Strona Główna Kwiaty Sasanka zwyczajna – nie taka zwykła! Uprawa i pielęgnacja sasanki w ogrodzie

Sasanka zwyczajna – nie taka zwykła! Uprawa i pielęgnacja sasanki w ogrodzie

Autor: Maciej
Sasanka zwyczajna – nie taka zwykła! Uprawa i pielęgnacja sasanki w ogrodzie

Sasanki to niesamowicie piękne i wdzięczne rośliny, ale niestety coraz rzadziej występujące w naturze. Są za to bardzo popularnymi roślinami ozdobnymi uprawianymi w ogrodach. Sasanka nie ma dużych wymagań, a jeśli zapewnisz jej dogodne warunki, praktycznie nie będzie wymagała zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdź, czego potrzebują sasanki, by upiększyć ogród!

Sasanka – najważniejsze informacje 

Dziś sasanki bardzo rzadko można spotkać w naturze – można nawet przyjąć, że to gatunek niemal wymarły. Na szczęście wciąż możemy cieszyć się ich pięknym wyglądem – to roślina bardzo często wybierana do ozdoby ogrodów. Najczęściej jednak na rabatach spotyka się mieszanki, nazywane ogólnie sasankami ogrodowymi. 

Jakkolwiek ją nazwać, jest po prostu piękna. Kwitnie dość szybko, bo już nawet w marcu, a także w kwietniu. Proces jej kwitnienia także jest niesamowity: najpierw pojawiają się włochate pędy zakończone pąkiem kwiatowym. W następnej kolejności rosną liście. Swoją pełną okazałość sasanka prezentuje dość szybko, bo wraz z wczesnym początkiem wiosny. Dodatkowo sasanki wyglądają pięknie nawet po przekwitnięciu. Jeśli dodać do tego ich niewielkie wymagania stanowiskowe, można śmiało rzec, że to wręcz idealna roślina ozdobna, z którą poradzi sobie każdy. 

Sasanka – stanowisko i podłoże

Sasanki preferują piaszczysto-próchnicze podłoże. Dobrze, jeśli będzie przy tym naturalnie wilgotne (ale nie mokre). Sasanki nie tylko nie wymagają, ale wręcz nie przepadają za zbyt bogatym podłożem. Gleba, na której mają rosnąć, powinna mieć domieszkę piasku. Rośliny te poradzą sobie doskonale także na jałowej, kamienistej glebie. 

Oprócz tego sasanki dobrze kwitną na stanowiskach z dobrą ekspozycją na światło słoneczne, na których będą miały dość ciepło. Sasanki źle znoszą cień, dlatego nie nadają się do sadzenia na stanowiskach, na których miałyby mieć niedostatek słońca. 

Koniecznie przeczytaj  Starzec zwyczajny - rozpoznanie, zastosowanie, szkodliwość i zwalczanie

Przed zasadzeniem sasanek dobrze przemyśl stanowisko dla nich – w jednym miejscu te kwiaty mogą bowiem rosnąć nawet przez kilka lat. 

Sasanka – podlewanie i nawożenie

Sasanka dość dobrze radzi sobie z okresami suszy, jednak niekoniecznie dobrze znosi nadmiar wilgoci. Lepiej więc ją przesuszyć niż przelać. Te rośliny nie wymagają nawożenia – wynika to właśnie z ich zdolności adaptacji do trudnych warunków (jałowe, kamieniste i piaszczyste gleby). 

Sasanki preferują naturalnie wilgotne podłoże i w zasadzie tyle im w tej kwestii wystarczy do szczęścia. Źle reagują za to na nadmiar wody, a zwłaszcza na wodę gromadzącą się na ich stanowisku. 

Dobrze znoszą wysokie temperatury, dlatego ani upały, ani przejściowe okresy suszy nie wyrządzą im szkód. 

Sasanka – pielęgnacja

Istotną kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca na posadzenie sasanek. Tak naprawdę jedyną problematyczną kwestią związaną z ich uprawą może być chęć przesadzenia ich w inne miejsce. Rośliny te mają bowiem dość wrażliwy system korzeni, dlatego wykopywanie i przesadzanie dorosłych roślin może prowadzić do ich uszkodzenia. 

Przesadzanie sasanek zaleca się dopiero wówczas, gdy po kilku latach na danym stanowisku przestaną dobrze kwitnąć. Wówczas można je delikatnie wykopać i zasadzić w nowym miejscu. 

Kolejnym zabiegiem (bardziej estetycznym niż pielęgnacyjnym) jest usuwanie uschniętych i przekwitniętych części rośliny. Jeśli będziesz o to dbać, pobudzisz ją do ponownego kwitnięcia. Dzięki temu dłużej możesz cieszyć się ich ozdobnym wyglądem. 

Sasanka – zimowanie

Kolejnym miłym zaskoczeniem jest to, że sasanki możesz bez problemu pozostawić w ogrodzie na zimę i nic z nimi nie robić. Mają bowiem doskonałą odporność na mróz i bez zabezpieczenia doskonale radzą sobie nawet przy temperaturach rzędu -20 stopni Celsjusza. Nie ma więc potrzeby okrywania ich na zimę. 

Koniecznie przeczytaj  Wrzosy w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć o ich uprawie!

Co więcej – sasanki nie wymagają także żadnego przygotowania do zimy. Dzięki temu, że ich liście mają włoski, są one chronione przed mrozami i wiatrem. 

Po zimie warto usunąć stare, uschnięte i przemarznięte pędy i liście. Dzięki takiemu zabiegowi sasanki szybko odbiją i już niebawem będą ponownie cieszyć pięknym wyglądem!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies