Strona Główna Ogród Uprawa ogórków w gruncie – wszystko, co musisz wiedzieć!

Uprawa ogórków w gruncie – wszystko, co musisz wiedzieć!

Autor: Maciej
Uprawa ogórków w gruncie – wszystko, co musisz wiedzieć!

Każdego miłośnika roślin i amatora ogródkowych upraw najbardziej cieszą owocne plony. Własne grządki warzywne lub drzewka owocowe to spora chluba każdego ogrodnika. Własna uprawa daje coś jeszcze oprócz satysfakcji: to pewność, że plony są wolne od chemii i zanieczyszczeń. Ogórki w ogrodzie to jeden z pomysłów na to, jak praktycznie zagospodarować wolny kawałek ziemi. Jak sadzić ogórki i jak o nie dbać? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć, by wyrosły dorodne i pyszne!

Uprawa ogórków w gruncie – kilka słów wstępu

Ogórki gruntowe to jedno z ulubionych warzyw o wielu zastosowaniach. Kto z nas nie lubi kanapek z plasterkami świeżego ogórka, albo soczystej mizerii do obiadu? Ogórki gruntowe można także spożywać na surowo, jako wartościowy dodatek do posiłków lub przekąskę w ciągu dnia. Najlepiej zaś smakują ogórki z własnej uprawy. Jeśli masz kawałek wolnej grządki i zastanawiasz się, czy zasadzenie ogórków będzie dobrym pomysłem, podpowiadamy: jak najbardziej! Zanim jednak zabierzesz się do sadzenia, musisz wiedzieć, że ogórki mają swoje wymagania i to niemałe – zwłaszcza względem temperatury w okresie kiełkowania, a następnie kwitnienia. 

Stanowisko i ziemia pod ogórki

Stanowisko pod uprawę ogórków również ma spore znaczenie dla wielkości plonów. Ogórki preferują glebę bogatą, najlepiej próchniczą. Nie powinna być ani zbyt luźna i piaszczysta, ani zbyt zbita. Najlepsza będzie gleba o zwartej, ale nie gliniastej strukturze. 

Wybór stanowiska pod uprawę ogórków także jest kluczowy dla urodzaju plonu. To warzywo lubi stanowiska słoneczne, dlatego najlepiej odpowiadać będą mu stanowiska południowe. Istotne jest przy tym również to, by teren był równy, a nie spadzisty. 

Sadzenie ogórków

Ogórki można sadzić na dwa sposoby: z nasion lub z rozsady. Ogórki z siewu to najtańsza metoda, zaś z rozsady – najszybsza. 

Koniecznie przeczytaj  Czym i jak pomalować figurki ogrodowe?

Jeśli zdecydujesz się na wysianie nasion, musisz koniecznie pamiętać o odpowiedniej temperaturze gleby. Nasiona można wysiewać, kiedy ma ona około 10-12 stopni Celsjusza. Takie wartości osiąga mniej więcej w drugiej połowie maja. Jeśli temperatura gleby będzie niższa, ogórki mogą rosnąć wolniej i być bardziej podatne na różne choroby. 

Jeśli zdecydujesz się na rozsady, pamiętaj o tym, by wybierać sadzonki w doniczce. Ogórki mają bardzo wrażliwe korzenie, dlatego źle znoszą przesadzanie i wszelką ingerencję w system korzeniowy. 

Pamiętaj również o tym, że ogórki dość mocno się rozrastają, dlatego pomiędzy rzędami zachowaj odpowiednią odległość – najlepiej nawet ponad metr. Odległość pomiędzy poszczególnymi sadzonkami i nasionami powinna mieć co najmniej kilkanaście centymetrów. 

Nawożenie ogórków

Przy uprawie ogórków bardzo ważne jest ich nawożenie. Ta roślina ma dość spore wymagania pod tym względem, głównie ze względu na dość płytki i mało rozbudowany system korzeni, przez co roślina nie jest w stanie samodzielnie pobierać składników pokarmowych z głębokich warstw gleby. 

Do zasilania uprawy doskonale nadają się nawozy organiczne, jak obornik czy kompost. Jeśli zdecydujesz się na nawożenie obornikiem, pierwszy raz musisz zrobić to wiosną, a drugi raz jesienią. Z reguły obornik należy uzupełnić nawozem mineralnym, ponieważ składniki mineralne zawarte w nawozie naturalnym mogą nie być wystarczające. Dość ubogi system korzeni w połączeniu z krótkim okresem wzrostu i obfitością oraz ciężarem plonu sprawia, że ogórki potrzebują solidnego zasilania.

Podlewanie ogórków

Decydując się na uprawę ogórków gruntowych, musisz mieć na uwadze również to, że ta roślina wymaga solidnego nawadniania. Im luźniejsza gleba i mniejsze ilości nawozów, tym większe są potrzeby ogórków względem podlewania. Niedobór wody wpływa niekorzystnie na obfitość plonu i wielkość ogórków. O właściwe nawodnienie ogórków trzeba zadbać od momentu wysiewu/sadzenia aż do końca zbiorów. 

Koniecznie przeczytaj  Barwinek – uprawa w ogrodzie, zastosowanie, pielęgnacja

Ogórki są dość wrażliwymi roślinami, dlatego podlewaj je bardzo wczesnym rankiem, by woda zdążyła wsiąknąć w glebę, zanim słońce zacznie mocno świecić. W przeciwnym wypadku rośliny mogą zostać poparzone. Ogórki nie lubią również gwałtownych zmian temperatur, dlatego lepiej, by woda nie była zbyt zimna względem temperatury gleby i otoczenia. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies