w jasnym pomieszczeniu.
  • Lobelię szkarłatną – ta pochodząca z Ameryki Północnej bylina osiąga do 70 centymetrów wysokości. Kwitnie pięknie od lipca aż do pierwszych przymrozków. Jej szkarłatnoczerwone kwiaty układają się w groniaste kwiatostany. Lobelia szkarłatna dobrze czuje się na brzegach sadzawek i oczek wodnych, które imitują jej naturalne środowisko – mokre łąki. Lobelia szkarłatna nie do końca dobrze znosi mrozy, dlatego na zimę należy ją okryć lub przenieść do jasnego pomieszczenia.
Koniecznie przeczytaj  Zima w ogrodzie – jak dbać o ogród zima?

Uprawa lobelii – co trzeba wiedzieć?

Stanowisko oraz rodzaj gleby odpowiednie dla lobelii w dużej mierze zależne są od gatunku, który chcemy uprawiać. Niektóre gatunki mogą rosnąć w pełnym słońcu, jednak lepiej wybierać dla lobelii miejsce lekko zacienione. Kwiaty lobelii tracą nieco intensywność koloru w pełnym słońcu. Z kolei w pełnym zacienieniu roślina może wcale nie zakwitnąć. Gleba pod uprawę lobelii powinna być żyzna. Najlepiej, aby był to ziemia próchnicza, o lekkiej wilgotności. Latem, w okresach wysokich temperatur i suszy, należy lobelię regularnie podlewać. Oczywiście pamiętając, zwłaszcza w przypadku uprawy w pojemnikach nie doprowadzać do zastania wody. Najlepiej, żeby pojemniki miały odpływ wody, w przeciwnym razie pędy zbyt długo stojące w wodzie mogą pokryć się pleśnią.

Jak i kiedy siać lobelię?

Lobelia rozmnażana jest poprzez wysiew nasion. Należy robić to w marciu lub lutym. Drobne nasiona lobelii, przed wysiewem dobrze jest zmieszać z piaskiem, następnie wysiać w płytkim pojemniku z drenażem i wilgotną glebą. Pojemnik z wysianymi nasionami lobelii przykrywamy szczelnie folią. Po około dwóch tygodniach roślina zacznie kiełkować. Należy pamiętać o regularnym wietrzeniu pojemnika, aby nie pojawiła się pleśń. Odrośnięte sadzonki z pierwszymi listkami możemy przesadzić do pojemników. Najlepiej sadzić je w odległości co 2 cm. Doniczki z zasadzoną lobelią możemy wystawić na zewnątrz w kwietniu, pomoże to im się zahartować. Jeżeli jednak wiemy, że nadchodzi chłodniejsza noc, warto doniczki okryć. Przesadzanie lobelii do gruntu możemy zaplanować na czerwiec lub lipiec. Najlepiej sadzić je w odległościach co 10 cm.

Pielęgnacja lobeli

Aby lobelia rosła zdrowo i zawsze prezentowała się pięknie, musimy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Latem najważniejsze jest podlewanie – najlepiej robić to rano i wieczorem. Od kwietnia warto zasilać roślinę płynnym nawozem przeznaczonym dla kwiatów kwitnących. W sezonie robi się to około 2 do 3 razy. Bardzo ważne jest też przycinanie. Jeśli chcemy, aby zakwitła ona ponownie, warto pod koniec sierpnia przyciąć jej pędy.

Koniecznie przeczytaj  Choroby hortensji – szkodniki czy zaraza?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies