Strona Główna Ogród Wiosna w ogrodzie – sprawdź co zrobić, żeby obudzić swój ogród do życia na wiosnę?

Wiosna w ogrodzie – sprawdź co zrobić, żeby obudzić swój ogród do życia na wiosnę?

Autor: Maciej
Wiosna w ogrodzie – sprawdź co zrobić, żeby obudzić swój ogród do życia na wiosnę?


Wiosna, piękna pora roku, kiedy wszystko wokół budzi się do życia. Pierwsze kwiaty przebijają się przez resztki śnieżnej pokrywy. Na drzewach pojawiają się młode pąki, trawa wyłaniające się spod śnieżnej kołdry zaczyna odżywać i odzyskiwać swój żywy kolor. Słonce świeci coraz wyżej, a wiosenne powiewy coraz cieplejszego powietrza sprawiają, że wszyscy oddychamy jakby głębiej. Ptaki wracają do swoich gniazd, a na polach coraz śmielej pojawią się traktory zwiastujące, że już pora brać się do pracy. Wiosna w ogrodzie jest wspaniała, kolorowa i wesoła, ale też bardzo pracowita. Tak jak jesienią, musieliśmy przygotować nasze ogrody do nadejścia zimy, tak wiosna to czas porządków, sadzenia, przycinania i nawożenia.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Kiedy mrozy ustąpią i temperatury zaczną się stabilizować, przychodzi czas na rozpoczęcie wiosennych porządków w ogrodzie. Najlepiej robić je stopniowo. Możemy zacząć od odkrycia mniej wrażliwych roślin. To ważne, aby zrobić to odpowiednio wcześnie, tak aby miały one czas na zahartowanie się, ale też nie zbyt wcześnie, żeby ewentualny powrót przymrozków im nie zaszkodził. Na sam koniec zostawiamy okrycia na bylinach i najdelikatniejszych krzewach i drzewach, które okres wegetacyjny rozpoczynają stosunkowo późno.

Wiosenna pielęgnacja roślin

Wiosna to idealny czas na cięcie drzew i krzewów w naszym ogrodzie. Cięcie wiosenne przede wszystkim służy usunięciu obumarłych, zniszczonych przez mrozy czy śnieg pędów. W przypadku roślin kwitnących warto przeprowadzić cięcia, które zwiększą kwitnienie, Trzeba jednak zaplanować je w odpowiednim dla danej rośliny okresie. Wraz ze wzrostem temperatur na zewnątrz możemy też przystąpić do hartowania roślin, które zimowały w domu. Nie róbmy tego jednak zbyt gwałtownie, aby nie doprowadzić ich do szoku termicznego.

Koniecznie przeczytaj  Świeża bazylia na wyciągnięcie ręki? Uprawa bazylii w Twoim ogrodzie jest naprawdę prosta!
Łąka kwietna

Wiosenna regeneracja trawnika

Bardzo ważnym elementem wiosennej pielęgnacji jest regeneracja trawnika, który po zimie może być dość zniszczony. Darń osłabia się przez wahania temperatury, a także działanie szkodników oraz chorobotwórczych patogenów. Regeneracja wiosenna trawnika składa się z kilku kroków.

Pierwszy to wertykulacja, czyli usunięcie warstwy filcu, czyli suchej trawy. To bardzo ważny zabieg, ponieważ sucha trawa blokuje dostęp do wody i skalników mineralnych do warstwy korzeniowej darni. Najlepiej zrobić to weltykulatorem, jednak jeśli go nie mamy, możemy użyć grabi. Wertykulacja poprawia cyrkulację powietrza, a także umożliwia przenikanie odpowiedniej ilości promieni słonecznych do trawnika.

Kolejny zabieg to aeracja darni, czyli napowietrzenie. Darń musi zostać głęboko nakłuwana, następnie piaskowana i przegrabiona, aby pasek szczelnie pokrył wgłębienia. Areacja pomaga rozluźnić zbitą warstwę gleby, co poprawia dotlenienie warstwy korzeniowej trawy.

Po aeracji pora na wałowanie trawnika. Po zimie dobrze jest docisnąć darń do podłoża, za pomocą specjalnego wału do trawy. Mróz często wypiętrza podłoże, co może utrudniać darni pobieranie składników odżywczych i wody.

Po wałowaniu możemy przejść do dosiania trawnika, w miejscach, w których zauważymy pustą, zgniłą glebę. Świeżo wysiane nasiona lekko przegarbujemy i obficie podlewamy.

Teraz pora na bardzo waży etap pielęgnacji, czyli nawożenie. Wiosenne nawożenie trawnika to konieczność. Po zimie gleba jest bowiem mocno wyjałowiona ze składników pokarmowych. Aby nasza darń rosła zdrowo i nie była narażona na taki grzybów i innych patogenów, musimy zapewnić jej odpowiednie odżywienie.

Prócz nawożenia, kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym, którego wymaga trawnik, jest nawadnianie. Na samym początku wiosny nie musi być ono bardzo obfite. W glebie mogą być jeszcze spore zapasy wody po zimie. Wraz z nadejściem coraz wyższych temperatur i słonecznej pogody, częstotliwość i długość podlewania należy zwiększać.

Koniecznie przeczytaj  Fuksja – charakterystyka, uprawa, pielęgnacja

Koszenie trawnika to ostatni etap wiosennej pielęgnacji. Warto z pierwszy koszeniem po zimie poczekać do około połowy kwietnia, a nawet początku maja.

Rabaty, klomby i zagony

Wiosenna pielęgnacja rabat i klombów polega przede wszystkim na pozbyciu się zimowych osłon, kiedy pogoda na to pozwoli, a także na ewentualnym usunięciu roślin, niszczonych przez zimę. Wiosną warto też wzmocnić nasze rabaty nawozami, które wpłyną pozytywnie na związywanie się liści i paków, a także pomogą poradzić sobie z ewentualnymi atakami szkodników i grzybów.

Warzywnik na wiosnę

Na wiosnę dużo pracy mamy też w warzywniku. Przed wysiewem młodych warzyw musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby. Na początku, jakieś 2 tygodnie przed wysiewem warzyw ziemię w warzywniku należy lekko przekopać lub spulchnić glebogryzarką. Możemy też na tym etapie dodać jeszcze trochę nawozu naturalnego np. dojrzałego kompostu, który wzbogaci ziemię w potas i fosfor. Kolejny etap po upływie dwóch tygodni to formowanie grządek i wysiew wybranych warzyw. Formując je, zadbajmy o takie rozmieszczenie rządków, aby umożliwiały swobodne przemieszczanie się i ułatwiały pielęgnację oraz pozbywanie się chwastów.

Sadzenie, przesadzanie, wykopywanie – wiosenne roszady w ogrodzie

Wiosna to wreszcie czas, kiedy możemy uzupełnić nasz ogród o nowe gatunki roślin. Planując nowe nasadzenia, musimy poczekać do ustabilizowania się pogody i mieć pewność, że nie powrócą przymrozki – mogą one zaszkodzić młodym roślinom wsadzonym do gruntu. Planując przesadzanie roślin w ogrodzie na wiosnę, dobrze zrobić to przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego, tak aby nie zakłócić procesu wzrostu i zawiązywania się liści i pąków.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies