Strona Główna Ogród Ziemia pod uprawę ziół – jaka powinna być, jak przygotować podłoże i kiedy najlepiej rozpocząć uprawę?

Ziemia pod uprawę ziół – jaka powinna być, jak przygotować podłoże i kiedy najlepiej rozpocząć uprawę?

Autor: Maciej
Ziemia pod uprawę ziół

Zioła w ogrodzie to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników kuchennych rewolucji. Nic tak nie podnosi smaku i aromatu potrawy, jak świeże zioła, prosto z własnej uprawy. Oprócz niepodważalnych walorów smakowych zioła posiadają również mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Szałwia w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, mięta w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych, melisa na ukojenie nerwów, czy też pietruszka na wzmocnienie i odporność – to tylko mały ułamek gatunków ziół i ich leczniczych właściwości. Zioła można oczywiście kupić w postaci sproszkowanej czy też jako herbatki i mieszanki do przygotowywania naparów. Jednak to właśnie te samodzielnie wyhodowane w ogródku czy też donicy cieszą najbardziej, smakują najlepiej i są zawsze na wyciągnięcie ręki. Zatem, co zrobić, aby zacząć uprawę ziół w ogrodzie? Jaka ziemia będzie Ci potrzebna i jak przygotować grunt pod tę uprawę?

Domowa uprawa ziół – od czego zacząć?

Przede wszystkim pierwszym krokiem do rozpoczęcia uprawy ziół, czy to bezpośrednio w gruncie, czy w donicy, jest wybór odpowiednich nasion/sadzonek. Musisz zdecydować jakie zioła chcesz hodować i zaopatrzyć się w odpowiednie nasiona lub sadzonki. Większość ziół nie ma zbyt skomplikowanych wymagań co do ich uprawy i mogą z powodzeniem rosnąć zarówno w ogrodzie, jak i w donicy na balkonie. Aby odnieść sukces w ich uprawie, musisz jedynie zadbać o odpowiednią ziemię, pamiętać o regularnym podlewaniu i przycinaniu.

Jaka ziemia do uprawy ziół jest najlepsza?

Zioła będą czuły się dobrze w ziemi o parametrach zbliżonych do ziemi przeznaczonej od uprawy warzyw. Może to być podłoże organiczne, uniwersalna ziemia ogrodowa lub po prostu podłoże przeznaczone do roślin doniczkowych. Ziemia do uprawy ziół powinna być żyzna, bogata w składniki pokarmowe, najlepiej, aby była świeża i zawierała dużą ilość próchnicy. Ważne, aby podłoże pod uprawę ziół było przepuszczalne. Planując hodowlę ziół w donicach, pamiętaj, aby na ich dnie usypać kilkucentymetrową warstwę drenażu na przykład z keramzytu czy drobnego kamienia.

Koniecznie przeczytaj  Jeż w ogrodzie – pożyteczny lokator, czy szkodnik?

Donice do uprawy ziół

Kolejną ważną kwestią w przygotowaniach do uprawy ziół jest wybór odpowiednich donic. Przede wszystkim ważne, aby miały one otwory w dnie – zioła nie powinny stać w wodzie, ponieważ prowadzi to do gnicia korzeni i obumierania rośliny. Wybieraj donice masywne i ciężkie, które będą stabilnie stać na balkonie czy tarasie. Dobrym pomysłem jest uprawa ziół w dużych drewnianych skrzyniach, w których można posadzić kilka gatunków ziół. W sklepach ogrodniczych możesz znaleźć różne ciekawe donice, przeznaczone do upraw ziół, czasami posiadają one specjalny system nawadniania, lub po prostu pozwalają tworzyć ciekawe aranżacje.

Jak posadzić zioła?

Jak już wspomniano, zioła możesz posadzić z nasion lub z gotowych sadzonek. Ta druga opcja jest zdecydowanie szybsza i łatwiejsza, jednak wybierając ją, pamiętaj, aby zioła kupić w centrum ogrodniczym, a nie w supermarkecie, ponieważ tam często trzymane są w niekorzystnych warunkach i najprawdopodobniej nie przetrwają zbyt długo w domowej uprawie. Po posadzeniu ziół w donicach możesz wystawić je na balkon po 15 maja, kiedy to zwykle nie zdarzają się już przymrozki. Oczywiście możesz też spróbować samodzielnie posiać zioła. Zakupione wcześniej nasiona możesz wysiać już w marcu. Po około 2-3 tygodniach pojawią się kiełki, tak zwane młode siewki, które należy przesadzić do doniczek. Po 15 maja możesz swoje sadzonki wystawić do ogrodu, na taras, czy balkon. Sadząc zioła w donicach, pamiętaj, aby zachować około 30 centymetrów odległości między sadzonkami. Pozwoli im to na swobodny rozrost.

Uprawa roślin w doniczkach – o czym jeszcze warto pamiętać?

Niektóre zioła, takie jak szałwia, oregano czy mięta rozrastają się bardzo mocno, dlatego trzeba zapewnić im odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Pamiętaj, aby w sąsiedztwie tego typu ekspansywnych roślin, nie sadzić gatunków delikatnych, takich jak rozmaryn, bazylia czy majeranek, ponieważ mogą zostać zagłuszone i rozwijać się znacznie gorzej. Zioła wieloletnie warto sadzić w donicach odpornych na zimno, po to, aby zimowe mrozy nie przemroziły korzeni. Możesz też zabierać donice do domu na zimę, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że rośliny będą w pełni bezpieczne.

Koniecznie przeczytaj  Grudniki: bożonarodzeniowe kaktusy. Jak je uprawiać?

Pielęgnacja i wymagania ziół

Większość gatunków ziół najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, ewentualnie w lekkim półcieniu. Z tego względu najlepiej, aby swój balkonowy zielnik zakładać na balkonach czy tarasach z południowej lub południowo-wschodniej strony. Zioła rosnące w cienistych miejscach rosną gorzej, wolniej i są znacznie mniej aromatyczne. Ważne, aby zapewniać ziołom odpowiednią podaż wody. Słoneczne stanowiska sprawiają, że ziemia wysycha szybciej. Większość ziół doniczkowych posadzonych w żyznej ziemi nie potrzebuje nawożenia. W przypadku gatunków wieloletnich możesz podlewać je naturalnym nawozem, takim jak np. Biohumus, który uzupełni ziemię o pożyteczne mikroorganizmy. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne przycinanie ziół. Dzięki temu rośliny lepiej się krzewią, pobudzany jest wzrost nowych liści, a także hamuje to zawiązywanie się nasion. Przycinanie roślin najlepiej wykonywać w dni słoneczne przed południem. Najlepiej ścinać je ostrymi nożyczkami lub ostry nożem.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies